BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

“MONTAJDA SORUN YAŞIYORSANIZ NİTELİKLİ AYDINLATMADAN BAHSEDEMEZSİNİZ”

ISTANBULLIGHT

IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ve 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi kapsamında düzenlenen ‘Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma’ başlıklı panelde tasarımdan eğitime, satıştan tüketime birçok başlık masaya yatırıldı. Elektrik-Elektronik Mühendisi Sabri Günaydın, “Montajda sorun yaşıyorsanız nitelikli aydınlatmadan bahsedemezsiniz” dedi.

İstanbul Fuar Merkezi’nde 21 Eylül’e kadar devam edecek olan IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ve 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi kapsamında düzenlenen ‘Nitelikli Aydınlatma’ başlıklı panel oturumunda Türkiye’de bu alanda verilen eğitim, tasarım gücü, müşteri tarafı, satış ve tüketim konuları Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil başkanlığında masaya yatırıldı. Panelde Omlet Tasarım Kurucu Ortağı Aysun Altındağ, İTÜ Nova TTO Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil, Aydınlatma Tasarımcısı Nergiz Arifoğlu, Elektrik-Elektronik Mühendisi Sabri Günaydın bilgi ve deneyimlerini anlatırken, sektörün sorunları hakkında da görüşlerini bildirdiler.

TASARIMCIYA GÜVEN ÇOK ÖNEMLİ

Tasarım ve eğitim hakkında konuşan Omlet Tasarım Kurucu Ortağı Aysun Altındağ, “Tasarım konusunda okulda belli bir yere kadar eğitim alıyorsunuz. Esas eğitim aslında sahada çalışırken oluyor. Müşteri ile birbirinizi eğitiyorsunuz diyebilirim. Burada firmada kiminle muhatap olduğunuz çok önemli. Açıkçası bizler daha rahat hareket edebilen 2. kuşakla çalışmayı tercih ediyoruz.” dedi. Tasarımın bir ekip işi olduğunu söyleyen Altındağ, sürecin brif aşaması ile başladığını ve her detayın büyük önem taşıdığını hatta ürünü kimin monte edeceğinin bile önemli olduğunun altını çizdi.

Kendi açılarından en büyük sorunlardan birinin tasarım konusuna yanlış ve yersiz müdahale olduğunu sözlerine ekleyen Altındağ, “Bazen brif sırasında rakip bir firmanın ürünü gösterilerek bunu istiyoruz diyorlar. Bu çok yanlış, yapılması büyük hata. Bu yapılmamalı, tasarımcıya güven çok önemli. Tasarımcı olarak satıştan fuar alanındaki sunuma kadar artık her detayda var olduklarının altını çizdi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİNE DÖNÜK ÜRÜNLER ÜZERİNDE ÇALIŞILMALI

Tasarım öncesinde nitelikli AR-GE yapılmasının büyük önem taşıdığını söyleyen İTÜ Nova TTO Genel Müdürü Dr. Ercan Çitil ayrıca KOBİ’lerin desteklenmesi gerektiğinin de önemine değindi. Çitil, “KOBİ’lere yatırım desteği verildiği takdirde üniversiteler ile ortak çalışmalar çok daha iyi olacaktır.

Üniversite laboratuvarlarının bu anlamda çok kritik önemi var” diye konuştu. “Tasarımın kolay uygulanabilir olması önemli. Tasarımcılar çok iyi şeyler yapıyorlar ama sanki bir yerde tıkanma oluyor. “ diyerek sözlerine devam eden Çitil, enerji verimliliğine dönük ürünler üzerinde çalışılmasının önemine de değindi. Çitil, sektöre yönelik sorunların tespit edilerek yola çıkılmasının kilit nokta olduğunu da sözlerine ekledi.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE HERŞEY YATIRIMCININ VİZYONU VE BÜTÇESİ İLE KISITLI

Işığı tasarladıklarını söyleyerek konuşmasına başlayan Aydınlatma Tasarımcısı Nergiz Arifoğlu, işe alımda eğitim konusunda öğrenilenin üstüne kişinin kendi kendine ne koyduğuna baktıklarına daha çok dikkat ettiklerini ifade etti. En büyük sorunu özellikle inşaat sektöründe yaşadıklarını vurgulayan Arifoğlu, “Ne yazık ki inşaat sektöründe yatırımcının bazen vizyonu bazen de bütçesi kısıtlı olabiliyor. Bu da herşeyi kısıtlayabiliyor. Bir sıkıntımız da satın alma birimlerinde. Çünkü satın alma konusu da tamamen parayla ilişkili. Bir de satın alınan ürünlerin bazılarının teknik verisinin olmaması da büyük sıkıntı. Ürün kataloğu yapmak çok kolay ancak seçeceğimiz ürünlerin istediğimiz gereklilikleri sağlayıp sağlayamadığını bazen bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

NİTELİKLİ ÜRÜN VE NİTELİKLİ UYGULAMA SORUNUMUZ VAR

Aydınlatma seköründe daha çok sorunlar üzerinde duran ve bu yönde görüşlerini açıklayan Elektrik-Elektronik Mühendisi Sabri Günaydın, “En önemli problemlerden biri montaj. Sadece armatür değil elektrik tesisatında bile sorun yaşıyoruz. Bunu yapamazsanız nitelikli aydınlatmadan bahsedemezsiniz.” dedi.

Eğitimin önemli olduğunu ancak proje planlamanın da önemli olduğunu vurgulayan Günaydın, bu anlamda da ara eleman, teknik eleman sıkıntısının yaşandığını dile getirdi.

Tasarımı denetleyecek bir kadronun olması gerektiğini savunan Günaydın, “Nitelikli ürün ve nitelikli uygulama sorunumuz var. Teknik şartname çok önemli. Tasarımın doğru olması aydınlatma açısından çok önemli. Bir de kopyalanmış ve gerçek olmayan veriler var” uyarısında bulunurken sahada iyi bir denetime ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.