BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

TÜPRAG KIŞLADAĞ ALTIN MADENİ’NDE VERİMLİ VE GÜVENLİ ENERJİ YÖNETİMİ

SCHNEIDER ELECTRIC

Schneider Electric uzun yıllardır iş birliği yaptığı Tüprag ile, Türkiye’nin ve Avrupa’nın rezerv bakımından en büyük altın madeni olan Tüprag Kışladağ Altın Madeni’nde enerjinin verimli, güvenli ve etkin bir biçimde kullanılması için ortak çalışmalar gerçekleştiriyor.

Yılda yaklaşık 10 ton altın üretilen Tüprag Kışladağ Altın Madeni, büyük bir enerji ihtiyacı duyuyor. Bu enerjinin verimli ve doğru şekilde kullanılması için Tüprag, Schneider Electric’in yenilikçi sistemleri ve hizmetlerinden yararlanıyor. Maden sahasındaki elektrik odalarının içerisinde bulunan ekipmanların %90’ı Schneider Electric ürünlerinden oluşuyor. Bunların başlıcaları; yüksek gerilim 36 kV sınıfında kullanılan SM6-36 hücreler, 6.600 voltta kullanılan MCset yol vericiler, 400 voltta kullanılan Blockset ve Okken model motor yol vericileri, yumuşak yol vericiler ve kompanzasyon üniteleri şeklinde sıralanıyor. Schneider Electric aynı zamanda saha süpervizörü, anında çözüm sunmak üzere tam zamanlı olarak Tüprag sahasında çalışıyor.

Yer Değiştirebilir Trafo İstasyonu

Schneider Electric ve Tüprag ekipleri, yer değiştirebilir trafo istasyonu gibi Türkiye’de ilk olan pek çok özel projede de iş birliği yapıyor. Tasarımı ve üretimi 3,5 ayda tamamlanan trafo istasyonu, açık ocak rezervindeki artış ve üretim maliyetini azaltmak amacıyla, açık ocak filosu bünyesine dahil edilen bir adet elektrikli ekskavatör ve iki adet elektrikli delici için tasarlandı. İki adet üretilen yer değiştirebilir trafo istasyonları, 6.600 voltta çalışan bu ekipmanları besleyebilecek bir altyapıya sahip ve uzaktan takip ve koruma sistemlerini taşıyor. Açık ocak büyüyebilir bir sistem olduğu için de trafo istasyonu hareket edebilir şekilde tasarlandı. Dünyada henüz birkaç örneği olan yer değiştirebilir trafo istasyonları, FM Global standartları göz önünde bulundurularak ve arc flash analizleri yapılarak 3 yıl önce devreye sokuldu ve sorunsuz hizmet sunmaya devam ediyor.