BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

İTALYAN MARKASI NERİ TEPTA AYDINLATMA KOLEKSİYONUNA KATILDI

TEPTA AYDINLATMA

Akdeniz’in şairane kıyılarına sahip Amalfi’den görkemli Venedik sokaklarına, Tokyo’daki İmparatorluk Sarayı’nın bahçesinden Saint Petersburg’daki Aziz Nicholas kilisesine dek, 1962’den beri şehirlerin siluetini belirleyen marka, Paris Louvre Müzesi, Pisa Kulesi’nin bulunduğu Katedraller Meydanı ya da Dablin’de 19. yüzyıldan kalan O’Connel Köprüsü gibi tarihi noktalarda restorasyon ve reprodüksiyon projeleriyle karşımıza çıkıyor.

Bir heykel sanatçısı olan Domenico Neri tarafından kurulan Neri, restorasyon faaliyetleri, reprodüksiyonlar ve ısmarlama ürünlerin yanı sıra mimarlar, aydınlatma tasarımcıları ve enerji yöneticileri ile ortaklıklar yürüterek tasarımlarını yaratıyor.

KENTSEL AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ

Özellikle dökme demir konusunda uzmanlaşan markanın dış mekan aydınlatmaları geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Şehir merkezlerinde klasik geleneği sürdüren “Heritage” aydınlatma serisi ve dünyanın dört bir yanından tasarımcılarla birlikte oluşturdukları “Modern” başlığı altında toplanan Neri koleksiyonları performansı yüksek kentsel aydınlatma çözümleri sunuyor.

Klasik bir sokak aydınlatması olan Castore, Domenico Neri’nin ilk tasarımlarından. Bugün dünyanın bir çok yerinde karşımıza çıkan bu tasarım çok yönlü yapısı çiçek süslemeli tabanı ve oluklu sütunlarıyla son derece nostaljik bir armatür. Çelikten yük taşıyıcı göbekler ile dökme demirden üretilen armatür, Neri mirasının kült tasarımları arasında yer alıyor.

ÇOK YÖNLÜ IŞIK YAYMA ÖZELLİĞİ

Neri’nin 50. yaşına özel olarak, Compasso d’Oro ödüllü Japon tasarımcı Makio Hasuike tarafından yaratılan Alya ve Hydra tasarımları ise geleneksel sokak aydınlatma armatürlerine çağdaş bir yorum getiriyor. Alya; geniş açık alanlar ve araç trafiğine sahip caddeler için tasarlanırken, Hydra meydanlar ve bahçeler için ideal bir seçenek oluşturuyor. Keskin ve geometrik bir yapıya sahip olan Alya, çok yönlü ışık yayma özelliği ve enerji tüketimini minimum değerde tutan bir aydınlatma olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Tasarım her bir direk üstünde iki adet LED armatürün kurulumuna imkan veriyor. İlk kez 2013 yılında İtalya’nın Adriyatik kıyısında yer alan Bellaria şehrine uygulanan Alya, şehirde yüzde 70 enerji tasarrufu sağladı. Gelişmiş LED teknolojisi ile donatılan aynı zamanda ışık kirliliğine mani olan yapısıyla Alya, “Lightfair Innovation Award 2013”de (Aydınlatma Fuarı ve İnovasyon Ödülü 2013) ve “Parking, Roadway and Area Luminaries” (Otopark ve Karayolu ve Aydınlatma) kategorisinde ikinci oldu ve ABD pazarından davet aldı.

Alya’nın tam tersi bir ışık düzenlemesine sahip olan Hydra, yumuşak ve sıcak bir tonda yaşam alanlarını aydınlatma imkanı sunuyor. Sokak lambası görünüme estetik bir değer katan Hydra, Neri’nin çağdaş aydınlatma koleksiyonundaki en önemli ürünlerinden biri. Alüminyum malzemeden üretilen Hydra’nın dışı siyah renkte, iç kısmı ise yandığında beyaz renkte görünen yüksek yansımalı, mavi ışığı emen fosforlu cam malzemeden oluşmakta. İlk kez İtalya Senigallia’da gezinti yoluna uygulanan Hydra, şehrin enerji tüketimi azalttı ve şehir sakinleri için akşamları vazgeçilmez bir ziyaret noktası oluşturdu.

UGR (Unified Glare Ratio/Göz Kamaşma Değeri) özelliğine sahip Hydra ve Alya sahip olduğu akıllı sistem modülleri sayesinde yönetilebilir ve “Akıllı Şehirlerin” aktif bir parçası da olabiliyor.

COMPASSO d’Oro ÖDÜLLÜ ARCHILEDE

İyi tasarımın gücüne inan İtalyan marka Neri’nin bir diğer önemli ve ödüllü tasarımı ise Archilede. Yine Makio Hasuike tasarımı olan armatür, 2016 yılında İtalyan Endüstriyel Tasarım Derneği (ADI) tarafından takdim edilen, en eski ve etkili uluslararası tasarım ödülü olarak anılan Compasso d’Oro ödülüne layık görüldü. Pürüzsüz ve şık tasarımı ile beğeni toplayan tasarım, enerji verimliliği alanında da oldukça iddialı.

Özellikle tarihi bölgelerde, herhangi bir restorasyona gerek kalmadan, var olan çehreyi değiştirmeden kolayca kurulan Archilede, alüminyum döküm ve IP66 koruma alt yapısına sahip.

Gerek şehir içinde yer alan ara sokaklara gerekse otoyollara uyarlanan aydınlatma, geniş emisyon yüzeyi sayesinde azaltılmış parlama seviyesi ile ışık kirliliğinin de önüne geçiyor ve rahat bir optik görüş sağlıyor.

BETON TUTKUSU VE IŞIK; BRENTA

Betonun alışılmamış kullanımından doğan Brenta, dış mekan aydınlatma dünyası tarafından ilgiyle takip edilen bir Neri armatürü olarak dikkatleri üzerine çekti. İtalyan tasarım stüdyosu Emo Design tarafından tasarlanan Brenta, German Design Award 2019 (Alman Tasarım Ödülü 2019) ödüllü bir armatür.

Ayrıca aydınlatma kategorisinde Big See Award ve Archiproducts Design Awards 2018 ödüllerinin de sahibi olan tasarım, dış mekanlara sofistike bir görünüm kazandırıyor. Su geçirmeyen tamamen doğal bir çimento karışımından yaratılan Brenta, güçlü optik LED sistemine sahip. Tasarım Wi-Fi antenleri ve şarj cihazları ile tamamlanıyor.

HİKAYELER YARATAN TASARIM; LANG

İskandinav coğrafyasının sadelik, denge ve kaliteden ödün vermeyen tasarım ilkelerinin bir sonucu olarak yaratılan Lang, Neri’nin son aydınlatma tasarımlarından biri.

Danimarkalı tasarım stüdyosu AF Light tarafından yaratılan direkli aydınlatma armatürü, German Design Award 2019 (Alman Tasarım Ödülü 2019) sahibi. İki farklı ışığın dört farklı kaynaktan düşmesi ve gövdeye yerleştirilen plakalarla arzu edilen gölge oyunun yaratıldığı şapka formunda tasarlanan Lang, ışığın sadece bir ihtiyaç olmadığını, bir deneyim olduğunu ortaya koyuyor. Kişiyi çevreleyen alana kimlik duygusu katan Lang tasarımı, sokak armatürü görünümünü değiştiren ve gölgeler aracılığıyla hikayeler anlatabilen oldukça özel bir ürün. İki döküm alüminyum parçadan oluşan tasarım, “V” harfi şeklinde bir gövdeden oluşuyor ve gövdeye istenen plakalar entegre ediliyor. Plakalar sayesinde zemine istenen renk ve desen gölgeleri düşürülüyor.

Bir nesnenin ne kadar gösterişli veya lüks göründüğü ile ilgilenmeyen ancak günlük hayatı daha iyi hale getirmek için nasıl çalışması gerektiği üzerine kafa yoran Neri markası, araştırma çalışmalarıyla aydınlatma endüstrisine büyük bir katma değer katıyor.

Teknisyen ve mühendis kadrosuyla tasarımların dayanıklılık testlerinin yürütüldüğü laboratuvarlar Neri’nin merkezini oluşturuyor. Muson yağmuru, tuz, sıcaklık, mekanik şoklar ve elektriksel stres gibi koşulların test edildiği laboratuvarlar, çoğu zaman yeni ürünlerin ortaya çıkmasına olanak tanıyor. Neri laboratuvarlarında tüm aydınlatma birimleri, ışık kaynakları ve yüzey kaplamaları üzerinde testler yapılıyor.

Tüm bunların yanı sıra gerçek bir kurulumun simülasyonunu mümkün kılan “Işık Odası” olarak anılan teknoloji üssü, aydınlatma tasarımcılarının, mühendislerinin, mimarlarının buluşma noktası halinde.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE AYDINLATMA

Dikkatini ve araştırmalarını şehirlerin gelecek beklentilerine göre şekillendiren Neri, 2005 yılında İtalyan hükümetinin destekleriyle kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Neri Vakfı’nın kapılarını açtı. Şehirlerdeki aydınlatma ve dekoratif objelere odaklanan vakıf, 19. yüzyıldan günümüze modern kentin doğuşunu araştırıyor. Diğer yandan Neri Vakfı, metal tarihi ve üretim teknikleri, özellikle dökme demir konusunda benzersiz ve neredeyse ayrıcalıklı bir araştırma merkezi olarak dünyada bir ilk. Süslü Avrupa kentlerinin 19. Yüzyıldan kalma sokak aydınlatmalarını araştıran Neri Vakfı, markanın restorasyon yapan kolunu da besliyor.

Dökümhane kataloglarından, vintage fotoğraflara kadar kapsamlı bir belge arşivi yanı sıra geniş bir sokak mobilyası ve aydınlatma koleksiyonuna sahip Neri, geçmişi sahiplenmeyi bir adım daha öteye götürerek İtalyan Dökme Demir Müzesi’ni de 1998 yılında açtı. İlk olarak 18. yüzyılda inşa edilen Santa Maria delle Lacrime Kilisesi’nin içinde, ışıklandırmaların ve avizelerin en ilginç örneklerinden bir sergi düzenleyen Neri, 2008 yılında, restorasyon çalışmasından sonra 19. yüzyıl karakterine uygun restore edilmiş Cesena (Emilia-Romagna, İtalya) halk bahçesinde başka bir sergiye imza attı. Günümüzde üniversite öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından eğitim projeleri için ziyaret edilen, ancak herkese açık olan müze çok sayıda eski tip dökme demir nesneyi görme imkanı sunuyor.

Neri tasarımlarının TEPTA koleksiyonlarına katılmasından mutluluk duyduklarını söyleyen TEPTA Aydınlatma Genel Müdürü Robi Ebeoğlu; “Neri gibi profesyonel bir markayı Türkiye’ye getirmek heyecan verici.

Şehirlerde ışık kültürünü tanıtmak ve yayma felsefesini benimseyen TEPTA, Neri ile başarılı projelere imza atacak” dedi.