BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ISTANBULLIGHT 2018, AYDINLATMA SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİNİ BULUŞTURDU

UBM TURKİYE

ISTANBULLIGHT 2018, AYDINLATMA SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİNİ BULUŞTURDU

UBM Turkey tarafından, Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) stratejik ortaklığıyla düzenlenen IstanbulLight 11. Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi sektör temsilcilerinin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Aydınlatma sektörünün tüm yönleriyle ele alındığı IstanbulLight 2018 Fuarı kapsamında düzenlenen etkinlikler sektörün gelecek rotasının çizilmesine yardımcı oldu. Fuarın üçüncü günü itibariyle başlayan ve bu yıl ikinci kez düzenlenen Aydınlatma Tasarımı Zirvesi, sektöre ilham veren örnekler içerdi. Zirvede Canan Baba ve Funda Ataylar, Mali’deki Sheraton Oteli’nde gerçekleştirdikleri projeye ait detayları aktardı. Dünyaca ünlü aydınlatma tasarımcısı Daan Roosegarde’nin sunumuyla devam eden zirvede Türkiye’den ve dünyadan Türk aydınlatma tasarımı şirketlerinin gerçekleştiği projelerden örnekler aktarıldı.

Kendini Aydınlatabilen Bisiklet Yolu

Hollanda, İngiltere, Fransa ve Çin’de gerçekleştirdikleri projelerden örnekler paylaşan Daan Roosegarde ise aydınlatma özelinde bir tasarımcının hangi konulardan ilham alabileceğini aktardı.

Doğanın buradaki rolüne dikkat çeken Roosegarde, belirli bir sıcaklığın altına inildiğinde ışık saçmaya başlayan planktonlar, farklı mavi renk tonlarını üretebilen kelebekler gibi örneklerden ilham alarak hazırladıkları projelerden çarpıcı bilgiler aktardı. Planktonların trafik ışıklarının yerini aldığı bir projeyi Londra’da uygulamak için çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Roosegarde, Hollanda’da ise gündüz şarj olup gece kendini aydınlatan bisiklet yolu projesi hakkında bilgi verdi.

Aydınlatma Forumu Geniş Katılımla Gerçekleşti

IstanbulLight’ın ilk iki gününde gerçekleştirilen IstanbulLight Aydınlatma Forumu ise geniş bir katılıma sahne oldu. Sektörün sorunlarının tartışıldığı oturumlarda sektördeki mevcut düzenlemeler ile ileriye yönelik yol haritalarına dair bilgiler paylaşıldı.

“Sokak Aydınlatmalarında Enerji Verimliliğinin Arttırılması”, “Binalarda Enerji Verimliliğinin Arttırılmasında Aydınlatmanın Payı” ve “Enerji Performans Sözleşmeleri ve Aydınlatma” başlıklı üç oturumun gerçekleştiği IstanbulLight Aydınlatma Forumu’nda yasal mevzuat ve aydınlatma projelerinin finansmanı tartışıldı.

Enerji Verimliliği Yöneticileri Derneği (EYODER) Başkanı Cihan Karamık’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen Enerji Performans Sözleşmeleri ve Aydınlatma oturumunda konuşma yapan isimlerden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü ETKB Uzmanı Oğuz Kürşat Kabakçı, enerji performans sözleşmelerinin Almanya, Avusturya, Çin ve ABD’deki uygulamalarından örnekler verdi. Almanya, Avusturya ve ABD’de kamudaki uygulamaların önde olduğunu belirten Kabakçı, Çin’de ise endüstrinin önde olduğu uygulamalar olduğunu belirtti. Türkiye’de kamuda elektrikte yüzde 13, ısıda yüzde 35, toplam tasarruf potansiyelinin yüzde 27 olduğunu belirten Kabakçı, 166 kamu binasında yaptıkları araştırmada toplam potansiyel tutarının 8 milyon TL olarak hesaplandığını iletti.

İstanbul’dan Örnek Enerji Performans Sözleşmesi Uygulaması

İstanbul Enerji Sanayi Enerji Verimliliği Şefi Salih Serkan Kır ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tüm şirketleri için enerji yönetimi gerçekleştirdiklerini belirtti. İBB bünyesinde yalnızca park ve bahçelerde 15 bin aydınlatma derneği bulunduğunu belirten Kır, İBB’nin yüksek tasarruf potansiyeline işaret etti.

Salih Serkan Kır, 2017 yılında 740 milyon TL’lik bir tüketim bedeli oluştuğunu, yaptıkları analizler sonrası 2017 – 2023 arasındaki dönemde gerçekleştirilecek 45 milyon USD’lik yatırımla 123 milyon USD tasarruf sağlayabileceklerini aktardı. Dubai’deki enerji performans sözleşmesi yöntemini İstanbul’a uyarladıklarını belirten Salih Serkan Kır, pilot proje olarak Turkcell’in ana yükleniciliğinde Kartal Hasan Doğan Spor Kompleksi’nde gerçekleştirdikleri Enerji Performans Sözleşmesi uygulamasına dair detaylı bilgiler paylaştı.

“Enerji Verimliliği Yatırımları Mortgage Kapsamına Alınmalı”

Aynı oturumda son sunumu ise Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) Kıdemli Finans Uzmanı Özlem Yakut gerçekleştirdi. 2006’dan bu yana TurSEFF olarak 4,5 milyar Euro’dan fazla sürdürülebilir enerji yatırımı finansmanı sağladıklarını kaydeden Yakut, 2017’de başlattıkları üçüncü faz ile kamu kurumları ve yerel yönetimlerin başlattığı enerji verimliliği projelerine ağırlık vermeye başladıklarını açıkladı. Kredi finansörlerinden Avrupa Yatırım Bankası’nın (EBRD) enerji performans sözleşmelerine özel bir önem verdiğini ifade eden Yakut, Türkiye’de gerçekleştirilecek yasal mevzuatlarla, sahip oldukları fonun aydınlatma projeleri için de kullanılabileceğini kaydetti. Daha kolay finansman sağlanabilmesi için ulusal düzeyde kabul gören bir Enerji Verimliliği Yatırımı tanımı yapılması gerektiğinin altını çizen Özlem Yakut, enerji verimliliği yatırımlarının konut kredileri kapsamına alınması, BSMV istisnası gibi mevzuat değişiklikleriyle sektörün daha hızlı gelişebileceğini sözlerine ekledi.