BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE YANGIN GÜVENLİĞİ VE YENİ TEKNOLOJİLER

Yaşam alanlarının, bina fonksiyonlarının farklı ihtiyaçlarına göre çeşitlenen yangın algılama sistemleri; teknolojiye paralel olarak gelişiyor.  Avrupa uyum yasaları ve Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği gereği hem kamu hem de özel alanlarda yangın alarm sistemlerinin uygulama alanları giderek gelişiyor. Eskiden yaygın olarak kullanılan konvansiyonel yangın algılama sistemleri, günümüzde yerini akıllı sistemlere bırakmış durumda.

Üretimin gelişmesiyle ortaya çıkan gelişmiş endüstriyel tesislerde yangın riskleri de çeşitleniyor. Etkileşime girmeyen ürünler, ileri teknoloji sensörler, yangın anında müdahale ekipmanları ve pompa grubu ürünler yangının başında ve erken uyarı sistemiyle hem can hem de mal kaybının önüne geçiyor.

ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE YANGIN RİSKİNE KARŞI KULLANILMASI GEREKEN SİSTEMLER

Yangın algılama sistemleri; duman dedektörleri, sıcaklık ısı algılama dedektörü veya alev algılama sensörü gibi teknolojilerle desteklenen teknolojilerdir. Bu bağlamda da endüstriyel tesisler olası yangın durumda en hızlı şekilde müdahale etmek adına bu sistemleri ve değişen ihtiyaca göre geliştirilen yeni teknolojileri kullanıyorlar. Bu sistemler arasında yer alan sıcaklık algılama sistemleri de oluşabilecek bir yangından önce gerekli birimlere haber vererek daha hızlı müdahale edilmesini sağlıyor. Yüksek koruma talep edilen endüstriyel tesis projelerinde kullanılan bir yangın sisteminin, performans ve teknolojik açıdan yanlış alarmlara karşı güvenlik, aşındırıcı gazlara karşı dayanıklılık gibi birçok özelliğe sahip olması gerekir.