BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Geleceğin Anahtarı: “Akıllı Bina Altyapıları”

Deniz Metehan Baykara, Johnson Controls Bina Verimliliği Çözümleri Direktörü

Johnson Controls, dünya çapında bir milyondan fazla müşterisi için enerji verimliliğini artıran ve işletme maliyetlerini düşüren ürünler, hizmetler ve çözümler sunuyor. Johnson Controls Bina Verimliliği Çözümleri Direktörü, Deniz Metehan Baykara ile akıllı bina sistemlerinden, yeni trendlere; tamamen şeffaf OLED dokunmatik ekran GLAS termostattan, “The Metasys®” bina yönetim sistemlerinin detaylarını konuştuk.

Johnson Controls, dünya çapında bir milyondan fazla müşterisi için, binalarda enerji verimliliğini artırmak adına ne gibi çalışmalar yapıyor?

Gelecek bugünden inşa ediliyor ve Johnson Controls olarak bu geleceğin daha verimli, güvenli ve sürdürülebilir olmasını sağlıyoruz. Akıllı binalar oluşturarak, enerjinin en verimli şekilde kullanılmasını, altyapıların kusursuz bir şekilde entegre çalışmasını ve geleceğin ulaşım sistemlerinin temelini hazırlayarak, şehirlerin ve binaların daha akıllı olmasını sağlıyoruz. 1885’te termostatı icat eden firmamız ısıtma ve soğutma ihtiyacına göre en ideal çalışma koşullarını sağlamak ve enerji verimliliğinde edindiği 130 yılı aşan tecrübesine her geçen gün yenilikçi çözümleri ekleyerek müşterilerinin her zaman en iyi ve en verimli koşullarda çalışmasını sağlıyor.

Akıllı bina sistemlerindeki yeni trendler nelerdir? Akıllı bina sistemlerinin kullanımının ülkemizdeki durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Akıllı bina sistemleri ülkemizde çok yaygın değil; çoğu zaman şartnamede istenen bir özellik olmaktan öteye geçemiyor. Akıllı bina sistemlerinin yatırımcıya ve işverene katacağı değer ve tasarrufların daha ön planda tutulması gerekiyor.

Yut dışına baktığımızda en basit konutlarda bile ev içi otomasyonundan bina otomasyonuna kadar çok geniş bir yelpazede akıllı bina sistemlerinin kullanıldığını ve bu sayede çok ciddi anlamda enerji ve iş gücü tasarrufu sağlamanın yanı sıra, bakım maliyetlerinin de ciddi oranda düşürüldüğünü görüyoruz.

Johnson Controls’un The Metasys® bina yönetim sistemi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bir binanın veya tesisin enerji tasarrufu öncelikli olarak o binaya hitap eden mekanik cihazların verimliliği ile ilişkilidir. Ancak verimli bir cihazın yanlış kullanılması tesis içerisinde sorunlar çıkartabileceği gibi, istenen tasarrufunda yapılmasını engelleyebilir. Metasys burada devreye girerek, yıllardır dünya çapında milyarlarca tesiste edindiği tecrübe ile her cihazın en optimum koşullarda çalışmasını ve sadece cihazın verimliliğini değil bir bütün olarak binanın verimliliğini izleyerek birbirinden farklı görev ve yerlerdeki cihazların birbiri ile etkileşimlerini ve kullanıcıların ihtiyaçlarını önceden tahmin eden gelişmiş algoritmaları kullanarak bütün binanın teknik ekipmanların sadece bir merkezden yönetilmesini sağlıyor. Operatör ve tesis yöneticilerinin günümüz teknolojisinden en üst düzeyde faydalanmasını sağlayarak; cep telefonlarından, tabletlerinden veya bilgisayarlarından aynı ara yüz ve aynı komutlarla bütün tesisi yönetebilmeleri için kullanılan cihazdan bağımsız olarak çalışabilen ve tamamen sezgisel ve kullanılması kolay bir ara yüzümüz var. Yeni ara yüzümüz diğer yazılımlara göre %96 oranında daha hızlı öğrenme ve %86 oranında daha az tıklama gerektiriyor. Gündelik hayatımızda nasıl bir yerden bir yere giderken harita koordinatlarına değil de sokak isimleri veya etraftaki binalara göre yolumuzu buluyorsak, biz bu anlayışı Metasys’e entegre ettik.

Operatör veya tesis yöneticilerinin artık ağ altyapısını ezberlemesine veya bir cihaza ulaşabilmek için sayfalarca kılavuz karıştırmasına gerek kalmadan, alan temelli ulaşım aracımız ile kolaylıkla istedikleri cihaza ulaşabiliyorlar. Örneğin, sırada saha gezisinde olan bir operatör 5. Kattaki 503 numaralı bir odadan ısıtmanın çalışmadığı ile ilgili bir çağrı aldı. Operatör Metasys kullanıyor ise bu sorunun kaynağını tespit etmesi ve çözmesi son derece kolaydır. Cep telefonundan veya tabletinden hızlıca bağlanacağı ara yüzde yer alan arama kutusuna “Oda 50” yazdığında “Oda 501, Oda 502, Oda 503, Oda 504” otomatik olarak önerilir ve operatör “Oda 503”e tıkladığında otomatik olarak o odaya hizmet eden cihazların olduğu sayfaya gider. Burada Oda 503’e “VAV-503”ün hizmet ettiğini üfleme sıcaklığının düşük olduğunu rahatlıkla görebilir. “VAV 503”ün üstüne tıkladığında ise o VAV’ye hizmet eden AHU12 numaralı cihazın sayfasına gittiği zaman, ısıtma vanasının bir önceki operatör tarafından 15 dakikalığına %10 açık konumuna getirildiğini, bir önceki operatörün vanaya müdahale ederken bıraktığı nottan görebilir. Sadece iki tıkla vanayı otomatik konumuna geri getirerek sorunu çözebilir, üstelik bütün bu süreci 2 dakika içerisinde yerinden kalkmadan veya operatör odasına dönmek zorunda olmadan yapabilir.

Johnson Controls’ın bulut tabanlı platformu “Digital Vault” hakkında bilgi alabilir miyiz?

Digital Vault, ölçeklenebilir ve esnek bir bulut platformudur. Bu platformda farklı merkezlerdeki veri toplanıyor, saklanıyor ve belli bir standarda getiriliyor.

Sonrasında bu veriler, anlaşılır bir hale getirilerek, binanın durumu ve verimliliği hakkında öngörüler yapılmasına ve iyileştirilmesi gereken yerlerin iyileştirilip verimliliğin her zaman en üst düzeyde tutulmasını sağlamakta kullanılıyor. İlaveten tesisin gerekli yönetmeliklere uygun şekilde işlemesini sağlıyor. Kazan çalışma bilgileri gibi tesis içerisinde ve hava sıcaklığı gibi tesis dışından alınan bilgilerin tek bir yerde toplanması ile enerji tüketiminin daha anlaşılır olması, güvenlik açıklarının tespiti mekanik cihaz performanslarının ve mahal kullanımının optimum seviyede tutulması sağlanır. Bu teknolojik gelişmeler sayesinde daha analitik yaklaşımlar ile daha esnek ve atik olabilirsiniz. İlaveten her geçen gün bütçeler azaldıkça yöneticiler daha azı ile daha çoğu başarmanızı isterler, bu noktada iş gücü, enerji gibi konulardaki tasarruflar size ve işletmeye değer katacaktır. Tam entegre çalışan bir sistemde, daha ofise varmadan yoldayken size gelecek bir mesaj ile nerede boş park yeri olduğunu öğrenebilir, aracınızdan inerken kartlı geçiş ve kamera sistemine gönderilecek bilgi ile kart veya biometrik okutmadan binaya giriş yapabilir ve bu süre zarfında binaya sizden başkasının girmeyeceğinden emin olabilir, binaya girdikten sonra otomatik olarak ofisinizin bulunduğu kata çıkacak asansöre yönlendirilebilir, toplantı vaktiniz geldiğinde toplantı salonunda görsel ve işitsel sistemler otomatik olarak çalışabilir, perdeler indirilebilir, havalandırma odayı istediğiniz sıcaklığa getirebilir ve toplantınız bittiğinde odayı bekleme moduna alabilir. Bu “Digital Vault” kullanan bir işletmenin yapabileceklerinden sadece ufak bir kesit. Bu ve bunun gibi akıllı sistemler sayesinde bir işi bitirme süresi yarıya kadar indirebiliyor.

Akıllı altyapılar kapsamında gerçekleştirdiğiniz projeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Akıllı altyapı olarak Johnson Controls Hall of Fame’i örnek verebiliriz. Bu proje içerisinde müze, stadyum, spor kompleksi, otel, konferans merkezi, temapark, su parkı, futbol koleji, ofis ve konut binalarını barındıran 3 km2’lik bir alana yayılan yatırım maliyeti 900 milyon doları geçen bir proje. 155 adet yüksek çözünürlüklü IP kamera, gerçek zamanlı güvenlik kontrol paneli, adreslenebilir yangın alarmı, kartlı geçiş, acil anons, 200 km fiber optik kablo, IP tabanlı bina otomasyon sistemi, Johnson Controls klima, VRF, FCU ve soğutma cihazları ve daha sayısız birçok alt sistem ve cihazın tamamen sorunsuz, kusursuz ve entegre bir şekilde çalışacağı proje 2020 yılında tamamlanacak.

Son dönemde sektöre sunduğunuz veya sunmayı planladığınız ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Son dönemlerde dünya çapında heyecan duyduğumuz iki konu var; biri Johnson Controls “Enterprise Management” bir diğeri de “GLAS termostat”. GLAS, tamamen şeffaf bir OLED dokunmatik ekran, Amazon Alexa, Google Assistant ve Microsoft Cortana ile sesli kontrol özelliğine sahip, odanızın sıcaklığının en komforlu seviyede olmasını sağlarken aynı zamanda enerji tasarufu da yapabilen ve sağlıklı bir odanın sadece sıcaklık ile değil içerideki hava kalitesi ile de ilgili olduğunu bilen ve içerideki hava kalitesini de her zaman en iyi koşullarda tutan bir termostat. Bir başka deyişle 1885’te termostatı icat eden Johnson Controls, termostatı yeniden icat etti. Johnson Controls “Enterprise Management” ise; yine 130 yıllık tecrübemizi müşterilerimize sunduğumuz bir başka yenilikçi yaklaşım. Binalar akıllandıkça elde edilen veri miktarı da ciddi ölçüde artıyor ve bu veri dağı içerisinde ihtiyacınız olan ve size anlam ifade eden bir bilgiye ulaşmak her geçen gün zorlaşıyor. Johnson Controls “Enteprise Management” ile altında çalışan sistemlerin hangi marka olduğundan bağımsız olarak uzman bir ekip ve algoritmalar bir işletmenin sağlıklı işlemesi için devamlı izlenmesi gereken bütün verileri bir bulut platformuna yükleyerek, arızaları daha oluşmadan tespit edebiliyor ve gerekli önlemleri alabiliyoruz. Performans ve verimliliği geliştirilebilecek alanları otomatik olarak belirleyebiliyor ve iyileştirilmesini sağlayabiliyoruz.