BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

KNX UYUMLU YERLİ BİNA VE OTOMASYON SİSTEMLERİ

BOSMER

Bosmer Bina Otomasyon Sistemleri Genel Müdürü Mert Ünlüönen ile sektöre sundukları çözümleri, bina otomasyonunun sunduğu avantajları ve 2019 hedeflerini konuştuk.

Bosmer olarak sunduğunuz teknolojiler ve bina otomasyonu adına geliştirdiğiniz yeni nesil çözümler nelerdir?

Serüvenimiz on yıl önce uluslararası bir firmanın Ege Bölgesi Distribütörlüğü ile başladı. Yılların getirdiği birikim bugün bizi yerli KNX ürünleri üreten bir firmaya dönüştürdü. Bosmer olarak kurulduğumuz günden bu yana sektörü ve teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Tamamladığımız onlarca projeyle birlikte sektörde iyi bir tecrübe edindik. Bu tecrübe ile müşteri taleplerini birleştirerek kendi ürünlerimizi üretmek için harekete geçtik. 2015 yılında AR-GE çalışmalarımızı başlatarak, kendimize farklı bir yön çizdik. Şu anda aydınlatma, perde- panjur kontrolü, HVAC kontrolü, dokunmatik panel, sensor çeşitleri gibi otomasyon uygulamalarında kullanabilecek cihazlarımızı tamamladık ve ürün çeşitliliğimizi artırmak için çalışmalarımıza tüm gücümüzle devam ediyoruz. Ayrıca ürünlerimizin uluslararası bir standart olan KNX uyumlu olmasına dikkat ettik.

Bu kullanıcının sistem kurarken oldukça özgür davranmasını sağlıyor ve marka bağımlılığını ortadan kaldırıyor. Bu ürün çeşitliliğimizin yanı sıra gelen talepler doğrultusunda projeler için özel tasarım ürünlerle de hizmet verebiliyoruz. Kimi kullanıcılar yeni teknolojileri benimsemeye daha hazır ve istekliyken kimileri de daha çekingen olabiliyor. Bu çekingenliklerinin altında önceki projelerinde yaşamış oldukları sıkıntılar yatıyor olabilir. Bu anlamda hizmet alınacak firmayı seçerken kullanıcıların konuya ve sektöre hâkim, başarılı projelere imza atmış firmaları tercih etmelerinde fayda var. Son dönemlerin popüler konularından nesnelerin interneti (IoT), kısacası aklımıza gelen gündelik nesnelerin akıllı hale gelmesi ve internet üzerinden iletişim kurup bağlı olduğu ağa iletmesidir. IoT ile birlikte oluşabilecek güvenlik zaaflarını ise KNX protokolüyle ortadan kaldırabiliyoruz. Cep telefonu, tablet, bilgisayar ile otomasyon sistemini kontrol ederken artık sesli komutları da sisteme entegre ederek otomasyon sisteminin kullanımını çok daha pratik hale getirmiş oluyoruz. Örneğin akşam işten eve geldiğimizde ‘’ışıkları aç’’ ya da dışarı çıkarken ‘’tüm panjurları kapat’’ gibi basit sesli komutlar vererek evlerimizde ve bulunduğumuz alanlarda bu konforu yaşayabiliriz.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ ÖN PLANDA TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Projelendirme ve uygulama süreçlerinizden söz eder misiniz? Sunduğunuz çözümler son kullanıcı ile nasıl bir yol izleyerek buluşuyor?

Öncelikle mühendislerimiz tarafından gelen projelerin belgeleri inceleniyor. Proje dokümanları yoksa ya da yetersizse teknik ekibimiz yerinde incelemeler yaparak talepler doğrultusunda projelendirme sürecini tamamlıyor. Sunulan çözümlerin projenin ihtiyacına tam olarak cevap verebilmesi bizim başarımızın göstergesidir. Aynı zamanda alternatif çözümler sunuyor, doğru yerde doğru ürünler tercih ederek kullanıcı açısından da fazla maliyetin önüne geçmeye çalışıyoruz. Kullanıcıya eğitimimizi verip sonrasında da karşılaşılan her türlü sorunda müşterilerimizin yanında oluyor, gerekirse servis hizmeti de sunarak müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya çalışıyoruz.

BİNA OTOMASYON SİSTEMLERİYLE GELECEKTE KONFORLU, GÜVENLİ VE PRATİK BİR YAŞAM ORTAMI SAĞLANACAK”

Bina otomasyon sistemlerinin insan hayatına kattığı yenilikler ve avantajlar nedir, bu anlamda geleceğe dair öngörüleriniz nedir?

Günümüzde tasarruf, konfor ve güvenliği bir arada arıyor ve gündelik yaşantımıza uyarlamak istiyoruz. Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle beraber yapılara ve dolayısıyla bina otomasyonuna yeni bakış açıları gelmektedir. Tek bir noktadan izleme, ölçme, değerlendirme ve uzaktan erişim ile yönetebilmeyi sağlayan bu sistemlere ilgi ve talep gün geçtikçe artıyor, gelecekte bu gereksinimler daha da artacaktır.

Bina otomasyon sistemlerinin başlıca üç amacı vardır; merkezi görüntüleme ve yönetim, enerji tasarrufu ve güvenlik kontrolü. Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde hayata geçirilen gerek kamu gerek özel sektör projelerinde akıllı sistemler çoğunlukla kullanılıyor. En basit kullanımda dahi, bu sistemlerle mekânlar standart değerlerde tutulup, fiziksel çevre değişimlerinin kullanıcılar tarafından hissedilmemesi sağlanıyor. Gelecekte ise zamanla akıllı evler, akıllı altyapı ve ulaşım sistemleri ile birlikte akıllı şehirlere dönüşerek yaygınlaşacak, kişiye zaman kaybettiren bütün işlemlerin otomasyon sistemi tarafından yerine getirilip, konforlu, güvenli ve pratik bir yaşam ortamı sağlanacaktır.

Bina otomasyon sistemlerini enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik bağlamında değerlendirebilir misiniz?

Yaşamın sürdürülebilir olması için enerjiyi üretirken çevre dostu yöntemleri benimsemek, tüketirken tasarrufu arttırmak ve israfı minimize etmek gerekiyor. Bina otomasyonu için enerji verimliliği konusu en önemli etkenlerden biri. Her yıl kullanılmayan alanların iklimlendirilmesi, hava kalitesinin arttırılması ve aydınlatılması için büyük bir enerjiyi boşa harcamaktayız. Enerjinin verimli kullanılmasının en sağlıklı yolu insan faktörünü en aza indirmekten geçiyor. Uygulama yapılan alanda varlık kontrolü yapılarak kullanılmayan alanların belirlenmesi ve derecelerin 2-3 derece esnetilerek ciddi bir enerji tasarrufu sağlanabilir. Doğru bir bina otomasyon uygulaması ve doğru bir senaryo ile toplam tüketilen enerjiden %40-60 oranlarına kadar tasarruf sağlamak mümkün hale geliyor. Bina otomasyon sistemlerinde zamana ve varlığa bağlı kontrol sayesinde aydınlatma, ısıtma- soğutma ve iklimlendirme için kullanılan enerjide israfın önüne geçilir ve çevreye yayılan zararlı gazlar ve karbondioksit miktarı düşürülmüş olur.

“Doğru bir bina otomasyon uygulaması ve doğru bir senaryo ile toplam tüketilen enerjiden %40-60 oranlarına kadar tasarruf sağlamak mümkün hale geliyor.”

2019’DA BAYİ AĞIMIZI DAHA DA GENİŞLETMEK İSTİYORUZ”

Son olarak 2019’a dair öngörüleriniz, beklentileriniz ve hedefleriniz neler?

Bosmer olarak hedefimiz ürün çeşitliliğimizi daha da arttırıp müşterilerimizin taleplerine karşılık vermek ve yerli bir üretici olarak daha fazla kullanıcıya ulaşabilmektir. Öncelikli hedefimiz bina otomasyonu alanında yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırıp yeni teknolojik ürün ve sistemlerle sektörde öncü rakiplerimizle yerli bir üretici olarak rekabet edebilmektir. Bayilik çalışmalarına hız vererek 2019’da bayi ağımızı daha da genişletmek istiyoruz. Yurt içinde olduğu kadar markamızı yurt dışında da tanıtmak için çalışmalarımız hızla devam ediyor.