BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

AKILLI AYDINLATMAYA UZAKTAN ERİŞİM: CASAMBI

Mobil cihazların yeri ve öneminin her geçen gün biraz daha arttığı günümüzde, aydınlatma otomasyon sistemleri de artık cep telefonu veya tablet üzerinden kontrol edilebiliyor. LAMP 83’ün aydınlatma kontrol sistemlerinin lider firması Finlandiyalı Casambi’yle başlattığı iş birliğiyle, bir mekandaki tüm aydınlatmayı bluetooth üzerinden kurulan bir ağ sayesinde ve mobil cihazlarla kolayca kontrol etmek mümkün. Sistemde aydınlatma aygıtları, DALI veya 12-24 Volt sabit gerilimli sürücüler üzerinden kontrol edilebiliyor. Casambi entegre edilmiş LAMP 83 ürünleri, kullanıcıya, manuel olarak veya zamanlayıcı üzerinden otomatik açma/kapama; ışık seviyesini DIM etme (Loşlaştırma); RGB olarak veya beyazın tonlarında ışık renk sıcaklığını ayarlama gibi birçok farklı kontrol seçeneği sunuyor. Ayrıca, uygun ürünler, İnsan Odaklı Aydınlatma senaryosu dahilinde de çalıştırılabiliyor. IOS ve Android tabanlı mobil cihazlarla uyumlu olarak bluetooh üzerinden çalışan sistemin en büyük avantajlarından birisi, DALI sinyal kablolarının çekilmesine ihtiyaç bırakmaması. Böylece sistem kurulum maliyetlerinde, gerek bütçe, gerekse işgücü anlamında büyük bir tasarruf yakalanabiliyor ve kablo karmaşası ortadan kalkıyor.

Casambi sisteminde, bir ağ üzerinde 127 adede kadar ürün kontrol edilebilirken; farklı ağların bir arada kullanılabilmesi sayesinde bir binanın tüm aydınlatma sistemi, tek bir mobil cihazdan yönetilebiliyor. Ayrıca katlar arasında DALI sinyalini, kablolarla taşımaya gerek kalmıyor. İstenildiği takdirde Casambi sistemiyle kontrol edilen bir aydınlatma aygıtı, bir öncelik sırası kapsamında, aynı anda birden fazla mobil cihazdan veya sistemle uyumlu kablosuz anahtarlardan kumanda edilebiliyor. Ek olarak Casambi uyumlu duy veya DIM ünitesi kullanılmasıyla aktif hale gelen “Akıllı Anahtarlama” özelliği ile sıradan duvar anahtarları da dimmer olarak kullanabiliyor. Casambi aplikasyonu ile aydınlatma sisteminizi kişiselleştirebilmek de çok kolay. Farklı aydınlatma senaryoları ile mekânın atmosferini çok hızlı ve kolay bir şekilde değiştirebilmek mümkün. Bu senaryolar zaman ayarlı olarak güneşin doğuş ve batış saatlerine ya da hareket veya gün ışığı sensörü gibi yardımcı elemanlardan gelecek verilere göre kurgulanabiliyor. Mobil cihaz üzerinden sistemin bulunduğu coğrafi konum ve tarih- saat bilgisini otomatik olarak alan Casambi aplikasyonu sayesinde tüm aydınlatma sistemi, istenirse günlük olarak güneşin doğuş veya batış saatine paralel şekilde de programlanabiliyor. Bulut üzerinden çalışabilen aplikasyonda, bir aydınlatma aygıtı için kurgulanan senaryo, çok sayıda aygıta kolayca kopyalanabiliyor. Tüm bu otomasyon senaryoları ile daha verimli çalışan aydınlatma sistemi, ayrıca enerji tüketimi anlamında da ciddi bir tasarruf sağlıyor. LAMP 83’ün Casambi uyumlu aydınlatma aygıtlarını, cep telefonu veya tabletinizden kontrol etmek için, tek yapmanız gereken Casambi aplikasyonunu indirmek. Apple App Store veya Android Google Play’de ücretsiz olarak sunulan aplikasyon, kurulduktan sonra, Bluetooth kapsama alanı içinde yer alan bütün Casambi uyumlu ürünleri otomatik olarak tanıyor. Casambi uyumlu ürünler, tek tek, gruplandırarak veya tümü seçilerek kontrol edilebiliyor. İstenilen bölümün çekilen fotoğrafı, o bölüm içinde yaratılan ürün grubunun görseli olarak atanabiliyor. Ayrıca bu görsel üzerinde, ürünler tek tek işaretlenebiliyor. Böylece aynı mekânda, hangi ürünün kontrol edileceği rahatça anlaşılabiliyor. Ek olarak, ürünlerin görselleri de, çekilen fotoğraflarla beraber değiştirilebiliyor. Tekil ürünü veya ürün grubunu seçtikten sonra, kontrol, artık parmaklarınızın ucunda. Ürünün veya grubun ışık seviyesini dim etmek için, parmağınızı sağa sola hareket ettirmeniz yeterli. Benzer şekilde, uyumlu ürünlerde ışık renk sıcaklığı da, yukarı aşağı hareketle değiştirilebiliyor. Buna ek olarak RGB renk seçeneği sunan ürünlerde ise renk paleti sayesinde istenen renk zahmetsizce ayarlanabiliyor. Son olarak ışığın kontrol edilmesi istenen senaryolar tek tek ürünler veya ürün grupları için kurgulanabiliyor.