BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Akıllı Yapılar İleri Teknolojiye İhtiyaç Duyuyor

Semih GÖRÜR, Somfy Türkiye Genel Müdürü

Somfy teknolojisiyle geliştirilen motor ve kumandalar, yıllarca sorunsuz şekilde kullanıldıkları için işletmelere avantaj sağlıyor. Sadece kullanılan cihazların değil evlerin, ofislerin, mağazaların akıllı teknolojiler ile donatılması da yaşam kalitesini artıyor.

Somfy global pazarda kendini nasıl tanımlıyor?

Somfy Grubu, %80’in üzerindeki global pazar payı ile motor ve otomasyon sistemlerine çözüm üretiyor. Ürün gamı içinde perde, panjur, kepenk, tente, pergola, pencere, güneş kırıcı, garaj ve bahçe kapıları için üretmiş olduğumuz motorlar, kumandalar, kontrol üniteleri, kameralar, alarm sistemleri, sensörler ile birlikte uzaktan kontrol ve izleme de sağlayan akıllı ev ve bina sistemleri yer alıyor.

Bu geniş ürün gamı hem konut hem ticari yapılara hitap ediyor. Ama özellikle daha kompleks yapılar olan AVM, mağaza ve ofisler için geliştirdiğiniz ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu konseptte geliştirdiğimiz ürünler arasında ilk sırada motorlu uygulamalarımızı sayabiliriz. Ticari binalarda kullanılan motorlu perde ve jaluzi gibi sistemlerde sıklıkla Somfy motorları tercih ediliyor. Ayrıca özellikle kafe ve restoranlarda ihtiyaç duyulan tente, pergola ve giyotin cam uygulamalarında da Somfy motorları kullanılıyor. Somfy teknolojisiyle geliştirilen motor ve kumandalar, yıllarca sorunsuz şekilde kullanıldıkları için işletmelere avantaj sağlıyor.

Aynı şekilde motorlu projeksiyon perdeleri de ofislere sunduğumuz bir başka teknolojik ve pratik çözüm. Bu teknoloji sayesinde toplantı ve sunumlarınızda projeksiyon ekranınızı bir tuşa basarak hazır hale getirmeniz mümkün oluyor. Ofislere sunduğumuz ileri teknoloji ile sunumunuzu gerçekleştirmek ya da toplantılarınızda istediğiniz amaçla kullanmak için yerinizden kalkmadan motorlu projeksiyon perdesi indirebiliyor. Projeksiyon cihazınızın bulunduğu odanın jaluzilerinde de Somfy teknolojisi kullandığınız takdirde ekranı indirmek ve jaluzileri kapatmak için odanın bir ucundan diğerine gitmenize ya da ekrandaki bir yansımadan kurtulmak için tekrar yerinizden kalkmanıza da gerek kalmıyor. İstediğinizde bir tıklama ile perdeler kapanıyor ve ekran sessizce yerine ilerliyor.

Akıllı binalar için farklı motor tipleriyle birlikte güvenlik kameraları da üretiyorsunuz. Burada sunduğunuz teknolojiden bahseder misiz?

Ticari binalarda tercih edilebilecek bir diğer çözüm olarak da güvenlik kameralarımızı sayabiliriz. İç mekân kameralarımız güvenlikte teknolojinin gücünü sunuyor. Visidom ICM100 motorlu ve gece görüşlü iç mekân kameramız, açısını kolayca değiştirebilme özelliğine sahip. Kameranın kablolu ve kablosuz internet bağlantısı özelliği bulunuyor. HD görüntü kalitesi (1280×720), hareket tespit edildiğinde e-posta ve akıllı telefon uygulaması üzerinden bildirim gönderimi, iç mekân kameralarında çift yönlü sesli iletişim de ürünü farklılaştırıyor. Yerleştirilen kameralar sayesinde mağazanızı ya da iş yerinizi nerede olursanız olun, cep telefonunuzdan ya da tabletinizden her an izlemeniz mümkün oluyor. Bu sayede ofiste kimse yokken her şeyin yolunda olduğundan emin olmanızı ya da mağazanızı istediğiniz an gözlemlemenizi sağlıyor. Bunun için Visidom uygulamasını ücretsiz olarak Android veya IOS akıllı telefonunuza indirmeniz ve PIN kodunuzu girmeniz yeterli oluyor. Kameralar, alarm durumunda ya da siz istediğinizde Micro SD karta görüntü kaydı da yapabiliyor.