BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ESNEK SİSTEM TASARIMI VE GÜÇLÜ YAPILANDIRMA YAZILIMI

ZETTLER

Bugünün yangından korunma ihtiyaçları daha da karmaşık hale geliyor. Her tesis, farklı bir sistem yapılandırması gerektiren benzersiz bir yapıyla karşımıza çıkıyor. İşte tam bu noktada ZETTLER PROFILE Flexible yangın algılama ve alarm sistemi, neredeyse her türlü yangından korunum uygulaması için güçlü ve çok yönlü bir çözüm sağlamak üzere tasarlandı.

PROFILE Flexible temelinde MZX Teknolojisini kullanan gelişmiş bir kontrol panelidir.

Güçlü yapılandırma yazılımı, modüler tasarım ve bina yönetimi yazılımı (BMS) sistemleri ile yapılan entegrasyon sayesinde PROFILE Flexible en zorlu gereksinimleri bile kolay ve hızlı şekilde karşılayabilir. Modülerliği ve çevrim bölme (loop spit) kabiliyeti, yüksek donanım yapılandırma olasılıkları ile kullanıcıya her türlü tasarımı vekurulumu yapabilmesini sağlar.

Yazılımının gücü ve esnekliği, en basit senaryolardan inanılmaz derecede karmaşık yapılandırmalara kadar çözümlerin uygulanmasını sağlar.

PROFILE, merkezi yönetim uygulamarına bağlanmak üzere standart protokoller aracılığıyla üçüncü taraf BMS yazılımlarıyla tamamen entegre olur. Uyarlanabilir tasarım ve yazılımın bu kombinasyonu, ZETTLER PROFILE Flexible sistemini akla gelebilecek her türlü yangın koruma uygulamasını kapsayacak şekilde öne çıkıyor.

GELECEĞE UYUMLU DONANIM VE DÜŞÜK İŞLETME MALİYETİ

Hiçbir endüstriyel tesis sonsuza kadar kuruduğu şekli ile kalmıyor ve devamlı bir değişimin içinde çalışmaya devam ediyor. Bir endüstriyel tesisin ihtiyaçları ve zorlukları değiştikçe, mevcut yangın algılama sisteminin de bu ihtiyaçlara cevap verecek şekilde kendini güncelleyebilmesi ve adapte etmesi gerekir. PROFILE Flexible, bir endüstriyel tesisin işletme ömrü boyunca yangın korunum sistemleri maliyetlerini düşürmeye yardımcı olan, tamamıyle geleceğe yönelik bir çözümdür.

Sistem, korunan her ortama özel olarak uyacak şekilde genişletilebilir. Özellikle geniş ve açık sahaları bulunan endüstriyel tesislerde panellerin birbiri ile ağ kurması, alarm ve arıza bilgilerinin tesisin herhangi bir noktasından izlenip kontrol edilerek yönetilebilmesi PROFILE Flexible ile çok kolaylaştırılmıştır. PROFILE Flexible sistemi tesisin değişen ihtiyaçlarını kolayca karşılamak üzere 4 ila 32 çevrime kadar büyüyen, ağa hem bakır hem de fiber kablo ile bağlanabilen ve birlikte sorunsuz çalışabilen panel başına 4000 adresli toplamda 99 paneli destekler. Ayrıca dedektörler, giriş ve çıkış modülleri ve sirenler, görsel alarm cihazları (VAD’ler) ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm loop cihazlarıyla geriye ve ileriye uyumludurlar. Böylece yılar önce üretilen bir adresli eleman ile bugün ve gelecekte üretilecek bir adresli elemanın aynı çevrimde beraberce çalışması sağlanır. Buna ek olarak, PROFILE EN54-13 standartlarına göre onaylanmıştır – paneller ve cihazlar arasında tam uyumluluk garanti edilir. Gelecekteki donanım ve yazılım güncellemerine hemen adapte olabilmesi, esnekliği ve düşük işletme maliyetleri PROFILE panellerine her endüstriyel tesis için akıllı, uzun vadeli bir yatırım haline getirir.

ENDÜSTRİYEL UYGULAMALAR İÇİN NEDEN PROFILE FLEXIBLE?

Başlangıçta en zorlu ortamlarda çalışmak üzere tasarlanan PROFILE Flexible sistemi, diğer cihazların elektronik sinyallerinden kaynaklanan parazit de dahil olmak üzere elektriksel gürültü gibi dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır. Yaklaşık 50 farklı tasarım seçeneği sunan donanım çeşitliliğiyle milyonlarca olası kombinasyon sunar böylece sistem herhangi bir endüstriyel alanın ihtiyaçları için özel olarak tasarlanabilir. Petrokimya tesisleri, üretim ve ağır işleme tesisleri gibi yangın algılama ve alarm sistemleri için zorlu ortamlar için PROFILE Flexible sistemi yanlış alarmsız, sağlam ve güvenilir bir çözüm sunar. Ayrıca tasarımı sayesinde PROFILE Flexible hem geleceğe hem de geçmişe dönük uyumludur. Herhangi bir talep durumunda bütün yangın algılama sisteminin değiştirilmesi ya da yükseltilmesi gibi durumları tamamen ortadan kaldırır. Tüm bu sunulan teknolojiler, ölçeklenebilir modüler paneller, tekrarlayıcılar ve saha ekipmanları ile birlikte PROFILE Flexible, endüstriyel uygulamalarda yangın algılama için ideal bir çözüm haline gelir.

DAHA DÜŞÜK KURULUM MALİYETLERİ VE BASİTLEŞTİRİLMİŞ KABLOLAMA

Görsel alarm cihazları (VAD), bir çevrimin sunduğu akımın büyük bir kısmını kullandığından çevrimde kullanılacak adresli eleman sayısını sınırlamaktadır. ZETTLER PROFILE Flexible sistemi, 1 Amperlik çevrim akımı sağlar – bu bir çok üreticinin sistemlerinin sunduğu çevrim akımının iki katına eşittir. Böylece endüstriyel bir tesiste her bir çevrime daha fazla Görsel Alarm Cihazının bağlanabileceği anlamına gelir, bu nedenle daha az çevrim ve panel gerekir. Daha az döngüye ve panele sahip olmak, kablolama ve kurulum maliyetlerini azaltırken tasarımı kolaylaştırır.

YÜKSEK GÜVENİLİRLİK VE HASSAS ALGILAMA

Endüstriyel tesis için, tek bir yanlış alarm büyük sorunlara neden olabilir. Buna karşılık olarak çok fazla yanlış alarm sistemlerin güvenilirliği sorgulanmaktadır. Gerçek bir alarm geldiğinde tesis yöneticileri ve güvenliği tarafından alınan alarm ciddiye alınmayabilir, bu da çok ciddi sorunlara yol açabilir. ZETTLER PROFILE Flexible sisteminde kullanılan 3oTec 850PC üçlü algılama dedektörleri duman, ısı ve CO seviyelerini aynı anda izleyerek standart saha ekipmanları ile aynı çevrimde çalışır. Bu gelişmiş üçlü algılama teknolojisi yanlış alarmları çok büyük oranda azaltır ve daha erken algılama sağlar.

Avrupa çapındaki onaylarıyla ZETTLER, daha hızlı ve daha doğru yangın tespitinde öncü konumdadır. Adreslenebilir alevsızdırmaz 3IR alev dedektörleri sayesinde herhangi bir modüle gerek kalmadan direct çevrim üzerine alev dedektörleri eklenebilir. Özellikle patlayıcı alanlarda kullanımı Zone 0,1,2 ve 20,21,22 sınıfları için uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından onaylanmıştır. Yine endüstriyel tesislerde sıkça karşılaşılan sorunlar için kablo tipi ısı sensörleri, hava örneklemeli sistemler ve yeni nesil işın tipi duman dedektörleri ile zorluklara çözüm sunabiliyor.