BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

“TÜRKİYE’DE YANGIN GÜVENLİĞİ ALANINDA YETERLİ BİLİNÇ OLUŞMALI”

PANASONIC LIFE SOLUTIONS TÜRKİYE

Ferhat Gülener, Panasonic Life Solutions Türkiye, Sistem Çözümleri Satış Müdürü: “Türkiye’de gerçekleştirilen projelerde yangın riskini azaltmak için EN54’e uygun ürünlerin seçilmesi ve ürünlerin aylık periyodik bakımlarının Yangından Korunma Yönetmeliği temel alınarak yapılması çok önemli.”

Profesyonel yangın algılama ve çözüm sistemlerinde Panasonic olarak ne gibi hizmetler ve çözümler sağlıyorsunuz?

Yüksek doğruluk performansıyla başarısı dünyada birçok endüstride kanıtlanan Panasonic Yangın Algılama Sistemleri, 30 yılı aşkın deneyimle dünya sınıfı koruma sunuyor. Yangına karşı doğru zamanda doğru alarmın yanı sıra yangına yol açabilecek durumları da önceden bildirmek üzere tasarlanmış teknolojisiyle Panasonic Yangın Algılama Sistemleri, tüm binalar için gereken güvenlik ve emniyeti profesyonel çözümlerle buluşturuyor. Panasonic Yangın Alarm Sistemleri hem kontrol panellerinde hem de dedektörlerde ileri Panasonic teknolojilerinin kullanılması sayesinde, yüksek güvenilirliğin yanı sıra yanlış alarm sayısında azalmayı da garanti ediyor. Yeni nesil yangın algılama sistemi EBL512 G3, ortama uyum sağlayan dedektörlerle birlikte çalışan benzersiz işlevsellik, kendini uyarlama ve interaktif özellikleriyle binalara, iş yerlerine güvenlik, koruma ve konfor sunuyor.

Yangın güvenliğinde risklerin önüne geçmek için nelere dikkat edilmeli?

Yangın algılama ürünleri, dünyada kullanılan NFPA-72 ve EN54 standartlarına göre dizayn edilip üretiliyor. Bu iki standart, dünyaca kabul edilmiş olup uluslararası laboratuvarlar tarafından referans alınarak üretilen ürünler ayrıca test ediliyor. Panasonic’in yangın algılama ürünleri de EN54 Standartlarına göre dizayn ediliyor. Ayrıca Alman sertifikasyonu olan VDS sertifikasına da sahip bulunuyor. Türkiye’de yayınlanan “Yangından Koruma Yönetmeliği” de EN54 Standartları temel alarak güncel sürümler üzerinden yenileniyor. Türkiye’de gerçekleştirilen projelerde yangın riskini azaltmak için EN54’e uygun ürünlerin seçilmesi ve ürünlerin aylık periyodik bakımlarının Yangından Korunma Yönetmeliği temel alınarak yapılması çok önemli.

Periyodik bakımlarla, yetkin ve eğitimini tamamlamış mühendisler eşliğinde hat kontrollerinin ve senaryo testlerinin yapılarak mevcut cihazların çalıştığı ve yangın durumunda ilgili senaryoların devreye girmesiyle, gerçek alarm durumunda sistemin düzgün olarak çalışması takip edilmeli.

Bu mevcut testler nezaretinde uygulamalar yaparak ve tesiste bulunan insanların sisteme olan güvenini artırarak yangın bilincini güçlendirmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda yapılan testler ve uygulamalarla risklerin azaltılmasında faydalar sağlanacaktır.

2020’de hem dünya hem de Türkiye açısından bakıldığında yangın güvenliği hangi konumda ve örnek verebileceğiniz çalışmalar var mı?

Türkiye’de güvenlik sektörü gelişmeye devam ediyor. Yangın güvenlik sektöründe ise akıllı dedektörler tercih ediliyor. Örneğin; Panasonic dedektörler ortamı algılayıp hassasiyete göre algılama seviyesini ayarlıyor.

Sistemlerin daha az yalancı alarm vermesi üzerine çalışmalar yapılıyor. Yangın güvenlik ürünleri sadece ticari işletmelerde kullanılmıyor. Konut projelerinde de yangın sistemlerine önem veriliyor. Ama en büyük sıkıntı konut projelerinde kullanıcıların yanıltılmasıdır. Sektör içerisinde denetimler yeterli değil; kurulan sistemler denetlenmiyor.

Küçük işletmelerde işletme sahibi, yangın tüpü koyarak yangından korunduğunu düşünüyor. Türkiye’de yangın güvenliği alanında yeterli bilinç oluşmuş değil, denetimler ise daha üst düzey projelerde yapılıyor. Konut projelerinde ve düşük segmentli projelerde yangın yönetmeliği uygulanmıyor.

Endüstri 4.0 kapsamında ürünlerinize ve hizmetlerinize getirdiğiniz yenilikler neler?

Şirketimiz sahip olduğu otomasyon teknolojisi ve bu alanda istihdam ettiği insan kaynağı ile sektörünün öncü şirketleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda sektörümüzde ihtiyaç duyulan teknolojileri en üst seviyede kullandığımızı söyleyebilirim. 6 eksenli robotlar, robotlu enjeksiyon makineleri, tam otomatik bakalit presleri, otomatik ham madde kurutma ve yükleme sistemleri, otomatik stacking & destacking hatları, yüksek hızlı eksantrik presler, otomasyon montaj hatları ile haberleşen ve enerji tasarrufu sağlayan paketleme makineleri, otomatik serigrafi makineleri, lazer markalama sistemleri, soğutma grupları, sayaç kalibrasyon sistemleri, SMD dizgi hatları, otomatik raf ve depolama sistemlerinin yanı sıra farklı süreçlere özel tasarlanmış standart olmayan özel montaj makinelerden de yararlanılmaktadır. Dijital bir dönüşümün yaşandığı günümüz koşullarında, müşteri için her zamankinden daha çok değer yaratmanız gerekiyor. Yaklaşık 2 yıl süren proje hazırlığının ardından hayata geçen ve sektöründe ilk olan monitoring adını verdiğimiz endüstri 4.0 projemiz ile montaj ve enjeksiyon bölümlerindeki makinelerimizin OEE değerlerini anlık olarak izlemekte ve elde ettiğimiz verileri ERP sistemimize aktarmaktayız. Bunu gerçekleştirebilmek için öncelikle ekip olarak makinelerimizin PLC, HMI gibi sahadan data toplayabileceğimiz ekipmanlarını serverımız ile haberleştirdik. Gerekli donanım ve yazılım çalışmalarından sonra sahadan otomatik olarak topladığımız üretim, duruş, arıza, ıskarta, duruş nedeni, istasyon bilgisi gibi binlerce datayı raporlayabiliyoruz.

Akıllı evlerin özellikle ön plana çıktığı bugünlerde yangın algılama çözümleri anlamında sunduğunuz ve sunmayı planladığınız ürünler nelerdir?

Panasonic olarak yangın algılama ürünlerimizi, EN54 Standartlarını referans alarak ve gelişime açık şekilde üretmeyi sürdürüyoruz. Yangın algılama sistemlerimiz, IP tabanlı erişimler sayesinde müşterilerimize anlık takip ve yetki dahilinde sisteme müdahale edebilme imkanı sağlıyor. Bu özelliği ile ürünlerimiz, üstün kullanıcı kolaylığı sağlıyor ve müşterilerimiz tarafından hep olumlu geri dönüşler alıyor. Sistem erişilebilirliğinin uygun hale gelmesi, 3 parti sistemlerle entegre çalışabilmesi ve farklı platformlarla ücretsiz uyum sağlaması, müşteri açısından kullanım kolaylığı ve bakım maliyetlerinin azalması sonucunu getiriyor.

2019 yılında Panasonic’in yangın algılama çözümleri ile ilgili ulaştığı hedefler ve rakamlar nelerdir?

2019 yılında yaşanan ekonomik dalgalanmalar göz önüne alındığında, Panasonic olarak Türkiye’de ve yurt dışındaki projelerde aktif rol aldığımızı ve hedeflerimizi yakaladığımızı ifade edebilirim. Özellikle sistem entegrasyonları ve pazardaki müşteri taleplerini yakından takip eden kuruluşumuz, kendini yenileyip uygun ürün portföyünü sağlayarak pazarda yerini almaktadır. Endüstriyel alanda tamamlanan projelerle birlikte, pazardaki bilinirliğimizi artırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.