BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

RÜZGÂR TRİBÜNÜYLE KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN FABRİKA

SARAY ALÜMİNYUM

Saray Alüminyum, birbiri ardına faaliyete geçirdiği iki rüzgâr enerjisi santrali ile bir yılda 9 milyon kWh elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirdi. Bu sayede üretim tesislerinde kullandığı elektrik enerjisinin yaklaşık % 22’sini yenilenebilir enerjiden karşılayıp karbon salınımını azalttı.

İ stanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’de, toplam 90 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan Saray Alüminyum, enerji tasarrufunda bulunarak ve yenilenebilir enerji üretimine yaptığı yatırımlar ile karbon ayak izini siliyor, küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı verilen savaşa destek oluyor. Üçüncü rüzgâr tribünü ile bu oranı %30’un üzerine çıkararak bu alandaki hedeflerini yükseltiyor. Yenilenebilir enerji üretimine yaptığı yatırımlar ile karbon ayak izini silmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, “Üretim tesislerimizde elimizdeki imkanları en yeni teknolojiler ile buluştururken içinde yaşadığımız dünyayı daha fazla tüketmemeye özen gösteriyoruz. Saray Alüminyum olarak yaklaşık 4.5 milyon Euro tutarında bir yatırımla Çerkezköy üretim tesisine iki rüzgâr enerjisi santrali kurduk ve ilk yılda 9 milyon kWh elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirdik.

Üretimde kullanılan bu enerji sayesinde, Çerkezköy tesisinin toplam kurumsal karbon ayak izi değerinde 5.238 t CO2e azalma sağladık.

Böylece, üretim kaynaklı sera gazında, toplamda %22 oranında bir iyileştirme kaydedildi. Saray Alüminyum geçtiğimiz yıl üçüncü rüzgâr tribününü de devreye aldı. Rüzgâr enerjisi için son 3 yıl içinde toplamda 6.6 milyon Euro tutarında yatırım gerçekleştirerek, enerji üretimini daha da artırmayı, karbondioksit salınımında daha yüksek oranlarda azalma sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’de ilk kez Çevresel Ürün Beyanı (EPD) belgesi alan Saray Alüminyum, ‘Yeşil Binalar’ın oluşturulmasına katkı sağlıyor. Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, müşterilerine çevreye duyarlı, karbon salınımını azaltan, sürdürülebilir, verimli, yenilikçi çözüm ve hizmet sunduklarını belirtiyor. Yeşil binaların sayısının artması için öncü çalışmalar yürüttüklerini belirten Talin Saraylı Dikici: “Yeşil Binalar’da enerji verimliliğini maksimum sağlayan, çevre dostu ve geri dönüşümü olan malzemeler tercih ediliyor. Kapı, pencere, dış cephe giydirme ve kaplamasında tüm bu kriterleri maksimum ölçüde sağlayan alüminyum ise tüm dünyanın tercih ettiği birinci malzeme oluyor. Enerji tasarrufu bölge iklimine uygun ısı yalıtımlı alüminyum sistemlerini seçerek sağlanıyor. Isı yalıtımlı sistemlerde iç mekân ile dış mekân profilleri arasına polyamid yalıtım atkısı kullanılıyor. İki profil arasındaki mesafe iklime ya da tercihe göre Polyamid atkısı uzunluğu artırılarak yalıtım seviyesi arttırılıyor. Saray Grup bünyesinde 12 mm başlayarak 34 mm’ye kadar pek çok ısı yalıtım bariyerli sistem sunuyoruz. Saray Alüminyum olarak hem uluslararası pazarda hem de Türkiye’de farkındalık yaratma vizyonuyla hareket ediyoruz. Avrupa normlarına uygun üretimin yanı sıra, ürünlerimizin EPD ile sürdürülebilir bir bakış açısı ve sorumluluk anlayışı ile belgelendirilmesi bizim için oldukça önemli. Üretirken en az seviyede tüketmeyi amaç ediniyoruz. Bu alanda yoğunlaştırdığımız çalışmalar sonucunda Türkiye’de ilk kez alüminyum kompozit panel, alüminyum ekstrüzyon profil, PVC profil ürünleri için EN 15804-Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri normu uyumlu EPD belgesine sahip olduk.”