BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

“İÇERİSİNDE İNSAN OLAN VE KONTROL EDİLMESİ GEREKEN TÜM ÇÖZÜMLERİ SUNUYORUZ”

POLİMEK

Polimek Pazarlama Yöneticisi Ekin Polat: “Yaklaşık 25 yıldır Polimek olarak kontrol ve güvenlik sistemleri üzerine hizmet veriyoruz. Bekçi kontrol sistemleri ile başlayan maceramızda; zaman içerisinde ürün gamımıza; personel devam kontrol sistemleri, turnikeli ve turnikesiz geçiş kontrol sistemleri, araç kontrol sistemleri, okul-öğrenci takip sistemleri gibi içerisinde insan olan ve kontrol edilmesi gereken tüm çözümleri ekledik.”

Polimek olarak sunduğunuz çözümlerin kapsamı nedir?

Yaklaşık 25 yıldır Polimek olarak kontrol ve güvenlik sistemleri üzerine hizmet veriyoruz. Bekçi kontrol sistemleri ile başlayan maceramızda; zaman içerisinde ürün gamımıza; personel devam kontrol sistemleri, turnikeli ve turnikesiz geçiş kontrol sistemleri, araç kontrol sistemleri, okul-öğrenci takip sistemleri gibi içerisinde insan olan ve kontrol edilmesi gereken tüm çözümleri ekledik. Ayrıca son 3 yıldır ‘’Smartguard‘’ markamızla X-Ray çanta/paket arama cihazları ile, kapı ve el dedektörleri de çözümlerimiz arasında.

Satış öncesi ve sonrası ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Satış öncesi; mümkün olduğunca müşteri ile birebir görüşmeye; ihtiyacını dinleyip, tam olarak anlamaya; doğru sisteme yönlendirmeye, yazılımın demosunu yapmaya ve sistemin kurulması planlanan yerin keşfini çıkarmaya çalışıyoruz. Müşterimizin kafasında hiçbir soru işareti kalmadığından emin oluyoruz. Satış sonrası ise donanımlı teknik servisimiz; sistemi kurup, yazılım ve donanım eğitimini verir. 15 gün sonra ikinci bir eğitime gidilir. Daha sonra müşterilerimizle yaptığımız yıllık destek sözleşmelerimizle satış sonrası hizmetlere devam ederiz. Bu sözleşmeler yerinde veya telefon ya da uzak masa üstü bağlantısı ile olabilir. Ayrıca firmamızda telefon desteği için görevli bulunan arkadaşlarımız tüm gün müşterilerimizden gelen soru ve sorunların çözümü için çalışıyor.

AR-GE çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

AR-GE çalışmalarımız firmamızın temeli oluşturuyor. Her geçen gün gelişen teknoloji takip etmek, müşterilerimizden gelen önerileri dinleyerek yazılımlarımızı ve ürünlerimizi geliştirmek durumundayız. 25 yıldır bu sektörde hizmet verebilmemizin en büyük nedenlerinden biri de AR-GE çalışmalarına verdiğimiz önem ve sürekli kendimizi geliştirme isteğimizdir.

Polimek Akıllı Kalem Güvenlik Kontrol Sistemleri tasarımımız ile kazanmış olduğumuz Elektronik’te Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülü de bunun en güzel kanıtlarındandır.

Polimek olarak hem AR-GE veTasarım Merkezine hem de bu merkezi oluşturabilecek bilgi, donanım ve yazılıma sahibiz. Ürettiğimiz ürünlerin AR-GE’sini yapıp; elektroniğini, mekanik kısımlarını ve bunlarla çalışan yazılımın tamamını firmamız bünyesinde geliştiriyoruz.

Dijitalleşme güvenlik teknolojilerini nasıl etkiliyor?

Dünyanın giderek dijitalleşmesi, iyi mi kötü mü tabii ki etik anlamda bu tartışmaya oldukça açık bir konu. Fakat iş kontrol ve güvenliğe geldiğinde; dijitalleşme bir anlamda bizim işimizi kolaylaştırdı diyebiliriz.

Yazılımların web platformuna taşınması; müşterilerimizin personellerini sadece cep telefonları vasıtası ile kontrol edebilmesi; teknik servis anlamında uzak masa üstü bağlantıları da düşünürsek evet elektronik güvenlik çözümlerinin uygulanabilir olduğunu fakat geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Ürünlerimizi tasarlarken ve çözüm sunarken dijitalleşmenin olumsuzluklarını da gözardı etmemeliyiz.

Siber saldırı, uzun süreli internet ve elektrik kesilmelerine karşın online/offline çalışan sistemleri de gündemimizde tutmak gerekiyor.

İnternet üzerinde sıklıkla duyduğumuz ve ilerde daha sık duyacağımız internet of things yani nesnelerin interneti kavramı, elektronik alanındaki çözümleri ve bu çözümlerin uygulanabilirliğini yakından ilgilendiren bir kavramdır.

Aynı zamanda bizim cihazlarımızın birbirleri ile haberleşmesinde de kullanılan bir teknolojidir. İlerde de geliştirilerek farklı alanlarda uygulanabilirliğinin artacağını düşünüyoruz.

Yazılım ve veri raporlama geçiş kontrol sistemleri için ne anlama geliyor?

Turnikelere, bariyerlere veya kapılara monte edilebilen gerek parmak izli gerek kartlı okuyucular geçiş kontrol sistemlerinin olmazsa olmazları haline geldi. Sonuçta bir sistem turnikesiz çalışabilir ama access kontrol cihazları olmadan geçiş kontrol sistemi uygulaması yapamayız. Yine aynı şekilde yazılım da bizim için her zaman çok önemli oldu. Cihazlardan alınan verilerin doğru bir şekilde ve istenen platformlarda raporlanabilmesi ve bu raporlar sayesinde oluşan veri sistemin asıl amacını oluşturuyor.

Son dönemlerde çözüm ürettiğiniz referans projeler nelerdir?

Polimek olarak son dönemde oldukça büyük projelere imza attık. Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapan ve İzmir Aliağa’ya devasa bir tesis kuran Socar Holding binası girişindeki tüm mantar bariyer ile kontrol işleri firmamız tarafından tamamlandı. Güvenlik ürün grubumuzla; İzmir Emniyet Müdürlüğü ve Ege Bölgesi Sanayi Odası girişlerine ‘’Smartguard’’ marka x-ray çanta ve paket arama cihazlarımızdan yerleştirdik. Yine aynı cihazları tekstil devi Hugo Boss, bitmiş mamüllerinin içerisinde kırık iğne ucu kalıp kalmadığını kontrol etmek için son kalite kontrolünde kullanıyor.

Tofaş’ın Bursa fabrikasında AR-GE geçiş kontrol sistemi uygulaması yaptık ve üretimlerinde ki tüm kapılarının kontrollerini sağladık.

Capital Parteners Didim’in girişlerindeki HGS sisteminden personel takibine kadar yine bizim ekibimiz tarafından başarıyla gerçekleştirilen projelerimiz arasında. Tüm bunların yanında Mısır Kellog’s fabrikası girişindeki boy turnikelerinden, Arnavutluk Telekom binası girişlerindeki kapı dedektörleri ve turnikeler yine Polimek’in projelerdendir.

Geçiş kontrol sistemlerinin Türkiye’deki geleceği ve şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geçiş kontrol sistemleri her geçen gün büyüyen bir pazar. Artık firmalar bu sistemlerin öneminin farkında; kontrol ve güvenliğe olan ihtiyacın her geçen gün artması ile beraber bu sistemlere olan ilgi de artarak büyüyor. Yalnız birkaç senedir bence pazar sürekli kendini tekrar ediyor, pazarda yeni ürün eksiği var diye düşünüyorum.

Akıllı şehir kavramına katkı sağlayan sistem gereksinimlerini ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için ne gibi çözümler üretiyorsunuz?

Geçiş kontrol sistemlerini tek bir merkezden yöneterek, bu sisteme biyometrik cihazları, asansör takip sistemlerini, x-ray ve dedektörler gibi güvenlik kontrol sistemlerini adapte ederek bu akıllanan şehir ve binalar da ana kontrol mekanizması yaratıyoruz.

2019 yılı sizin için nasıl geçti ve 2020 hedefleriniz nelerdir?

2019’un sadece bizim için değil, tüm Türkiye için ekonomik açıdan çokta kolay geçtiğini düşünmüyorum. Bizim için 2019 yılında bizi rahatlatan ve en sevindirici şey ihracatımızı geçen yıllara göre oldukça artırmamızdır. 2020 yılındaki en önemli hedefimizde bu konuda olacak.

Üretim yapan bir firmanın büyümesi için gerekli olan ekonomik gücün ancak satışlarının en az % 60’ını yurt dışına yaparak karşılayabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle bu yıl firmamızdaki ihracat departmanını geliştirerek, bu alana yatırım yapmayı, yurt dışı fuarlarına katılmayı planlıyoruz.