BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

AYDINLATMA TASARIMINDA ALTERNATİF MALZEMELER

POZİTİF MİMARLIK

Gündüz saatlerinde güneş doğal ışık kaynağı olsa da mekanların özellikle geceleri doğru aydınlatılması gerekiyor. Günümüzde gerek tasarım gerekse işlev bakımdan geniş bir yelpazede sunulan aydınlatma elemanları tercihi ise dekorasyona yön veren bir unsur olarak öne çıkıyor.

Günlük yaşamda kullanılan spot, gömme, aplik gibi aydınlatmalardan ziyade tasarım açısından sarkıt aydınlatmaların dekorasyona daha yüksek değer kattığını dile getiren Tamer ve Hatipoğlu, bu ürünlerin mekânın merkezinde kurgulandığı için dikkat çeken dekorasyon unsurlarının başında geldiğini belirtiyor.

Sarkıt aydınlatmaların gelişimi hakkında bilgi veren Tamer ve Hatipoğlu, “Sarkıtlar tasarım bağlamında zaman içinde pek çok farklılaşmaya uğradı. Örneğin ilk sarkıt örnekleri, ilkel versiyonunda üzerinde mumlar ya da gaz lambaları bulunan şamdan üzerinden çeşitlendirildi. Daha sonra tasarımcılar farklı form ve malzemeleri kullanarak çok farklı ürünler ürettiler. Günümüzde sıklıkla kullanılan sarkıt aydınlatma tasarımlarını malzemelerine göre incelediğimizde genellikle metal, cam ve plastik ağırlıklı ürünler görüyoruz” dedi.

Metal, cam ve plastik malzemelerin dışında alışılmadık malzemelerden üretilmiş sıra dışı sarkıt aydınlatma ürünlerinin de olduğunu ifade eden Tamer ve Hatipoğlu, “Bu materyallere örnek olarak betonu verebiliriz. Günümüzde sarkıt aydınlatma tasarımında betonla üretilmiş tasarımlara sıklıkla rastlıyoruz.

Ahşap da malzeme olarak sık kullanılan ve mekâna sıcak bir hava katan bir tasarım öğesi. Tasarımcılar kimi zaman işlev olarak çok farklı amaçlarla tasarlanmış unsurları da sarkıt aydınlatmalarda tasarımın bir parçası olarak kullanabiliyor. Ancak zevke göre amber ışık veren akkor ampulleri de farklı bir tasarım anlayışıyla sarkıt aydınlatma olarak kullanılabilir” dedi.