BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ÖZAK, STADYUMLARA YÜKSEK GÜVENLİK SAĞLAYAN GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ SUNUYOR

ÖZAK

Stadyumlara sunduğunuz çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz? Referans projelerinizde sektöre ne gibi çözümler sundunuz ve sunmayı planlıyorsunuz?

ÖZAK olarak bugüne kadar birçok stadyum projesi gerçekleştirdik. Biliyorsunuzdur TFF projesi kapsamında yaklaşık 35 stadyumda bir çalışma yaptık. Bu proje dışında yurt dışında da birçok stadyuma ürün tedarikinde bulunduk. Dolayısıyla stadyumlar ve yüksek güvenlik sağlama konusunda oldukça tecrübe sahibiyiz. Stadyumlara sunabileceğimiz farklı ürün seçeneklerimiz tüm sistemler ile uyumlu turnikelerimiz ile stadyum güvenliği sağlamaya devam ediyoruz. Bu kapsamda da en son Giresun Stadyum projesini gerçekleştirdik.

Son dönemde sektöre sunduğunuz ürün yelpazeniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Öncelikle belirtmek isterim ki her ihtiyaca ve amaca yönelik ürünümüz bulunuyor. İş merkezleri, plazalar, kamu kurumları, üniversiteler, belediyeler, yüksek güvenlik gerektiren veri merkezleri, havalimanı çözümleri ve daha birçok alana hitap eden ürün seçeneklerimiz mevcut. Bunların dışında özel projeler gerçekleştirerek projeye özel ürünler de imal ediyoruz. Son dönemde gerçekleştirdiğimiz bazı projeler; İstanbul Yeni Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi gibi güvenlik konusunda oldukça hassas kurumlar. Bu kurumlar ile ilgili de özel çözümler sunarak ihtiyaçlarına yönelik ürünler imal edildi.

GÜVENLİK KONUSU İHTİYAÇ HİYERARŞİMİZİN EN ÜST SIRALARINDA YER ALIYOR

Geçiş kontrol sistemlerinin yatırımcı ve kullanıcı açısından avantajları nelerdir?

Öncelikle kullanıcıların uzun yıllar içerisinde özellikle turnike kullanım alışkanlıklarının geliştiğini gözlemleyebiliyoruz çünkü artık güvenlik sektörü ürünleri günlük hayatımızın da çok içinde yer alıyor. Kullandığımız toplu taşıma araçları, kamu kurumları, okullar, iş merkezleri, ofisler, stadyumlar gibi günlük hayatımızda sürekli bulunduğumuz yerlerde turnike ve benzeri güvenlik ürünlerinin olması yadırganmıyor hatta aranıyor. Özellikle bizim ürünlerimiz ile birlikte kullanılan okuyucu sistemler yatırımcılar için takip ve kontrol açısından büyük önem arz ediyor. Kullanıcılar için de bu amaçla kullanılmakla beraber aynı zamanda hayatlarındaki çok büyük bir ihtiyaç olan güvenlik ihtiyaçlarını karşılıyor. Ne yazık ki güvenlik konusu artık ihtiyaç hiyerarşimizin en üst sıralarında yer alıyor. Hepimiz kendimizi, ailemizi, çalışanlarımızı güvende tutmak istiyoruz. Hem yaya hem de araç geçiş sistemlerimizin kullanıcı ve yatırımcı açısından en büyük avantajı da bu ürünlerle ile birlikte bu ihtiyacımızın karşılanması diye düşünüyorum.

ÜRÜNLERİMİZ YAYA VE ARAÇ KONTROL SİSTEMLERİ OLARAK AYRILIYOR

Geçiş kontrol sistemlerinde ne tür uygulamalar var? Siz bunların hangilerini yapıyorsunuz?

Son 5 yılda geçiş kontrol sistemleri inanılmaz bir gelişme kat etti. Bunda gelişen teknolojinin ve şirketlerin AR-GE’ ye verdiği önemi arttırmasının büyük bir payı var. Güvenli bölge yetkilendirmeleri, kişisel bilgi okuyucu sistemleri gibi kontrol sistemleri ile yüksek güvenlik sağlama gibi çalışmaları biz de mümkün olduğunda takip etmeye çalışıyoruz. Biz güvenlik ve geçiş kontrol sistemlerinin görünen yüzü yani donanım tarafındayız aslında. Ürünlerimiz hem yaya hem araç kontrol sistemleri olarak ayrılmıştır ve turnike, road blocker, mantar bariyer ve kollu bariyer üretimi olarak devam ediyor. Bizim amacımız ve çalışma sistemimiz, üretim tesislerimiz tamamen bu ürünlerin kaliteli ve yüksek güvenlikli olarak üretilmesi amacına dayalıdır. Ürünlerimiz, üzerlerinde kullanılacak her türlü okuyucu sistem ile (parmak izi okuyucu, kart okuyucu, yüz tanıma sistemleri, retina okuma sistemleri vb.) entegre olarak çalışıyorlar. Türkiye pazarının geleceğine ilişkin görüşlerinizi alabilir miyiz? Güvenliğin ihtiyacımız olması durumu devam ettiği sürece bizim sektörümüz Türkiye pazarında yaşamaya devam edecektir. Farklı firmalar, uygun rekabet ortamı, doğru yatırımcılar, kaliteli ürünlerin olduğu bir gelecek sağlandığı taktirde pazar değerini kaybetmeden var olacak inancındayım. Denetleme ve standartlara ilişkin görüşlerinizi alabilir miyiz? Her sektör için denetleme ve standartlar sektörün sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcıdır. Belli bir norma uygunluk sağlama gerekliliği hem kalitenin düşmemesi için hem de o ürünün veya hizmetin olduğu sektörün devamlılığı için vazgeçilmez bir unsurdur.

Dijitalleşen dünyada yapay zekâ teknolojilerinin önemi her geçen gün artıyor. Bu kapsamda sizin ne gibi AR-GE çalışmalarınız var?

Bizim ürünlerimizi güvenlik çalışmalarının bir yüzü olarak değerlendirmiştik. Bu bağlamda da direkt olarak geçiş kontrol sistemi ve yazılım tarafında olmadığımız için yapay zekâ teknolojisinin de yine kendi donanımlarımız ile uyumlu çalışması tarafında çalışmalarımız var. Yapay zekâ çalışmaları ve sonuçları yadsınamaz bir gerçek. Bizler de elbette bu teknolojiye ayak uydurmak ve devamlılığı sağlamak için birtakım geliştirmeler yapıyoruz.

MÜŞTERİLERİMİZİ AİLEMİZDEN BİRİ OLARAK GÖRDÜK

Hem yurt içinde hem yurt dışında birçok projede yer alıyorsunuz? Sizi seçilir kılan özellikleriniz nelerdir?

Bizim bu sektördeki 45.yılımız. Neredeyse yarım asırdır bu sektörün bir oyuncusuyuz. Bu yola çıkarken de cebimize bazı yapı taşları koyduk. Bunlardan en önemlisi ve vazgeçilmemiz olan yapıtaşı kalitedir. Kaliteden ödün vermeden, hep daha iyiye odaklanarak geliştirmeler yaptık. Müşterilerimizi ailemizden biri olarak gördük, bu yolda hep beraber ilerledik. Her zaman ürünlerimizin arkasında durduk. Adet ve ürün ayrımı gözetmeksizin her projeye çok emek vererek çalıştık. Hepsinin içinde var olduk. Geriye dönüp baktığımızda da arkamızda iyi bir marka, iyi bir ürün, iyi bir ekip, iyi bir aile gördük. Bizi seçilir kılan en büyük özelliklerimiz de bunlar oldu.