BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

PARK VE BAHÇELERDE GÜVENLİK

Ozan GÜLDÜMEN Akuvox İnterkom Türkiye Temsilcisi

Kamuya açık alanların güvenliğini ve emniyetini sağlamak bir yandan olmazsa olmaz bir gereksinimken, bir yandan da yerel yöneticiler için zorlu ve maliyetli bir görev oluşturmaktadır. Bu nedenle gerçek zamanlı bilgiyi hızlı ve kolay bir şekilde toplamak elzemdir.

Dünya nüfusunun %50’den fazlası şehirlerde yaşamaktadır. Önümüzdeki 35 sene içerisinde bu oranın %70’e kadar yükselmesi beklenmektedir. TÜİK’e göre kentlerde yaşayan insan sayısı %77’yi aşmıştır. Genişleyen, yerleşimi dağılan ve nüfus yapısı farklılaşan şehirlerde, Akıllı Şehir Teknojilerine olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu sayede herkese aynı kalitede servisi hızlı şekilde sunmak, kamu güvenliğini sağlamak, altyapı sistemlerinin yapılandırma ve işleyişinin verimli şekilde sürdürmek ve enerji, su ve trafik gibi kritik seviyede önemli hizmet akışlarının şehir işleyişini tıkamayacak seviyede tutulmak sağlanabilecektir.

Yapılan araştırmalar, bir şehrin akıllı sayılması için o şehirdeki M2M (machine-to-machine) tabanlı bilgi işlem teknolojilerini; 1) ulaştırma ve mobilite, 2) enerji ve süreklilik, 3) fiziksel altyapı, 4) güvenlik ve emniyet, 5) kamu idaresi, alanlarının en az 3’ünde aktif olarak uygulaması gerekliliği görüşü bulunmaktadır. Bu tanıma göre 2025 yılında dünya’da 88 adet akıllı şehir olacağı öngörülmektedir.

Şüphesiz ki kent içi güvenlik ve emniyet bunların arasında bireylere direk etkisini gösteren en önemli konulardan biri olarak öne çıkmaktadır. Akuvox İnterkom sistemleri, son 20 yılda IP iletişim ve güvenlik teknolojileri alanında geliştirdiği teknolojilerle şehirlerin güvenli bir şekilde akıllanması için çözümler geliştirmektedir.

Kamuya açık alanların güvenliğini ve emniyetini sağlamak bir yandan olmazsa olmaz bir gereksinimken, bir yandan da yerel yöneticiler için zorlu ve maliyetli bir görev oluşturmaktadır. Bu nedenle gerçek zamanlı bilgiyi hızlı ve kolay bir şekilde toplamak elzemdir. Kamu güvenliği sadece insanların değil aynı zaman kamu bina ve yapılarının da güvenliğini içermektedir.

Akuvox’ın sahip olduğu farklı segmentteki interkom istasyonları arasında bulunan vandal-proof her türlü dış ortama ve darbeye karşı dayanıklı ürünleri ile dış ortamlarda güvenli bir iletişim sağlanmaktadır.

Herhangi bir acil durum oluştuğunda sadece interkom cihazı üzerindeki butona basıp yetkililere direk görüşmeye başlayabilirsiniz. Akuvox’un interkom yönetim sistemi sayesinde acil durumlar farklı uyarı yöntemleri ile merkeze iletilir. Herhangi bir acil durumda gelen çağrının yanıtsız kalması kabul edilemez olduğundan, Akuvox acil çağrıları görevlilerin cep telefonuna da yönlendirebilir, bu sayede acil bir çağrıyı asla kaçırılmaz.

Kamuya açık alanlarda Akuvox’un çözün sunduğu uygulama alanları arasında şunlar sıralanabilir:

  • Metro, tramvay ve otobüs durakları;
  • Park ve bahçeler,
  • Alışveriş merkezleri,
  • Okul ve üniversite kampüsleri,
  • Şehir meydanları ve toplanma alanları.

Bu uygulama alanları arasından park ve bahçeler konusu için önemli bir parantez açma gerekliliği bulunmaktadır. Son zamanlarda Türkiye’de artan çocuk kaçırma, taciz ve şiddet olayları nedeni ile parklara güvenlik kamerası yerleştirilmesi konusunda önemli adımlar atılmıştır. Ancak, parkları ziyaret eden vatandaşların aileleri ile birlikte mutlu ve huzurlu bir şekilde kullanım sağlamaları için güvenlik birimleri ile tam bir entegrasyon halinde çalışacak ve caydırıcı olacak ek güvenlik önemlerine de ihtiyaç bulunmaktadır.

Bu noktada herhangi bir tehlikenin oluştuğu anda vatandaşların görüntülü ve sesli olarak acil yardım çağrısı oluşturabileceği sistemin altyapı planı aşağıdaki görselde anlatılmıştır.

Bu senaryoda tehlike anında parkın farklı noktalarına yerleştirilen Acil Durum istasyonları üzerinden tek bir tuşla arama yapmak suretiyle, güvenlik birimlerinin alarm merkezine ulaşım sağlanır. Sağlanan güvenli iletişim altyapısı üzerinden vatandaş direk olarak sorunu ve talebini iletebilir, güvenlik personeli vatandaşa nasıl davranması konusunda canlı olarak bilgilendirme yapabilir. Hatta bu canlı görüşme kayıtları ileride kullanılmak ve analiz edilmek üzere de sunucularda depolanabilmektedir. Alarm merkezi çağrının iletildiği yere ilgili güvenlik birimlerini yönlendirebileceği gibi, bu çağrı Akuvox’un bulut bilişim teknolojisi üzerinden sahadaki güvenlik birimlerinin cep telefonlarına da yine görüntülü ve sesli olarak aktarılabilir.

Bu sayede bir yandan güvenlik tesisi sağlanırken, vatandaşların güvenlik birimlerine olan güveni artırılmakta, aynı zamanda da caydırıcılık yarattığı için de suç oranlarında azalma sağlanması sağlanabilir. Son olarak belirtmekte fayda var ki, Akuvox’un sunduğu tüm ürünler en zorlu dış ortam koşullarına uygun ve fiziksel zarar verilmesine karşı (vandal-proof) korumalıdır.