BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

BİNALARDA ENERJİ OTOMASYONU

Kimi tek bir çatı altında koca bir dünya sunuyor, kimi daha butik amaçlara hizmet ediyor. Temelde hepsi duvarlar ve o duvarların üstünü örten bir çatıdan oluşuyor, ama değişen özellikleriyle her biri farklı karaktere sahip oluyor. Günümüzde yaşam alanları da kullanıcıların beklentileri de giderek çeşitleniyor. Bu yeni çağda binalar eskisinden çok daha karmaşık, enerjisi çok daha yüksek. Yapılara değer katan binalarda enerji otomasyonuna dair yeni nesil çözümlere odaklanıyoruz.

Binalarda enerji otomasyonu yapı sektöründe son yılların en önemli konularından biri. Dünya nüfusu her geç gün artarken kaynaklarda büyük bir hızla tükeniyor. İnsanın bu tükenmeye karşı durmak adına yapabileceği en önemli şey ise kaynağı verimli ve etkin kullanmak, bununla birlikte enerji tüketimini azaltmak adına yenilenebilir, sürdürülebilir ve çevreci teknolojiler üretmek.

Bugün geldiğimiz noktada aydınlatmadan güvenliğe, pencere panjur sistemlerinden ısıtma soğutmaya yapıya dair her şey enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte özellikle endüstriyel yapılar üretim ve hizmetlerinde çok büyük miktarlarda enerji tüketirken konutlarda beyaz eşya küçük ev aletleri, diş fırçasından saç kurutma makinesine özel bakım ürünleri, televizyondan bilgisayara birçok eşya prize bağlı olarak varlığını sürdürüyor. Genel olarak baktığımızda enerji tüketmeden geçirilen küçük bir an dahi yok. Enerji tasarrufu yapmak adına yaşamımızı konforlu hale getiren hiçbir şeyden feragat etmeyeceğimize göre onları daha doğru tasarlamak ve kullanmak önemli hale geliyor. Bina otomasyon sistemleri bu noktada büyük bir rol üstleniyor. İlerleyen sayfalarda daha detaylı olarak göreceğiniz üzere otomasyonla enerji tüketimini %30- %40 oranında düşürmek mümkün. Çoğu şirket artık hem ciddi bir kalem olan enerji olan enerji giderlerinden tasarruf etmek hem de geleceğe daha yeşil bir dünya bırakmak için çalışıyor. Kimi sadece kendi üretim ile hizmet mekân ve süreçlerini bu doğrultuda yeniden tasarlarken kimi de direkt bu alanda AR-GE çalışmaları yaparak sektöre yeni ürünler kazandırıyor.

Bugünün ve yarının en önemlisi sorusu daha yeşil, daha yaşanabilir, daha güzel bir çevre için nasıl yapmalı, ne tasarlamalı? Karşısında bir nesne algıladığı zaman açılan kapılar, küçük bir hareket gördüğünde yanan ışıklar, ortam sıcaklığını otomatik ayarlayan iklimlendirme sistemleri, üzerine adım atılmasıyla hareket eden yürüyen merdivenler, gündüz ve geceye göre açısını belirleyen panjurlar ilk akla gelen otomasyon sistemleri. Peki geleceği düşlediğimizde ne görüyoruz?

Bu bağlamda dosyakonumuzu incelerken binalardaki enerji otomasyonun aynı zamanda endüstri 4.0 çerçevesinde inceliyoruz. Tüm sektörlere yansımasını gördüğümüz endüstri 4.0 binaların daha akıllı olmasını sağlıyor ve dünyayı daha sürdürülebilir bir hale getirmenin çalışmalarını yapıyor. Küresel ve önde gelen çevre dostu teknolojiler hem toplumun eko-bilinç düzeyini yükseltiyor hem de dünyayı daha yaşanabilir bir hale getiriyor. Suyun israfını önleyen ve yeniden kullanım oranını artıran teknolojiler dünya kaynakları enstitüsü tarafından açıklanan raporda toplam su tüketimin 40 bin metreküp azalabileceğini söylüyor.

Bununla birlikte incelemeye aldığımız bir diğer konuda Merzifon’daki Silverline fabrikası. Doğal kaynakları verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak, oluşan atıkları geri kazanmak ve geleceğe daha temiz bir dünya bırakmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde başlatılan

“Sıfır Atık Projesi” kapsamında plaket alan Silverline, kaynağında ayrıştırma yaparak ve özellikle geri dönüştürülebilir hammadde seçimine ağırlık vererek yüzde 100 geri dönüşüm hedefliyor.

Dosya kapsamımız bağlamında röportaj yaptığımız Bosmer Bina Otomasyon Sistemleri Genel Müdürü Mert Ünlüönen ile sektöre sundukları çözümleri, bina otomasyonunun sunduğu avantajları konuştuk. Ünlüönen, “Doğru bir bina otomasyon uygulaması ve doğru bir senaryo ile toplam tüketilen enerjiden %40-60 oranlarına kadar tasarruf sağlamak mümkün hale geliyor” dedi.