BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

“GÜVENLİK GÜVENLİ BİR YATIRIMDIR”

Onur AKKAYA, Genel Müdür / NEMESİS ELEKTRONİK

“Yangından korunma hususları ve sorumlulukları, ağır sanayi bölgeleri – yüksek riskli endüstriyel tesisler, büyük patlamalara neden olabilecek yakıt terminalleri ve kimyasallar, tesisler için çok zor olsa da bu tesislerdeki yöneticilerin yapacağı düzenli testler, ve bakım planlaması da dahil olmak üzere doğru süreçlerin uygulanması, yangın güvenliği problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.”

Tesislerde yangın güvenliği hiçbir zaman önemi azalmayan, aksine günden güne daha da kritik hale gelen bir konudur. Kayıtlara göre, Türkiye’de yılda 400 büyük fabrika yangını gerçekleşirken bunların %30’dan fazlası İstanbul’da yer alıyor. Tesislerde büyük mal kaybının yanı sıra ciddi sayıda can kaybına yol açan bu yangınlarda yılda ortalama 25 kişi hayatını kaybediyor.

Endüstriyel tesislerdeki yangınların en önemli sebepleri erken uyarı sistemlerinin kurulumuna gerekli önemin verilmemesi ve planlı yapılmayan bakımlar. Tesis yöneticilerimiz yangın güvenliği için bütçe ayırmayı yalnızca sigorta yaptırmak için gerekli bir prosedür olarak görüyorlar. Üretim kısımları için ciddi bütçeler ayırılırken, insan güvenliği için en önemli konular bütçelerden kaldırılabiliyor. Birçok tesisimize baktığımızda, yangını algılamaktan daha çok yangını nasıl söndürürüz şeklinde bir düşünce hakim.

Yangından korunma hususları ve sorumlulukları, ağır sanayi bölgeleri – yüksek riskli endüstriyel tesisler, büyük patlamalara neden olabilecek yakıt terminalleri ve kimyasallar, tesisler için çok zor olsa da bu tesislerdeki yöneticilerin yapacağı düzenli testler, ve bakım planlaması da dahil olmak üzere doğru süreçlerin uygulanması, yangın güvenliği problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bir yangını önlemek tamamen mümkün olmasa da bir yangın meydana geldiğinde insanları korumak ve mülke verilen zararı en aza indirmek için her türlü çaba gösterilmelidir.

Bir yangın durumunda, her saniye önemlidir ve yangın ne kadar erken tespit edilirse, çalışan personel o kadar hızlı tahliye edilebilir. Böylelikle can kayıpları en aza indirgenmiş olur.

Nemesis Elektronik olarak, petrokimya sektörü için yangın algılama, gaz ve alev dedektörü ürün ağımıza SIL2 sertifikalı CONSILIUM markasını ekledik. Böylelikle gerek petrokimya tesisler, gerekse ağır endüstriyel uygulamalar için ürün yelpazemizi genişletmiş olduk.

CONSILIUM HAKKINDA   

Consilium, petrokimya sektörü ve denizcilik pazarında dünyanın önde gelen yangın güvenlik ürünleri ve çözümleri tedarikçilerinden biridir. 100 yıllık bir geçmişe sahip olan Consilium, dünya çapında petrokimya, denizcilik, ulaşım ve inşaat sektörlerinde kurulu 75.000 yangın ve gaz algılama sistemi projesi tamamlamıştır.

Ürün portföyü yangın alarm sistemleri, gaz ve emisyon algılama, komple yangın güvenlik sistemleri ve otomasyon sistemleri ekipmanlarından oluşmaktadır.

Consilium, her biri tek bir merkezde SIL 2 ve SIL-olmayan ekipman ile kişiye özel çözümler sunar. Çözüm, her müşterinin özel gereksinimlerine ve ihtiyaçlarına göre yapılandırılabilir ve optimize edilebilir.

Bu müşterinin maliyetten önemli oranda tasarruf etmesine ve aşırı mühendislikten kaçınmasına yardımcı olur.

SIL (SAFETY INTEGRITY LEVEL – GÜVENLIK BÜTÜNLÜK DERECESI) SERTİFİKASI NEDİR VE NE İŞE YARAR?

SIL Sertfikalı ürünler, kimyasal ve petrokimyasal endüstrisinde acil  durumlarda güvenli bir şekilde çalışarak ekipman ve personelin zarar görmesi ve zarar görmesi riskini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır.SIL sertifikalı bir seviye sensörü monte ederken, kurulum güvenlik ve süreç açısından sertifikalıdır. Bunlar elektrik, elektronik ve programlanabilir emniyetle ilgili sistemlerin fonksiyonel güvenliğini kapsayan IEC 61508 gibi çeşitli standartlarda tanımlanmıştır. Bir tesiste gerekli SIL beklenmeyen tehlikeli bir olay gerçekleştiğinde riskin büyüklüğünü ve tesisteki sistemin hangi seviyede korumaya ihtiyaç duymasına göre belirlenir.