BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

İKLİMLENDİRMENİN GELECEĞİ

Türkiye iklimlendirme sektörü hem hızla gelişen iç pazar talebini karşılamada hem de küresel rekabetin yoğun olduğu uluslararası pazarlara artan ihracatı ile ülke ekonomisinin önemli bir oyuncusu haline geldi. Sektörün çözüm ürettiği ve iklimlendirmenin geleceği için çalıştığı son zamanlardaki en önemli gündem maddesi sektörü büyüterek ileriye taşımak ve uzun vadeli hedefler belirlemek.

İklim değişikliği ve iklimlendirme çoğu ülkenin en önemli konu başlıkları arasında yerini almış durumda. İklimlendirme sektörü çözüm üreticileri de konuyla ilgili dünyamızın geleceğini düşünerek adımlar atmaya başladılar.

Özellikle kapalı ortamlarda hava sıcaklığı, ortamın nemi ve basıncını ayarlamak ve daha sağlıklı bir duruma getirmek için iklimlendirme çözümlerinden yararlanılır. En çok bildiğimiz iklimlendirme aracı klimadır. Özellikle soğutma işlemi günümüz toplumunda hemen hemen herkesin en önemli ihtiyaçları arasında yer alır. Bununla birlikte yaz kış iklimlendirmeye ihtiyaç duyduğumuz günümüzde iklimlendirme için kullandığımız araçların doğa dostu olması her zamankinden daha büyük bir önem taşıyor. Çünkü küresel ısınma, buzulların erimesi gibi insan yaşamını büyük ölçüde etkileyen sonuçlar karşımıza çıkıyor. Endüstriyel alanlarda kullanımın daha fazla olması ve üretimin artmasıyla oluşan karbon salınımı oranı her geçen gün artıyor. Ülkeler, sivil toplum kuruluşları, firmalar iklimlendirme sistemlerinin doğurabileceği kötü sonuçlar için önlem almaya başladılar.

İklimlendirme sistemlerinin kullanılmasındaki en önemli amaç kapalı mekanlarda bulunan insanlara en uygun hava konfor şartlarının sağlanabilmesi olarak bilinir. Sadece kapalı ortamlardaki insanların uygun şartlarda yaşamasının dışında endüstriyel alanlarda kullanımı da çok önemlidir. Bir ürünün istenen hava koşullarında sağlıklı bir şekilde havalandırılması ve ısı seviyesinin ayarlanması için iklimlendirme çözümleri gereklidir.

Evlerden fabrikalara, trenlerden otobüslere hatta uzay araçları ve sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan iklimlendirme çözümleri değişen dünya düzeni, artan ihtiyaçlar ve küresel ısınmanın getirdiği dezavantajlarla birlikte her geçen gün kendini yenilemeye ve değiştirmeye devam ediyor.