BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

TÜRKİYE’NİN EN AKILLI GÜVENLİK SİSTEMLERİ İSTANBUL HAVALİMANI’NDA HAYATA GEÇİRİLİYOR

Proline

Dünyanın tek çatı altında “sıfırdan yapılan” en büyük havalimanı projesi olan İstanbul Havalimanı’nda Türkiye’de ve dünyada ilk defa kullanılan entegre güvenlik teknolojilerini, cihazlarını, ürünlerini, çözümlerini ve yazılımlarını uyguladıklarını anlatan Proline Pazarlama ve Ürün Yönetimi Direktörü Hakan Akgün, projeyle ilgili şunları söyledi: Dünyanın yeni havacılık merkezi olması beklenen İstanbul Havalimanı’nda hayata geçirdiğimiz otomatik geçiş kontrol sistemlerini, merkezi güvenlik sistemiyle entegre ettik ve farklı biyometri çözümlerini bir araya getirerek dünyada bir ilke imza attık. Proje kapsamında pist, apron, terminal ve otoparklar için yüksek teknolojili çözümlerle güvenli ve entegre bir yapı oluşturduk. Giriş ve çıkışların biyometrik olarak kontrol altına alındığı yapıda yüz tanıma teknolojileri kullanılıyor. Aktiviteler, merkezileştirilmiş güvenlik yapısının komuta kontrol merkezi üzerinden izlenip, erken uyarı sistemlerinin uçtan uca şahıs izleme özellikleri ile operasyon merkezlerinin daha hızlı karar vermesi sağlanıyor. Proline olarak İstanbul Havalimanı’nda çevresel sistem güvenliği, kapalı devre kamera sistemi (CCTV) ve geçiş kontrol sistemi (ACS) çözümlerini kullanarak entegre bir güvenlik sistemi kurduk.

Yaklaşık 160 kişilik bir ekiple saha ve veri merkezlerinin montaj ve entegrasyon süreçlerini yönettik. İstanbul Havalimanı projesinde; idari işler, işçi sağlığı ve güvenliği, tedarik, depo yönetimi, sevkiyat, tasarım ekipleri, şantiye yönetimi, mühendislik hizmetleri gibi birçok departmandan oluşan yapılanmayla yerinde faaliyet gösterdik. Sahadaki tüm üretim ve entegrasyon süreçlerini oluşturulan portala veri girişi yaparak, dinamik ve anlık raporlama mantığı ile yönettik.

Tasarımıyla Uluslararası Mimarlık ödülüne sahip ATC (Air Traffic Control) kulesinin içindeki Ramp Control sisteminin (uçakların yük ve yolcu indirme/bindirme işlemlerinin gerçekleşmesi için apron sahasındaki hareketlerini ramp kulesinden kontrol ve koordine eden sistem) kullanımı için oluşturulan izleme merkezini de geliştirdik ve bu sistem ile uçuş öncesi ve sonrası tüm yer hizmetlerini operatörlerin yerinden kalkmadan yönetebileceği bir teknoloji sağladık.

Türkiye’nin en akıllı binası olarak tasarlanan İstanbul Havalimanı’nda en son teknolojilerin kullanıldığı merkezi, entegre ve kolay yönetilebilir güvenlik sistemlerinin bulunması gerekiyor. Fiziksel güvenlik projesini yönetmek, içinde çok farklı sistemler ile entegrasyonu barındırıyor. Proline olarak bu alanda hayata geçirdiğimiz uygulamalarla dünyanın en güvenilir alanlarından birisi haline gelen böylesi büyük bir projenin merkezinde konumlandık. Buradan elde ettiğimiz kazanımları, bir Türk teknoloji şirketi olarak ilerleyen dönemde gerek yurtiçindeki gerek yurtdışındaki alan güvenliği ve entegrasyon projelerinde kullanma amacı ve gayreti içindeyiz.