BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

“İSTANBUL HAVALİMANI”NDA PRYSMIAN KABLO TERCİH EDİLDİ

Prysmian Kablo

Türkiye’nin geleceği için büyük öneme sahip ve alanının prestijli projesi olan İstanbul Havalimanı” için tercih edilen Tük Prysmian Kablo, Türkiye kablo sektörü için inovatif çözümler üretmeye devam ediyor. Türk Prysmian Kablo, Avrupa’nın ve dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri olarak anılan İstanbul Havalimanı’na verdiği hizmet ile “Türkiye’yi yarınlara bağlıyoruz” sloganını destekliyor. “İstanbul Havalimanı” projesi gibi önemli projelerde yer alarak Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmayı sürdüreceklerini vurgulayan Türk Prysmian Kablo CEO’su Erkan Aydoğdu, “Türkiye’de her gün büyüyen inşaat sektöründe teknikler gelişirken, biz de yeni trendlere uyum sağlayarak ürün yelpazemizi geliştirmeyi sürdürüyoruz. Türk Prysmian Kablo olarak özel üretim gerektiren kablolar alanındaki başarılarımızı birçok projede kanıtlamış olmaktan da gurur duyuyoruz. Türkiye’nin geniş vizyonunu ortaya koyan ‘İstanbul Havalimanı’ projesinde yer alarak farkımızı ortaya koyduğumuzu düşünüyoruz.” dedi. 

İstanbul Havalimanı’nda kullandıkları, son teknoloji ile donatılan Prysmian kabloların toplam tutarının yaklaşık 100 milyon TL olduğunu belirten Aydoğdu, havalimanı için kullanılan kablo miktarının ise yaklaşık 4.200.000 metre olduğunu söyledi.

Türkiye ve Dünya Havalimanlarında Yer Alıyor

İstanbul Havalimanı’na ek olarak, Türk Prysmian Kablo’nun kablo tedarikçisi olarak içerisinde yer aldığı havalimanı projeleri arasında; Türkiye’den Adıyaman Havalimanı, Ağrı Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, Antalya Havalimanı, Denizli Çardak Havalimanı, Elazığ Havalimanı, Iğdır Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Kütahya Zafer Havalimanı, Malatya Havalimanı, Mardin Havalimanı, Muğla Dalaman Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Şırnak Havalimanı, Trabzon Havalimanı da yer alıyor. Ayrıca dünya geneline bakacak olursak, Gana, Gürcistan, Irak, İsrail, Kosova, Kuveyt, Makedonya, Mısır, Suudi Arabistan, Rusya ve Türkmenistan gibi birçok ülkede, onlarca havalimanında da Prysmian Kablo tercih edildi. Kablolarının birçok havalimanında tercih edilmesinin sebebini, kaliteli ve performansı yüksek ürünleri olmasına bağlayan Türk Prysmian Kablo CEO’su Erkan Aydoğdu şunları söylüyor: “Havalimanlarının insanların yoğun olarak bulunduğu yerler olması dolayısıyla, doğru kablo seçimi kritik önem taşıyor. Tüm bu havalimanlarında tercih edilen ve bizim yangına karşı güvenli kablolar şeklinde tanımladığımız Afumex ™ kablolarımızın kullanımıyla birlikte, olası bir yangına karşı güvenlik seviyesi en yüksek seviyeye çıkarılmak amaçlanıyor. Bizim ‘Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…’ girişimimizde de sürekli dile getirdiğimiz ve her zaman üzerinde durduğumuz iki odak noktası var: Piyasadaki her kablo aynı değildir ve kullanıcılar kablo çözümü ve markası seçimi sırasında, mutlaka güvenli, yüksek performanslı ve aynı zamanda toplam maliyette avantaj sağlayacak ürünü seçmeye dikkat etmemelidir.”

Türk Kablo Sektöründe İlklere İmza Atıyor

50 ülkede faaliyet gösteren, 112 fabrikası ile enerji ve telekomünikasyon kabloları endüstrisinin dünya liderlerinden Prysmian Group’un Türkiye operasyonu olan Türk Prysmian Kablo, sektöre getirdiği kalite ve yeniliklerle günden güne gelişerek büyümeye devam ediyor. Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurulduğu 1964 yılından bu yana Mudanya’daki fabrikasında faaliyet gösteren firma, Türkiye kablo sektöründe ilk fiber optik kablo üretimi, ilk yangın güvenliğine sahip kablo üretimi de dahil olmak üzere birçok ilke imza atıyor. Faaliyetleri hakkında bilgi veren Türk Prysmian Kablo CEO’su Erkan Aydoğdu, “Hem ülkemizde hem de dünya çapında prestijli projeler içerisinde yer alıyoruz. Ancak sadece ticari çalışmalarımızla değil, büyümemizde de en büyük paya sahip çalışanlarımıza verdiğimiz eğitimlerle, fabrikamızda kurduğumuz ve Prysmian Group bünyesinde yer alan, geleceğin yöneticilerine yönelik özel eğitim programlarının gerçekleştirildiği Üretim Akademimiz ile ve bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğümüz, Türk kablo sektörünün en geniş bilgilendirme ve bilinçlendirme girişi olan ‘Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir’ gibi sektörümüzü bilinçlendirmeyi amaçlayan girişimlerle öne çıkıyoruz” dedi.

Sektörünün En Kapsamlı Tasarım, İnovasyon ve Ürün Geliştirme Altyapısı

Türk Prysmian Kablo, Mudanya AR-GE Merkezi çalışmaları ile teknolojiye ve inovasyona yatırımını yüzde 22 oranında artırdı. Türk Prysmian Kablo, kullanıcıları teknolojik yenilikler ve üstün performanslı ürünlerle buluşturarak, Türkiye’nin rekabet gücünü geliştirmeyi hedefliyor. Prysmian Group içerisinde yer alan 25 AR-GE Merkezi’nden biri olan, Mudanya’daki Ar- Ge Merkezi ile sektörünün en kapsamlı tasarım, inovasyon ve ürün geliştirme altyapısına sahip olduklarını belirten Erkan Aydoğdu, “Bizi farklılaştıran ve sürekli yeni kalmamızı sağlayan alanlarımızdan biri AR-GE merkezimiz. 5 bin metrekare alan üzerinde kurulu, teknoloji ve inovasyon çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz, tam donanımlı Türk mühendislerden oluşan merkezimizde Türk Kablo Sektörüne katkı sağlayacak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Merkezimizde; Malzeme Teknolojileri Laboratuvarı, Yanma Test Laboratuvarı, Enerji Kabloları Test Laboratuvarı ve Telekom ve Fiber Kabloları Test Laboratuvarı’nın yanı sıra Tasarım ve İnovasyon Ofisi ile Proses Tasarım ve Prototip Geliştirme Ofisleri bulunuyor” dedi. Kablo sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek ‘Ar-Ge Merkezi’ belgesine sahip olmaktan dolayı büyük gurur duyduklarını ifade eden Türk Prysmian Kablo CEO’su Erkan Aydoğdu, inovasyon ve gelişime öncülük ederek, çevreye duyarlı yeni ürün ve sistemler üzerinde çalışmaya devam edeceklerini ve tüm çalışmalarını Mudanya fabrikalarında yer alan Üretim Akademisi’nde düzenledikleri eğitimler ile desteklemeyi sürdüreceklerini söylüyor.

Prestijli Projelere Türk Prysmian İmzası

Türkiye’nin önemli projelerinde tercih edilmelerinin en önemli etkeninin özel üretim gerektiren kablolar alanındaki başarılar olduğunu Aydoğdu, “Müşterilerimize, en son teknoloji ile üretilmiş üst düzey kablo çözümleri sunuyoruz. Kablo seçiminde en önemli kriter kabloların kalitesi. Kablolar, genel anlamda çok fazla göz önünde olmadığı için, bazı şirketler kalite konusunda ödün verebiliyor. Biz Türk Prysmian Kablo olarak bir kablonun iyi ya da kötü olduğunu belirleyen dört standart geliştirdik’’ dedi.

Kablodaki ilk kriterin güvenlik olduğuna dikkat çeken Aydoğdu; “Sıvanın ya da toprağın altında kalan kablonun güvenlik gereksinimi en üst seviyede oluyor. Çünkü kablo hem yangının oluşumuna hem de çok hızlı bir şekilde iletilmesine neden olabiliyor. İkinci kriter ise performans. Bazı ürünlerden belli beklentilerimiz vardır. Bu performans beklentileri de ciddi laboratuvar testleriyle elde ediliyor. Üçüncü kriterimiz, çok kolay göz ardı edilebilen bir kriter olan, kullanım kolaylığı. Sonuçta ürettiğimiz ürün, monte edilen bir yapıya sahip. O kablonun montajı ne kadar kolay olursa, maliyetler de o denli düşüyor. Son olarak ise dördüncü standart olarak ekonomik avantaj diyoruz. Bu üç kriteri yerine getirebilirsiniz, fakat çok yüksek maliyetli bir kablo sunarsanız, tercih edilebilirliğiniz o kadar düşük olacaktır. Biz kablolarımızı üretirken bu kriterleri göz önünde bulunduruyoruz ve daima gelişen teknolojiyi takip ederek Ar-Ge merkezimizde sektörün ihtiyacı olan konulara çözümler geliştiriyoruz. Başarılı projelerde yer almamızı bu çalışmalarımıza bağlıyoruz” dedi.

2018 yılında gerçekleştirdikleri çalışmalara değinen Türk Prysmian Kablo CEO’su Erkan Aydoğdu, “Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR’ın 6,3 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği STAR Rafineri’nin kablo tedarikçisi olduk. Sağlık sektöründe meydana gelen önemli gelişmeler içerisinde de yer aldık ve kablolarımız ile destekledik. 2018 yılı, sağlık sektörü projelerinde de öne çıktığımız bir yıl oldu. Eskişehir’in en büyük sağlık yatırımı olan Şehir Hastanesi ve toplam 3 bin 810 yatak kapasitesi ile dünya sıralamasında üçüncü sırada yer alan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi projelerinde kablolarımız ile yer aldık. Ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını üstlendiği ve önümüzdeki günlerde açılmasını beklediğimiz Panorama Müzesi’ne CPR (Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) ile uyumlu C sınıfı kabloları ile hayat verdik” dedi. Mudanya fabrikasında 22 bin farklı kablo üretimi yapabilen Türk Prysmian Kablo, bugün çalışmalarını ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonu doğrultusunda sürdürüyor. Türk Prysmian Kablo bugüne kadar, 2018 yılı içerisinde imzasını attığı projelere ek olarak, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Boğazı Denizaltı Kablo Bağlantı Projesi, Marmaray, Ilgaz ve Avrasya Tüneli gibi Türkiye’nin dev projelerinde yer almaktan gurur duyuyor.