BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

DÜNYADAKİ AKILLI ULAŞIM ÇÖZÜMLERİ

Artan nüfus, şehirleşmenin getirdiği ihtiyaç ve sorunlar her alanda olduğu gibi ulaşım alanında da teknolojik gelişmelerin ulaşım altyapısına entegresiyle hayatı kolaylaştırıyor. Özellikle metropollerde dijitalleşen ulaşım sistemleri devletlerinde bu yöndeki politikasını etkileyip yön verebiliyor. Ülkemizde de konuyla ilgili yapılan çalışmaların ve bilinirliğin eskiye oranla artması devam ederken dünyada hayata geçirilen uygulamaları araştırdık.

  • Akıllı ulaşım sistemleri konusunda önemli adımlar atan Kanada dünyada ilk bilgisayar kontrollü trafik sinyal sistemi 1959 yılında Kanada’nın Toronto şehrinde uygulandı. 1999 yılında uygulanmaya başlanan tam elektronik otoyol ücret sistemi de dünyadaki ilk uygulamalardan.
  • İspanya’nın 2013 yılında başlattığı bisiklet paylaşım sistemi sayesinde her yıl 2,5 milyon avro tasarruf sağlandığı tahmin ediliyor. Ayrıca bu sistem sayesinde ölümlü kazaların sayısında önemli bir oranda azalma da söz konusu.
  • İngiltere’de sürücüsüz araç çalışmalarını hayata tam anlamıyla geçirmek için çalışmalarına devam ediyor.
  • Trafik sinyalleri, rampa ölçümleri ve otoyolların yönetimi gibi çözümleri uzun süredir kullanan Avustralya ulaşım ağları konusunda var olan ve orta vadede artması beklenen trafik tıkanıklığından kaynaklı bir dizi önemli sorunun çözümünde büyük potansiyele sahip.
  • Singapur Expressway Görüntüleme ve Bilgilendirme Sistemi, otoban boyunca trafiği izleyip ve trafik kazalarında sürücüleri uyarma, i-Transport, trafik sinyali kontrolü, trafik izleme, olay yönetimi, tünel ve otoyol izleme ile gerçek zamanlı trafik danışmanlık bilgisi, Green Man uygulaması, yaşlı ve engelli yayalara yol geçiş süresi, e-TrafficScan, GPS takılı taksiler aracılığıyla trafik koşulları hakkında sürücülere bilgi verme ve hız gösterge tabelaları gibi uygulamaları hayata geçirdi. Her gün 4.5 milyon kişinin otobüs ve trene bindiği Singapur, daha rahat ulaşım ve daha fazla ulaşım tercihleri yaratarak toplu taşımacılığı bir yaşam tarzı olarak benimsemelerini sağlamaya çalışıyor. Bu sistemde bir yolcu, tek bir akıllı kart ile tüm taşıma araçlarını kullanabiliyor, park ve sıkışıklık ücretlerini ödeyebiliyor.
  • İtalya’da demiryollarında kullanılan sistem ile daha tren gelmeden, trenin hangi vagonlarının boş olduğu orada bekleyen yolculara bildiriliyor. Böylelikle insanlar zaten dolu olan vagonun önünde beklemek yerine boş olan yerlere geçebiliyorlar. Bu aynı zamanda trenin boşalma süresinin kısaltılması nedeniyle trenin çok daha hızlı biçimde yolcularını alarak hareket etmesini de sağlıyor, gecikmeleri önlüyor.
  • Fransa, Sürücüsüz Araç Eylem Planı ile otomotiv sanayisini araç otomasyonunda lider yapmayı amaçlıyor. Ayrıca Lyon’daki büyük nehir, araçların sürekli köprüleri kullanarak geçtiği bir yol konumunda. Optimizasyon ile buradaki araçların oldukları yerde bütün işler tamamlanarak, sadece çok gerekli olduğu zamanlarda köprüyü geçmeleri sağlandı.
  • New York’ta sadece akıllı ulaşım çözümünün ötesinde, şehrin güvenliğine de ciddi etkiler sağlayan çözümler sunuluyor.