BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

İSTANBUL HAVALİMANI, THY GEÇİCİ KARGO BİNASI YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Arı Yangın A.Ş

Şehir merkezinden 35 kilometre mesafede ve İstanbul’un kuzeyinde 76,5 milyon metrekarelik alanıyla dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı’nın tüm fazları tamamlandığında, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle 300’den fazla destinasyona uçuş imkanı sunacak. Bir uçuş noktasının ötesinde hayatın 7/24 aktif olacağı İstanbul Havalimanı’nda en önemli önceliklerden biri, yolcu konforunu ve alışveriş deneyimini kusursuz hale getirmek ve en üst düzeyde yolcu deneyimi yaşatmak. Terminalde bulunan camilerin, kubbelerinin ve daha birçok tarihi yapının zenginliği, proje mimarisine ince ince işlenirken, Türk-İslam sanat ve mimarisi motifleri projeye güzellik, doku ve derinlik sağlıyor. Dünya çapında firmalar ile yaptığı mümessillik anlaşmaları sayesinde kaliteli ürünleri, stok politikası ve hızlı tedarik avantajı ile en iyi malzeme tedarik hizmetini vermeyi, müşterilerini memnun etmeyi amaçlayan Arı Yangın A.Ş., İstanbul Havalimanında bulunan THY Geçici Kargo Binası’nda sulu söndürme sistemi ekipmanları ile yer alıyor.

Arı Yangın Hidrolik hesap desteği de ARI Yangın firması tarafından sağlanan bu proje kapsamında yapılan hesaplar neticesinde NFPA 13’e göre bir branşmanda 4 adet sprinklerden, 3 branşman açılarak toplam 12 adet K320 ESFR açılması ve uçlarında minimum 2,8 bar basınç istenmesi durumuna göre hesaplar yapılarak yüksek depolama kriterlerine göre sistem tasarımı yapılmış.

25000 m² alana sahip THY Geçici Kargo Binası’nda Arı Yangın’ın temsilcisi olduğu Reliable markasının K faktörü 320 olan Pendent ESFR (Early Suppression Fast Response) tip söndürme modlu depo sprinklerlerinden çok sayıda kullanılmış, çatı arası koruması için de upright tip sprinklerler tercih edilmiş. Ayrıca bina içinde bulunan soğuk odalarda da söndürme düşünülmüş olup, soğuk odalar için özel üretilmiş olan kuru tip sprinklerler kullanılmış. Sulu Söndürme Sistemlerinde kullanılan kelebek vanalar, ıslak ve kuru alarm vanaları, yükselen milli vanalar, çek vanalar ve sprinklerler de UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlanmış.