BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

OTEL GÜVENLİĞİ VE VİDEO İZLEME YAZILIMLARI

PCC ELEKTRONİK

Modern yaşamın en önemli yapı tiplerinden biri olan oteller kullandıkları güvenlik sistemi ile özel bir konuma sahip. Sıklıkla değişen kullanıcıları ve 24 saat hizmet veren çalışma prensipleri gereği otellerin güvenlik ihtiyacını ve bu alandaki çözümleri ele alıyoruz.

İnsanın en önemli ihtiyaçlarının başında barınma geliyor. Mağaradan yer altı şehirlerine tarihin farklı dönemlerinde farklı biçimlerde giderilen bu ihtiyaç günümüzde modern yapılarla sağlanıyor. Oteller de bu yapılardan biri. Sundukları hizmete ve niteliklerine göre değişseler de lüks otel, otel, motel, pansiyon vb. yerlerin hepsi ücret karşılığında bir ortam sunarlar. Ve ev gibi barınma sırasında güvende ve emniyette olunmasını sağlarlar.

Evlerde bireylerin kendilerini güvende hissetmek istemesi gibi bu yerlerde de güvenliğiniz ve emniyetiniz ön planda gelir. Bu bağlamda CCTV sistemi, X-ray cihazları, yangın alarm sistemleri gibi teknolojilerle bu ihtiyaç karşılanmaya çalışılmaktadır. CCTV sistemi ve video izleme yazılımlarının güvenlik anlamında neler sunduğunu ise şöyle sıralayabiliriz;

• Otelinize kimlerin geldiğini bilmek, tanımlamak ve doğrulamak ayrıca saymak istediğinizde,
• Aradığınız bir kişiyi arşiv veya canlı görüntülerde kolayca bulmak istediğinizde,
• Otel misafirleri veya misafir-çalışan arası uzlaşmazlık hallerinde veya çalışanların hizmet süreçlerinin denetlenmesinde görsel ve belki işitsel durum tespiti yapmak istediğinizde,
• Otelinizdeki şüpheli durum ve kişileri takip etmek istediğinizde,
• Otelinizde belli yerlere giriş ve çıkışları takip etmek veya kısıtlamak istediğinizde,
• Sisteminizde arıza olsa dahi video kaydına devam etmek istediğinizde,
• Daha az kamera ile daha fazla alanı kontrol altına almak istediğinizde,
• Belli durum ve koşullarda gerçekleşen olay ve konulardan derhal haberdar olmak istediğinizde,
• Bir çalışanın veya objenin olması gereken alanda olmaması veya olması durumunda bilgilendirilmek istediğinizde,
• Terk edilen veya unutulan eşyalar hakkında haberdar olmak istediğinizde,
• Belli alan ve yerlerde belirlediğiniz eşiklerin üstünde ses tespit edildiğinde,
• Kameralarınızdaki problem veya sabotaj hallerini tespit etmek istediğinizde,
• Yangın, duman gibi durumlarda derhal haberdar olmak istediğinizde bu isteklerinize cevap verecek bir sisteme sahip olmanız bahse konu güvenlik ve emniyet ihtiyacını karşılamak için beklentilerinize büyük ölçüde cevap verecektir.

İNSAN ALGILAMA, TAKİP VE SAYMA MODÜLÜ

Video izleme yazılımlarında yer alan modüllerden biri olan insan algılama, takip ve sayma modülü ile otelde kamera ile görüntüleyebildiğiniz tüm alanlarda insan varlığını sisteme tespit ettirebilir, giriş ve çıkışı takip edilmesi gereken bölgeler oluşturup kişiler tarafından giriş, çıkışları ve bölgede kalışları algılayabilirsiniz. Tespitin yanı sıra kişilerin sayımını sağlayarak hem acil durumlarda içeride kalan kişi sayısına hem de otel misafir sayısına yönelik tespit yapabilirsiniz. Saat, gün, hafta, ay gibi değişik zaman aralıkları ile modülün tespitlerini filtreleyerek inceleyebilir, verileri bir dosyaya aktarabilirsiniz. Bu modül sayesinde çalışanlarınızın da çalışma saatlerini uyarlama, gelir gider dengelerini gözetme imkanınız olur.

YÜZ TESPİT VE TANIMA

Yüz tespit ve tanıma, plaka tanıma gibi modüller ile otele gelen misafirlerin ve araçlarının tanımlanması, doğrulanması mümkün hale gelir. VIP misafir takibi yapabileceğiniz gibi, belli alanlara giriş ve çıkışları yüz doğrulaması desteğiyle daha etkin bir şekilde düzenleyebilir ve takip edebilirsiniz. Bu modüller sayesinde doğrudan veya dolaylı şekilde can ve mal kayıplarının, misafirlerin ve çalışanların yaşam bütünlüğüne yönelik tehlikelerin önüne geçebilirsiniz. Bu modülleri arşivde veya canlı görüntülerde kişileri aramak, sayım ve farklı analizler yapmak üzere kullanabilir, diğer modüllerde olduğu gibi verileri filtrelerle süzerek inceleyebilir, dosyaya aktarabilir, başka ortamlarda inceleyebilirsiniz.

Bu işlevlere ilaveten bu tür modülleri kartlı geçiş, biyometrik tanıma ile geçiş sağlayan farklı sistemlerle entegre şekilde çalıştırarak bu sistemlerden gelen alarm ve olayları video izleme yazılımı üzerinden takip edebilir, ilgili operatörlerin ve yetkili kişilerin SMS, eposta, açılır pencere (pop-up window), ses gibi yöntemlerle haberdar edilmesini sağlayabilir, bu sistemlere geçişe izin verme veya vermeme, bariyeri açma veya açmama gibi tetiklemeler gönderebilirsiniz. Benzer şekilde bu entegre modüllerden de filtrelerle sorgulama yapabilir, raporlar alabilirsiniz.

SES AKIŞI İŞLEME

Ses akışı işleme modülü sayesinde kameralardan gelen ses akışının alınabilmesi, kaydedilebilmesi, belli eşikler halinde olay oluşturabilme ve alarm tetikleme yapılabilmesi mümkündür. Böylece olası uzlaşmazlık hallerini, misafir çalışan arası problemleri tespit edebilir, zamanında müdahale edebilir, ilgili olayları incelerken sadece görüntü ile değil ses desteğiyle bunu yapabilir, çalışanlarınızın misafirlere yönelik yaklaşımlarını disiplin altına alabilir, misafirlerle ilkelerinize uygun iletişim kurmalarını sağlayabilirsiniz.

Oteliniz için kurduğunuz sistemin her halükârda çalışır kalması, mücbir haller dahil arşiv kaydının ve izlemenin devam edebilmesi önemli bir kriterdir. Video izleme sisteminin “failover” olarak tabir edilen ana kayıt ünitelerinin devre dışı kalması haline karşı sistemi çalışır halde tutmayı sağlayacak bir mimariye sahip olması avantaj sağlar. Bu mimari ile kurulmuş bir sistemde ana kayıt üniteleri bir şekilde kayıt yapamaz hale geldiğinde “failover” olarak tanımlanan yedek üniteler derhal devreye girerek kaydın ve izlemenin devam etmesini sağlar. Ana üniteler düzeldiğinde sistem tasarımı doğrultusunda istenirse yedek ünitelere kaydedilmiş zaman aralıkları ana ünitelerdeki kayıtlarla senkronize edilebilecektir.

ZİNCİR OTELLER İÇİN MERKEZİ SİSTEM

Sisteminizi tek bir otel için öngörebileceğiniz gibi çok sayıda şubenizi tek bir sistem altında toplayarak merkezi olarak takip edebileceğiniz, yönetebileceğiniz bir sistem olarak da tasarlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece yerel anlamda yapılan analizlere ek olarak merkezi yönetim olarak da gerekli hallerde müdahil olma fırsatınız olacaktır.

BALIKGÖZÜ KAMERALAR BİRDEN FAZLA KAMERANIN İŞLEVİNİ YERİNE GETİRİYOR

Gelişen teknolojinin getirdiği avantajlardan biri “fisheye” olarak adlandırılan balıkgözü lensli kameralar olmuştur. Oldukça geniş açı ile birden fazla kamera ile ancak kapsanabilecek alanlar tek bir kamera ile görülebilir hale gelmiştir. Geniş açı nedeniyle kavisli bir görüntü veren bu kameraların görüntüsü “dewarp” edilerek yani düzeltilerek normal bir kamera görüntüsü gibi izletilebilmektedir. Böylece daha az sayıda kamera kullanımı ve maliyetlerin düşürülmesi mümkün hale gelmektedir.

Görevli personel gözetiminde kullanılması gereken bazı alanlarda (havuz, sauna vb.) misafirler açısından yaşam, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin takibi veya personelin çalışma yerlerindeki faaliyetlerinin takibi açısından bir veya birden fazla modül ile analiz işlemleri yürütebilir, olumsuz hadiselerin önünü aldığınız gibi personel rejiminize yönelik iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Video izleme yazılımlarının terk edilmiş obje tespiti, obje boyutlarına, hızına ve hareket tarzına göre gelişmiş hareket algılama gibi modülleri ile şüpheli paket ve kişi tespiti yapabilir, olası elim vakaları önleyebilirsiniz. Bu modüller sadece şüpheli olaylar için değil normal bir şekilde unutulmuş eşyaların tespiti, bulunması için de kullanılabilecektir. Gelişmiş hareket algılamada belirlenen bölgelere giren veya çizilen sınırları geçen kişi veya objelerin varlığı halinde sistem operatörleri ikaz edebilecek şayet gerekli ise ilgili olaylara müdahale edilmesi sağlanabilecektir.

Modüllerin yaptıkları tespitlerde insan faktörü ile konulara müdahale edilebildiği gibi sisteme anons yaptırma, sesli ikaz çalma, uyarı ışığı yaktırma, harici entegre sistemlere tetikleme gönderme (örneğin yangın alarm sistemi) gibi otomasyon işlemleri yapılması imkân dahilindedir. Elbette, video izleme ve yönetim yazılımlarına yönelik proje bazında farklı kriterler ortaya çıkabilecektir. PCC Elektronik’in dağıtıcısı olduğu Trassir Video İzleme ve Yönetim Yazılımı’ın karşıladığı bu kriterler haricinde sahip olduğu başkaca çok sayıda niteliği ile otel güvenliği için video izleme ve yönetim yazılımından beklenecek işlevlere sahiptir.