BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

AYDINLATMA ÜRETİCİSİ SYLVANIA, BORLED İŞ BİRLİĞİNDE TÜRKİYE’DE ÜRETİM YAPACAK

BORSAN

2018 yılında 250 milyon TRY’si ihracat olmak üzere 550 milyon Türk lirası üzerinde ciro elde eden Borsan Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri Grubu, İngiltere merkezli küresel aydınlatma devi Sylvania iş birliğinde yeni bir üretim hamlesi gerçekleştiriyor. 70’ten fazla ülkede organizasyonu bulunan, profesyonel ve mimari aydınlatma çözümleri alanında küresel pazarın önde gelen markaları arasında yer alan Sylvania ve Borsan Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri Grubu bünyesinde yer alan LED’li aydınlatma markası Borled arasında, Türkiye’de üretim için iş birliği protokolü imzalandı.

TÜM ULUSLARARASI PAZARA SATIŞ

Bu iş birliği kapsamında, Borled’in Samsun’da yer alan ve Karadeniz’in en büyük aydınlatma ürün laboratuvarını bünyesinde barındıran fabrikasında üretilecek olan Start Eco Downlight Flat ve Start Eco Waterproof ürün aileleri, Sylvania markası ile pazara sunulacak. Global standartlara göre test ve kalite sertifikalarına sahip olarak üretilecek bu ürünlerin, ihtiyaç doğrultusunda Sylvania’nın faaliyet gösterdiği tüm uluslararası pazarlara satış imkanı olacak.

Toplamda 3 farklı gövde boyu seçeneğine sahip olan Start Eco Downlight Flat ve 2 farklı gövde boyu seçeneğine sahip olan Start Eco Waterproof ürün aileleri 3000K, 4000K ve 6500K renk sıcaklığı seçenekleri ile tüketicinin beğenisine hitap edecek.

İLK AŞAMADA İÇ PAZARA VE İHRACATA YÖNELİK 2 MİLYON LİRALIK ÜRETİM

İş birliği kapsamında ilk aşamada, 2 ürün ailesi için yıllık 120 bin adet üretim gerçekleşeceğini belirten Borsan Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri Grubu CEO’su Mehmet Arbek Akay, “İlk aşamada ön görülen bu üretimin parasal değeri, yaklaşık 2 milyon TRY düzeyinde olacak. Üretilen ürünler iç pazarın yanı sıra, iş ortağımızın Türkiye’den yönetmekte olduğu Türki Cumhuriyetler pazarına ve Avrupa ülkelerine de ihraç edilecek. İş birliğimizin, pazar ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürün ailelerinin genişletilmesi de hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi.

Borled üretim tesisinin, 13 bin 500 metrekare alanda, plastik üretim hatlarında 880 bin, saç metal üretim hatlarında 750 bin, montaj ve paketleme hatlarında ise 334 bin adet aylık kapasiteye sahip bulunduğunu vurgulayan Mehmet Arbek Akay, “Bu iş birliği, İngiltere Londra merkezli, 100 yılı aşkın deneyime sahip küresel marka Sylvania’nın, Türkiye’ye ve Borled’in üretim gücüne olan güveninin bir ifadesidir. İş ortağımızın Türkiye ve Avrupa pazarına yönelik bu ürünlerin üretimi için Borled fabrikasını tercih etmesinden gurur duyuyoruz. İş birliğimizi karşılıklı fayda üretimiyle geliştirmeye azimliyiz” dedi.

Mehmet Arbek Akay, iki kurum arasındaki iş birliği protokolünün imzası sırasında hoş bir jeste de imza attı ve 70 yıllık geçmişe sahip Slyvania markasını taşıyan antika bir projektör ampulünü, Borsan Elektrik ve Aydınlatma Grubu adına Sylvania yöneticilerine hediye etti.

100 YILLIK GEÇMİŞE SAHİP

Aydınlatmada 100 yılı aşkın bir deneyime sahip Londra merkezli Sylvania firmasının, 2016 yılında Çin’in en güçlü aydınlatma ürünleri üreticisi Shanghai Feilo Acoustics Co., Ltd tarafından satın almasıyla gücüne güç kattığını söyleyen Sylvania Türkiye ve CIS Ülkeleri Genel Müdürü Azim Tuncinar, “Mükemmellik odaklı bu deneyim doğrultusunda Feilo Sylvania, yenilikçi tasarım ve gelişimi hedefler; sürekli değişen pazar dinamiklerine uygun ürün ve çözümler geliştirir. Misyonu, binlerce ürün ve hizmetle “dünyanızı aydınlatmak” ve uzun vadede tasarruf sağlayabilen enerji tasarruflu, LED ve IoT bağlantılı çözümlerle projelere imza atmak olan firmamız, Türkiye’deki faaliyetlerine 2017 yılında start verdi. Türkiye organizasyonumuz, bayilikleriyle çok kısa bir süre içerisinde yurdun dört bir yanına ulaşırken, Çamlıca Camii ve İstanbul Havalimanı gibi büyük projelerde önemli roller üstlendik. Sylvania tüm dünyada, üretimde kalite ve sistem konusunda hassaslığıyla ün yapmıştır. 35 yılı aşkın köklü geçmişiyle Türkiye’nin önemli bir sanayi gücü olan Borsan ve Borled, ülkemizde üretim gücümüzü artırmak için mükemmel bir iş ortağı kimliğine sahiptir. Birlikte önemli değerler ortaya koyacağımıza inanıyoruz” dedi.

“BİRLİKTE BÜYÜMEYİ HEDEFLİYORUZ”

İş birliği protokolünün imzasında hazır bulunan Sylvania Orta Doğu, Türkiye ve CIS Ülkeleri Bölge Başkanı Ayhan Şiriner de aydınlatma alanında köklü bir geçmiş üzerine kurulu olan Sylvania’nın, dünya çapında yüksek kalite ve enerji verimliliği sunan ürünleriyle aydınlatma ihtiyaçlarına özel çözümler geliştirdiğini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: “1901 yılında enkandesan lambaları tamir ederek ticari hayatına başlayan Sylvania, 70’ten fazla ülkede organizasyonu ve 8000’den fazla çalışanı bulunan küresel bir aydınlatma devidir. Londra ve Budapeşte’de yer alan global yönetim merkezlerinin yanı sıra, şirket markalarımız Sylvania, Concord ve Lumiance ile 100 yılı aşkın süredir Belçika, Almanya, Fransa ve İngiltere’de aydınlatma ürünleri üretiyoruz. Çin’de de üretim tesislerimiz bulunuyor. Sanayi üretiminde dünya çapında üne sahip Türkiye’nin, üretim gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasına girmiş olmasından mutluluk duyuyoruz. Bu bölgede, iş ortağımızla birlikte büyümeyi hedefliyoruz.”