BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

BULUT SİSTEMLERİYLE EK MODÜLSÜZ HABERLEŞEBİLEN DOKUNMATİK EKRAN SERİSİ

WAGO

WAGO; yeni dokunmatik ekran serisi ile klasik panellerin dışına çıkan, birbirinden farklı yönetimsel opsiyonları içerisinde barındıran bir ürün sunuyor.

WAGO’nun sunduğu ve birbirinden farklı yönetimsel opsiyonları içerisinde barındıran Touch Panel 600 serisi ile estetik dizayn, performansla birleşiyor. Farklı şartlar için (Standart seri, Marine seri ve Advanced seri gibi) üç ayrı standartta sunuluyor.

4.3” – 21.5” aralığında olan Touch Panel 600’ler; kontrol panel, visu panel ve web panel olarak hizmet verebiliyor. Standart bir dokunmatik panelin aksine, güncel bulut sistemleriyle ek ekipmansız haberleşebilen seri, IoT’ye tam uyumluluk sağlıyor.

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ VE GELECEĞE YÖNELİK KAPASİTESİ:

Yüksek Performans: Cortex A9 işlemci; bilgi işleme ve operasyonel işlemlerin, yüksek standartta ve paralel olarak uygulanmasını sağlıyor.

Serbestlik: WAGO donanımı, geliştirmeye açık Linux işletim sistemi ile geliyor. Kompleks işlemler için IEC 61131 programlama kullanılabilir veya direkt Linux üzerinden işlemler gerçekleştirilebilir.

e!COCKPIT: Codesys v3 tabanlı e!COCKPIT mühendislik yazılımı ile HTML 5 görselleştirmeler, programlama, çevirmdışı simülasyon, fieldbusların konfigürasyonu, geniş kütüphaneler ve çok daha fazlasına erişme imkanına sahip olunuyor.

HTML5 Görselleştirme: Gelişmiş teknolojinin kullanımı, görselleştirmenin akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda görüntülenmesini sağlıyor.

IoT Yapısı: Mevcut kütüphaneleri yardımıyla, WAGO dokunmatik panelleri sahadan verileri buluta gönderen bir IoT panel haline gelmektedir.

Siber Güvenlik: SSH ve SSL/TLS gibi cihaza entegre olarak gelen şifreleme methodları, HTTPS ve FTPS için güvenli bağlantıyı garanti ediyor. İzinsiz girişleri engellemek için bir diğer önlem ise yine cihaza entegre haldeki güvenlik duvarıdır.

Multi-Touch Özelliği: Kapasitif dokunmatik ekranlar, sayfalar arası geçiş hareketlerin, yakınlaştırma ve çoklu dokunma noktası desteğiyle esnek bir kullanım sunuyor.

Güvenilir ve Tasarruflu Çalışma: Sensörler, kullanım alanının ışık ambiyansına uygun olarak panelin parlaklığını ayarlar. Aynı zamanda varlık sensörü varsıtasıyla da görselleştirme ekranı çevre dostu ve enerji tasarruflu olarak çalışır. Panelin ön yüzündeki dokumatik ekran butonları ile kullanıcı dostudur.

Yansıma Yapmaz: Marine versiyonu panellerdeki siyah ön plaka, gelen ışığı emiyorr ve yansımaları önlüyor.

Yüksek Koruma Sınıfı: Özel olarak geliştirilmiş kelepçelerle, ekranın ön kısmı için yüksek IP65 koruma sınıfı elde edilebilir. Bu tasarım esnekliği, paneli çok yönlü ve çok çeşitli uygulamalar için uygun hale getiriyor.

ÜÇ FARKLI ÜRÜNE SAHİP DOKUNMATİK PANEL AİLESİ

WEB PANEL

Web Panel; WAGO kontrolörlerindeki dahili web server’a gömülmüş yazılımı ve konfigürasyonu görüntülemek için standart web protokolleri üzerinden bir tarayıcı vasıtasıyla görüntülemeye imkân veren dokunmatik panel türüdür. 

Uygulama türüne bağlı olarak, e!COCKPIT veya CODESYS V3 ile oluşturulan ve HTML5 gibi en son teknolojiye dayalı Web görselleştirmeleri görüntülenebilir. Web görselleştirmeleri yalnızca özel Web Panellerinde değil, aynı zamanda akıllı telefonlar ve tabletler gibi standart mobil cihazlarda da gösterilme avantajına sahiptir. 

VISU PANEL

Daha yüksek performans gerektiren durumlarda Visu Panelleri kullanılır. Visu Panelleri, e!COCKPIT ile oluşturulan görselleştirmeyi görüntülemek ve içinde referans olarak verilen verileri, (örneğin PFC200 tipi kontrolörleden Modbus® TCP yoluyla alınması gibi) herhangi bir saha cihazından elde etmek için uygundur.

Web panellerinin aksine, burada gerekli olan hesaplama gücü iki cihaz arasında bölünmüştür, bu nedenle görselleştirmeyi görüntülemek için gereken hesaplama temel olarak Visu Panel tarafından yapılır ve bu işlem kontrolörün kapasitesini boşa çıkartır. Bu sayede, tüm çalıştırma işlevleri cihaz içinde gecikmeden değerlendirilir ve görselleştirmeyi doğrudan etkileyebilir. Visu Paneli ayrıca, entegre web serverı üzerinden bir web görselleştirmesi sağlayabilir.

KONTROL PANEL

Kontrol Paneli; yazılım konfigürasyonundaki cihazların çalıştırılması ve görüntülenmesinin yanında, bir otomasyon çözümü için de gayet kompakt yapıdadır. Bu yapı; kontrol ve görselleştirmenin aynı anda yapılmasına izin verir.

Ayrıca, karşılık gelen bir kütüphanenin kullanılmasıyla kontrol panelleri, saha seviyesinden buluta veri gönderebilen bir IoT cihaz olma özelliğine de sahiptir. IoT yapı ve bulut sistemleri ile veri işleme; şirket içi üretimin verimliliğini artırmak, binalarda enerji yönetimini uygulamak veya daha ileri müşteri hizmetlerinin gelişimini sağlayarak, şirketinize değer katar. Mevcut sistemler, bu özelliklerle IoT’ye hazır hale geliyor ve geleceğe yönelik sürdürülebilirlik sağlıyor.