BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

SİBER SALDIRILAR, SANAL SALGINLAR

Yaşadığımız çağ gerçek yaşamı biraz ötelerken, onun yerine siber dünyayı koyuyor. Bilgiden paraya, sosyal hayattan yapı teknolojilerine her şey dijitalleşiyor. Günümüzün bir gerekliliği olan dijitalleşme ile kurulan bu yeni düzende güvenlik kavramı da yeni baştan sorgulanıyor. Eskiden kapıyı kilitleyerek sağlanan güvenli alan artık çok daha fazlasına ihtiyaç duyuyor.

Kişileri, kurumları, kentleri ya da devletleri hedef alabilen siber saldırılarda her tür veriye ulaşarak çalmak, değiştirmek ya da yok etmek mümkün. Mali tablolardan yeni proje taslaklarına, kurumsal arşivden müşteri kimlik bilgilerine korunması büyük önem taşıyan tüm bu verileri savunmak için ise devreye siber güvenlik giriyor.

Siber güvenlik yeni dünya düzenin başlıca öğelerinden biri. Bu nedenle siber güvenlik teknolojileri her geçen gün gelişiyor.
Siber güvenlik uzmanlarının sayısı hızla artıyor. Geçmiş yıllarda yaşanmış siber saldırılar ise bu konuda önemli birer yol gösterici oluyor.

Solucanlar, virüsler, truva atları gibi en ünlü ve yaygın yazılımlar izinsiz bir şekilde bilgisayara sızıyor ve sistemin normal kullanımını engellerek, siber saldırganlara kapı açıyor. Yoğun talep göndererek herhangi bir web sitesini çalışamaz hale getirmek ve sistemin durmasına neden olmak da bir tür siber saldırı olarak dikkat çekiyor. Başka bir yöntemde ise e-posta kutusuna gönderilen bir linkin tıklanmasıyla farklı sitelere yönlendirme yapılıyor ve burada girilen bilgiler saldırgaların eline geçiyor.

Bunlar ve benzeri daha birçok saldırı türü var. Man in The Middle, Cryptojacking, Passwords Attack, Birthday Attack, Zero Day Exploit, SQL Injection gibi isimleri olan tüm bu saldırıların ortak noktası ise karşı tarafı zor duruma düşürmeleri. Üstelik bu zarar çoğu kez geri döndürülemiyor.
Oldukça sıradan ve çok yaygın olan bu siber saldırıların aksine bazı siber saldırılar boyutları, oluş biçimleri ve neden oldukları sonuçlar ile diğerlerinden ayrılıyor. İşte onlardan bazıları;

WannaCry
2017 yılında WannaCry şifreleyici Trojanı ortaya çıktı ve Rusya’dan Hindistan’a şu günlerde sıkça konuşulan salgınlar gibi yayıldı. 150 ülkede 200.000’den fazla bilgisayara bulaşan salgında izlenen yol ise oldukça basitti; önce bulaştığı cihazdaki dosyaları şifreliyor ve daha sonra şifreleri çözmek için para talep ediyordu. Yani bu bir fidye yazılımıydı ve fabrikalardan hastanelere birçok kuruma ait cihazları şifrelerek çalışmalarını engellemişti. ,

NotPetya/ExPetr
WannaCry ile benzer özellikleri olan NotPetya yetkisiz erişim programları üzerinden ağda gezinerek önüne çıkan her şeyi şifreledi. Ağırlıklı olarak şirketleri hedefine koyan NotPetya, ya da diğer adıyla ExPetr 10 milyar dolar olduğu tahmin edilen bir zarara neden oldu. Şimdiye kadar onun neden olduğu zarar miktarını aşan başka bir siber saldırı olmadı. Bu nedenle tarihin en maliyetli siber saldırısı olarak değerlendiriyor. Tabii şimdilik…

Stuxnet
Siber saldırıları sadece bir grup hackerın yönettiği bir organizasyon olarak görmemek gerekiyor. Kimi zaman devletler de siber dünyayı bir silah olarak kullanabiliyor. Bunun en ünlü örneği ise 2010 yılında ABD ve İsrail tarafından İran’ın nükleer programını engellemek için kullanılan ve Stuxnet adı verilen solucan yazılımı oldu. USB flash diskler ile yayılan yazılım aslında bilgisayarlara zarar vermedi. Amacı Siemens Step7 yazılımına ulaşmaktı. Onu başarınca da kodları değiştirerek ve beklenmedik komutlar vererek aktif olduğu sistemi kontrol altına aldı. Tabi bunu yaparken hedefine koyduğu İran’la sınırlı kalmadı, Endonezya, Hindisatan, Azerbaycan ve birkaç ülkede daha bilgisayarları etkiledi.

Mirai
Bir diğer siber saldırı örneği olan Mirai 21 Ekim 2016’da büyük bir zarara neden oldu. Nesnelerin İnterneti teknolojisi ile daha önce herhangi bir güvenlik ihtiyacı duymayan cihazlar birbirilerine virüs bulaştırmaya başladı. Milyonlarca akıllı cihaz yoğun talebe maruz kalmış, sonunda bu büyük yükün altından kalkamayıp kullanılamaz duruma düşmüştür. Öyleki dünyanın her yerinde kullanılan Spotify, Netflix, Twitter gibi bir çok uygulama bu siber saldırıdan zarar görmüştür.

Göründüğü gibi siber saldırı örnekleri ve türleri hayli fazla. Yakın gelecekte yapay zeka ile ciddi atılımlar yapacağı öngörülen teknoloji dünyası için tehlike de eş zamanlı olarak büyüyor. Bu tehlikeleri öngörüp her zaman hazırlıklı olmak zararı en aza indirecek yol.

KAYNAKÇA
https://www.kaspersky.com.tr/blog/five-most-notorious-cyberattacks/5394/

https://www.karel.com.tr/blog/siber-saldiri-nedir-turleri-nelerdir