BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

İSTANBUL YENİ HAVALİMANI VERİ MERKEZİ YANGIN ALGILAMA ve KORUNUM SİSTEMLERİ

TYCO Johnson Controls

Veri Merkezi Acil Durum Yönetimi, yangın riskini ve bunun etkisiyle nasıl başa çıkacağınızı anlamakla başlar. Kritik ve pahalı ekipmanlarla, sürekli çalışmayı sağlamak ve çok değerli verileri korumak için güvenilir bir yangından korunma çözümü gereklidir, bu da hizmet hizmetleri ve veri merkezi operatörlerini için kilit faktör olan operasyonel çalışma süresini en üst düzeye çıkarır. TYCO yangın algılama ve gazlı söndürme sistemleri, bu sistemlerin kullanıcısına, günümüzde sektörde mevcut en yüksek standartları sağlamak için kapsamlı ve bağımsız bir şekilde test edildiklerine dair güven veren birçok uluslararası onay sunuyor.

İstanbul Yeni havalimanı gibi dünyanın en büyük havalimanı özelliğini taşıyacak, ses getiren bir işletmede de veri merkezinin önemi tartışılmaz. İstanbul Yeni Havalimanı projesinde TYCO Johnson Controls yangın alarm ve gazlı söndürme sistemleri ürünleri kullanıldı. Yangın alarm panelinin yanı sıra oluşan bilgileri değişik noktalardan izlemek ve kontrol etmek amacıyla ayrıca 2 adet tekrarlayıcı panel tercih edildi. Böylece oluşan alarm ve arıza durumlarına anında hızlı müdahale edebilmek kolaylaştırıldı. İşletmede kullanılan tüm ürünler ilgili uluslararası sertifikalara sahip. Uluslararası standartlara uygun olarak yangın alarm sistemi ile mekanik ekipmanların entegrasyonu kapsamında su akış anahtarları ve kelebek vanaların izlenmesi, yangın damperlerinin izleme ve kontrolü, duman tahliye kapsamında değerlendirilen her türlü fanın izleme ve kontrol fonksiyonları gerçekleştirilmiş olup, sistem yangın senaryosuna uygun olarak programlandı. Kilitli duran kapıların acil durum anında yangın senaryosuna uygun olarak açılması işlemi için gerekli tüm altyapı sağlandı. Binadaki acil anons sisteminin acil durumlarda önceden kayıtlı mesajları anons yapabilmesi yangın alarm sistemi tarafından otomatik olarak sağlanıyor. Gazlı söndürme yapılan mahallerdeki tüm algılama ekipmanları ve söndürme panelleri ile acil durum anında ilgili mahale söndürme yapacak gazın boşaltılması teyitli olarak sağlanıyor.

Gazlı söndürme tarafında kullanılan SAPPHIRE sistemi, ozon tabakasına zarar vermeyen ve ihmal edilebilir küresel ısınma potansiyeli (GWP) ile çevre dostu bir sistem. 3M ™ Novec ™ 1230 Sıvısı kullanır, boşaldığında buharlaşan ve yangını hızlı bir şekilde bastırmak için ısıyı emen berrak, kokusuz bir sıvı. Veri merkezleri günümüz teknolojisinde binaların omurgası pozisyonunda ve her türlü olası yangın riskine karşı titizlikle korunmalı ve sürekliliği sağlanmalı.