BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

KONTROL PANOSU BAĞLANTILARINDA YER TASARRUFU

PHOENIX CONTACT TÜRKİYE

Push-in bağlantılar, montaj kolaylığı ve zaman tasarrufu sağlama konusunda standart haline geldi. Geleneksel ray klemenslerle kıyaslandığında, push-in klemenslerde iletkenleri alet kullanmadan hızlı şekilde bağlantı yuvasına takabilme avantajı mevcut.

Endüstriyel uygulamalarda süreçleri optimize etmek, otomasyon teknolojisinden beklentileri yükseltir. Daha fazla sensör ve kablonun entegrasyonu ve bağlantısı gerekir. Ek maliyetlerden kaçınmak için, bu bağlantılar kontrol panosunda fazla yer kaplamamalı ve panoya montajları hızlı olmalıdır. Push-in bağlantılı iki yeni bağlantı sistemi bu gereksinimleri karşılamaktadır (Şekil 1).

HIZLI VE KOLAY MONTAJ

Push-in bağlantılar, montaj kolaylığı ve zaman tasarrufu sağlama konusunda standart haline gelmiştir. Geleneksel ray klemenslerle kıyaslandığında, push-in klemenslerde iletkenleri alet kullanmadan hızlı şekilde bağlantı yuvasına takabilme avantajı mevcuttur. Takma kuvvetleri, piyasadaki diğer bağlantı tasarımlarına göre yüzde 50’ye varan oranda daha düşük olan push-in konnektörler, iş yorgunluğunu en aza indirir.

Direkt bağlantı, yüksüklüve tek telli iletkenlerin daha hızlı montajına olanak sağlayarak çalışmayı kolaylaştırır, kablolama süresini azaltır ve DIN 60947-7’ye göre onaylanmış, güvenli, gaz geçirmez, titreşime dayanıklı bir bağlantı sağlar. Piyasadaki bazı modeller, aynı zamanda proses teknolojisi, güçmühendisliği, demiryolu mühendisliği (EN 50155) ve gemi inşaatı test gereksinimlerini de karşılar.

Kullanıcı, renk kodlu butona standart bir tornavida ile basarak kabloyu sökebilir. Renkli butonlar, yanlış iletken bağlantıları yapılmasını ve devreye alma sırasında yaşanabilecek tehlikeli durumları önler.

Bu yeni dokunma emniyetli bağlantı sistemleri, diğer yaygın tasarımlarla kıyaslandığında, pinler arasındaki kısa devreler veya montaj aletinin metaline dokunma gibi tehlikeler arz etmemektedir. Ayrıca, tasarımları, montaj aletlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak maliyetleri de azaltır.

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ RENK KODLAMASI

Her iki yeni bağlantı sistemi için de – marşaling klemensleri ve panelleri – renk kodlaması bireysel tercihlere göre uygulanabilir. DIN EN 69100 veya VDE 0815 tarafından belirlenmiş olan, montaj kablolarının renk kodlaması gibi standart kodlama sistemleri de kullanılabilir. Bu, iletken renginin doğru bağlantı noktasıyla eşleşmesini kolaylaştırır. Belirli bölgeler ayrıca renge göre kodlanabilir. Renge göre montaj sadece zaman tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kablolama hatalarını da önler.

Hata meydana geldiğinde bile renk kodlamanın avantajları vardır: Klemens tanımı iletken ve bağlantı noktası rengini gösterdiğinden, kablolama hatalarını bulmak ve düzeltmek kolaydır.

Renge dayalı hazırlık, dijital giriş/çıkış ve analog giriş/çıkış bölümleri gibi farklı alanlarda kullanılabilir. Benzer şekilde Pompa 1, Pompa 2, vb. uygulama tipleri renklere göre yapılandırılabilir. Bu özelleştirilmiş yapılandırma, kontrol panosunun her zaman düzenli olmasını sağlar. Ulusal sınırların ötesinde faaliyet gösteren şirketler, dünya genelinde teknisyenlerin ve bakım personelinin çalışmalarını kolaylaştırmak için belirli uygulamalara göre kurum içi standartları belirleyebilir.

ÖNDEN KABLOLAMAYI KOLAYLAŞTIRIN

Çoğunlukla önden kablajda kullanılan marşaling klemensleri (Şekil 2), sadece 8,3 mm genişlikte ve 100 mm uzunluktadır. Kontrol panosunda metre başına 960’a kadar sinyal kullanımına izin verir.

Kontrol panosu alanı en baştan azaltılabileceğinden, planlama sırasında bunu bilmek harikadır. Bu boyutlar, bu klemensleri piyasadaki en kompakt push-in bağlantı konnektörleri yapar.

Daha fazla yer tasarrufu sağlamak istiyorsanız, kablo kanalı kapağını yerleştirmek için klemense bir kablo kılavuz şeridi takın. Bu, ayrı bir kablo kanalı ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bağlantı noktalarının ortasındaki test soketi, yanlış bağlantıları ve ölçümleri önler çünkütest probunun iletken girişleri arasında yerleştirileceği nokta açıktır. Test probunun 2.3 mm’lik girişi herhangi bir iletken tarafından engellenmediği için konvansiyonel problar da kullanılabilir. Bu, ölçüm cihazlarının bağlanmalarını ve test devrelerini herhangi bir sorun olmadan kurmayı mümkün kılar.

Marşaling klemensi gerilim dağıtımı için de bir seçenek sunar. 17,5 A’e kadar olan akımları maksimum 32 terminal noktasına dağıtır. Besleme amacıyla ve daha büyük kesitlerde 32 A’e kadar akımlar da dağıtılabilir ve çıkışlardan terminal başına 17,5 A’e kadar çekilebilir. Köprülenebilir versiyonu da bulunan bu terminale 6 mm2’ye kadar iletkenler (yüksüklüolsalar da) takılabilmektedir. Hem dört, hem sekiz katlı modeller için, klemenslerin arasındaki bölgeye takılan ve rayda hiçyer kaplamayan önceden baskılı etiketler mevcuttur. Bu etiketler aynı zamanda farklı alanların daha iyi düzenlenmesini ve ayrılmasını sağlar.

MODÜLER TASARIM İÇİN PANELLER

Kısa revizyon süreleri önemliyse marşaling panelleri ideal seçimdir. Simetrik tasarımı, kontrol panosunun her iki tarafında da çalışmayı mümkün kılarak, otomasyon ve saha ile anahtarlama tarafının net şekilde ayrılmasını sağlar.Yeni marşaling panelleri (Şekil 3), DIN 60297’ye göre 19 inçstandardının dışına çıkmaya da izin verir. Bunun yerine, kullanıcının tanımladığı bir standart uygulanabilir. Kullanıcılar kendi özel gereksinimlerini karşılamak için yüksek kablaj yoğunluğuna sahip kendi marşaling dağıtım konseptlerini geliştirebilirler. Montajı yapan kişi modülleri birleştirerek mevcut sinyalleri modül sayısıyla tam olarak eşleştirebilir, böylece kullanılmayan alan kalmaz.

Marşaling panelleri hem flanşlar yardımı ile saca hem de ayaklar yardımıyla raya monte edilebilir, böylece kontrol panosundaki veya makine gövdesindeki mikrodenetleyiciler için de kullanılabilir. Panellerin her bir elemanı 11 renkte temin edilir (Şekil 4). Klemensler basit bir geçmeli kilit yapısı ile birbirine monte edilebilir. Yapılandırılmış panellerde montaj delikleri arasındaki mesafeler de özelleştirilebilir. Yeterli sabitleme malzemelerinin de çözüme dahil oluşu sayesinde kullanıcılar klemensleri sorunsuz monte edebilirler. Pin sayısı 32, 48 ve 80 olan tamamen hazır çözümler hem kompakt boyutlarda hem de 19 inçboyutlarında mevcuttur. Dikey kablo kılavuzu, kablolama işlemini düzenler. Herhangi bir bağlı iletken tarafından engellenmediğinden, kablo açma mekanizmasına daima erişilebilir. Bağlantı noktalarında bulunan 2.3 mm’lik test soketleri, standart ekipman kullanarak ölçüm ve test imkanı sunar.

Push-In Bağlantılı Bağlantı Sistemleri Marşaling Klemensleri

Önden bağlantıyı kolaylaştırır

Alan gereksinimini yüzde 20’ye kadar azaltır

Terminal noktaları seçilen 11 renk ile kodlanabilir

Bağlantı noktaları arasında kolayca erişilebilir test soketleri mevcuttur

Kapsamlı yatak ve dikey etiketleme seçenekleri vardır

Marşaling Panelleri

Modüler tasarımlar için

Yüzde 20’ye kadar daha fazla sinyal yoğunluğu

Modüler yapı sayesinde uygulamaya özel ayarlanabilen pin sayıları

Terminal noktaları seçilen 11 renk ilekodlanabilir

Standart test aksesuarları ile kolay test

SONUÇ: SİNYAL KABLOLAMASINDA DAHA AÇIK BİR YERLEŞİM VE DAHA FAZLA ESNEKLİK

Phoenix Contact’ın push-in bağlantılı yeni bağlantı sistemleri, Wire-Wrap, Termi-Point ve diğer geleneksel bağlantı sistemleri gibi eski tasarımlardan daha fazla katma değer sunar. Marşaling klemensleri ve panelleri, bağlantı noktası renklerinin serbestçe seçilebileceği yenilikçi bir renk kılavuz sistemi sunar. Bu, sinyal kablolaması sırasında daha net bir yerleşim ve daha fazla esneklik sağlar.