BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

AKILLI ŞEHİRLER İÇİN AKILLI ÇÖZÜMLER

Nesnelerin interneti teknolojisinin gelişmesi ile ortaya çıkan kavramlardan biri olan akıllı şehirleri, gün geçtikçe daha sık duyuyoruz. Ulaşılmaz bir hayalden çok bir ihtiyaca dönüşen akıllı şehirler için kamu kuruluşları ve devlet yetkilileri de daha yaşanılması kolay şehirler için çözüm üretiyor. Atık yönetimi, altyapı, bilgi erişimi, ulaşım, sinyalizasyon gibi bir şehrin en temel öğeleri teknolojik altyapıya sahip olmaya ve bütününde birbirine entegre akıllı şehirleri oluşturmaya başlıyor. İşte dünyanın bazı şehirlerindeki akıllı uygulamalar:

AKILLI BİLGİ ERİŞİMİ: SANTANDER, İSPANYA

Akıllı bilgi erişimi konusunda İspanya’nın Santander şehri bu konuda önde gelen şehirlerinden. Şehrin hemen hemen her yerinde binlerce kamera, yüz binlerce sensör ve ölçüm cihazı var. Bu cihazlar tarafından toplanan veriler, anında robotik bir veri merkezine iletiliyor ve burada değerlendirmeye alınıyor.

Santander, trafik yoğunluğundan, araçların hareketlerine, havanın nem ve ısı oranlarına, bölgedeki nitrik oksit ve kirlilik miktarına kadar şehrin tüm detaylarına anında erişim sağlayan bir teknolojiye sahip.

AKILLI ULAŞIM: HONG KONG, ÇİN

Günde 12 milyonu aşkın yolcunun seyahat ettiği Hong Kong’ta, 630 bin araç kullanılıyor. Dünyanın en yoğun kullanılan ulaşım altyapılarından birine sahip olan şehirde, yol trafik bilgi servisi, rota bulma servisi, akıllı yol ağı bu sistemin sunduğu bazı servislere akıllı şehir uygulamalarına örnek gösterilebilir.

AKILLI ENERJİ YÖNETİMİ: TOKYO, JAPONYA

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun bir banliyösünde kurulan eko-kent “sıfır karbondioksit” üretimiyle doğa dostu bir çalışma yürütüyor. Kentte bütün elektrik tüketimi için yüksek verimli cihazlar, sokak ve ev aydınlatmasında %100 LED ampul kullanılıyor.

Hava durumuna göre evlerin ısıtması ve soğutması sağlanırken çamaşır makineleri bile hava durumuna göre otomatik çalışıyor.

AKILLI ATIK YÖNETİMİ: GRONİNGEN, HOLLANDA

Hollanda’nın Groningen şehrinde belediye, doldukları zaman mesaj gönderen çöp kutularının kullanılması sonrasında 92 bin avro tasarruf elde ederek şehir ekonomisi ve çevre sağlığı için çok önemli bir adım atmış oldu.

Belediye, çöp kamyonlarının sadece boşaltılması gereken çöp kutularına gönderilmesi ile işgücü ve yakıt maliyetlerinde önemli bir azalma sağlayarak diğer belediyelere örnek oldu.