BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ELEKTRİK TESİSAT VE KONTROL SİSTEMLERİ

Elektrik Tesisat Kontrolü’nün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İş Ekipmanları Yönetmeliği EK III maddesince azami olarak 1 yıllık periyotlar halinde topraklama ve paratoner kontrolleri ile birlikte elektrik tesisat kontrolünün yapılması bir insiyatif değil bir zorunluluktur.

Hem işçi güvenliği hem de tesisatın sağlıklı bir şekilde çalışması için kontrolün yapılması gerekir. İlk açıldığında yapılan kontrolün sağlıklı bir çalışma ortamı ve iş verenin çalışanına verdiği önemin bir gerekliliği olarak düzenli olarak yapılması sağlanmalıdır. Birçok kaza ve duruşun önüne yapacağınız periyodik ölçümlerle önüne geçebilirsiniz.

Elektrik Tesisat Kontrol ve Uygunluk Standartları

Elektrik Tesislerinde Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği, Topraklamalar Yönetmeliği, ve Elektrik İçTesisleri Yönetmeliği öncelikle olarak ölçüm ve kontrol işlemlerinde göz önünde bulundurulmalı ve ölçümler yine yetkin elektrik mühendisleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Peki elektrik tesisat kontrolünde neler yapılmalı derseniz, aşağıdaki hususları gözardı etmemelisiniz.

 1. Olabildiğince çok noktadan topraklama ölçümü (pano, priz, makinalar, UPS, jenaratör)

 2. Kaçak Akım Rölesi Testi

 3. Termal Kamera ile ölçüm

 4. Olabildiğince çok noktadan hat empedans değerlerinin ölçümü(makina, priz, trafo, jenaratör)

 5. Koruma ekipmanlarının uygunluğu ve testi (sigorta, röle, devre kesici)

 6. Gerilim düşümleri

 7. Etiketleme sistemlerinin doğruluğu

 8. Toprak ve nötr baraların kontrolü

 9. İzolasyon dirençölçümleri

 10. Tek hat şemelarının kontrolü

 11. Dış yıldırımlık kontrolüve ölçümü

Tesisat Kontrolü Kimler Tarafından Yapılır?

Tesisat Kontrolü’nün Elektrik Mühendisleri Odası’na (EMO) kayıtlı ve elektrik içtesisleri denetimi eğitimi almış sertifikalı elektrik mühendisleri tarafından yapılması gerekir. Bunu yanısıra “İş Ekipmanları Yönetmeliğin”de kimlerin yapabileceğini detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca Elektrik İçTesisat Yönetmeliği’nin Madde 19 İçTesislerin Denetlenmesi ve Muayenesi’ne göre elektrik içtesislerine ait uygunluk belgesi olmayan veya muayeneler sırasında uygun bulunmayan tesise enerji verilmez.