BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

AKILLI BİNALARA AKILLI KİLİTLER

ASSA ABLOY

Yenilikçi ve akıllı geçiş kontrol sistemleri ile akıllı binalarda anahtar taşıma, kapıda kalma, güvenlik açığı oluşturacak kayıp anahtar gibi sorunların hepsi ortadan kalkıyor.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullanılan her şeye “akıllı olma” özelliği eklenmeye başladı. Modern hayatın getirdiği zorluklar da yaşamı biraz daha kolaylaştıracak bu akıllı cihazlara olan talebi arttırdı. Kablolarla çevrili bir hayattan sıyrılıp kablosuz, Bluetooth ile haberleşen cihazlara geçildi. Artık birçok insan oturduğu yerden kullandığı eşyaların çoğunluğunu örneğin ışıkları, müziği vs. kumanda ile hatta cep telefonu ile kontrol edebilir hale geldi. Artık bu “akıllı” eşyaları bütün yaşama entegre eden akıllı binalarda yaşanıyor. Peki, bu binalardaki güvenlik nasıl sağlanıyor? Hala klasik yöntemlerle mi? Mesela, hala eve ve iş yerindeki odaya erişmek için klasik anahtar mı kullanılıyor?

Çağa ayak uydurmak için geçiş kontrol sistemleri de daha akıllı hale geldi ve yeni, teknolojik çözümler sunmaya başladılar. Kablosuz, Bluetooth üzerinden haberleşen, verilerini şifrelenmiş olarak bulutta saklayan çözümler geliştirildi. Kayıp anahtar gibi klasik anahtarların sebep olacağı olası güvenlik açığı ve maliyet problemlerini azaltmak amacıyla anahtar yerine RFID Kart, RFID Tag geliştirildi. Hatta bunu da bir adım öteye taşıyarak artık insanların cep telefonlarına sanal anahtar gönderebiliyoruz. Bu sanal anahtarlara cep telefonlarımız üzerinden erişimin sağlanacağı alanlara göre yetki verebiliyoruz. Hatta, bu yetkilendirmeyi belirli gün ve zamanlara göre ayarlayabiliyoruz. Diyelim ki, Pazartesi ve Cuma günleri evinize 13 ile 15 arası düzenli olarak temizlik görevlisi geliyor. Normalde temizlik görevlisinin evinize erişebilmesi için ya onda yedek anahtarınız olmalı ya da anahtarınızı saksının dibine bırakmalısınız ki alıp işi bitince geri yerine bıraksın. Oysaki, mobil geçiş kontrol sistemleri sayesinde temizlik görevlisinin telefonuna göndereceğiniz sanal anahtarı her pazartesi ve cuma, 13 ile 15 arası erişebilecek şekilde yetkilendirebilirsiniz. Kapınız sadece bu günler ve bu saatler içinde açılacak onun dışında açılmayacaktır. Peki temizlikçiniz işten mi ayrılmaya karar verdi? Yetki iptalini de aynı şekilde cep telefonunuzdan saniyeler içinde yapabilir, sanal anahtarı iptal edebilirsiniz.

GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİNDE TEKNOLOJİK ÇÖZÜMLER

ASSA ABLOY da geçiş kontrol sistemlerinde sunduğu yenilikçi teknolojik çözümler ile müşteri ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Ürün portföyünde yer alan Aperio, binaların kontrol edilebilirliğini ve güvenlik seviyelerini yükseltmek için son kullanıcıya sunulan basit ve akıllı bir kablosuz geçiş kontrol teknolojisidir. Temel özelliği kablosuz haberleşme teknolojisi ile geçiş kontrol sistemine online olarak bağlanabilmesidir. Kablosuz geçiş kontrol sistemi ürün portföyünden SMARTair ile de geçiş kontrol sistemleri bir üst düzeye taşınmaktadır. Sunduğu çözüm ile anahtar taşımaya son veren sistem, binaya olan erişimi tek bir noktadan kontrol etme fırsatı sunarken, kullanıcıların erişim yetkilerini cep telefonundan yönetebilme özellikleri ile güvenliği üst seviyeye çıkarmaktadır. Bunların dışında, Bluetooth ile haberleşen silindir ve programlanabilen anahtardan oluşan CLIQ kablosuz geçiş kontrol sistemi ile anahtarlara sınırsız veya kısmi yetki verebilirken, tek bir anahtarla birçok kapıyı açabilme olanağı sunar. CLIQ Go uygulaması üzerinden anahtara hangi zaman aralığında, hangi kapıları açma yetkisi verileceğinin ayarlaması yapılabilir.