BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ADIM İSTANBUL PROJESİNDE ARI YANGIN ÜRÜNLERİ

ARI YANGIN

Arı Yangın, yangın pompa grubu ve sulu söndürme sistemleri ile Adım İstanbul projesinde yer aldı.

Arı Yangın, yangın pompa grubu ve sulu söndürme sistemleri ile Adım İstanbul projesinde yer aldı. Projede, pompa grubunda temsilcisi oldukları Pentair grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli&FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı 2 adet 750 GPM 270 PSI 250 HP ve 2 adet 750 GPM 255 PSI 250 HP motor kapasitesine sahip olmak üzere toplam 2 set yatay tip bölünebilir gövdeli elektrikli yangın pompaları kullanıldı. Ana pompaların ufak kaçaklar karşısında çalışmasının önüne geçmek adına 10 GPM, 280 PSI ve 10 GPM 265 değerlerinde 2 adet kaçak giderme pompası da sisteme entegre edildi. Sistemde %100 yedekli elektrikli yangın pompalarının bulunmasından dolayı jeneratör üzerinden beslenmeyi sağlayacak otomatik transfer switchli kontrol panolarına sahip yangın pompaları kullanılmış ve pompaların, devreye alınması, mühendislik ve süpervizorlük hizmetleri ile periyodik bakımlarının yapılması işleri ise bizzat Arı Yangın’ın teknik ekibi tarafından yapıldı. Sulu söndürme sistemlerinde kullanılan kelebek vana, ıslak alarm vanası, yükselen milli vana, çek vana ve sprinklerler de UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu kaynaklarından sağlandı. Bununla birlikte projede kullanılan çok sayıda, Reliable marka standart tip yukarı bakan ve aşağı bakan sprinklerler dışında genişletilmiş koruma alanlı duvar tipi sprinklerler ile dar ama uzun odalar için uygun çözümler üretildi. Asma tavan olmayan bu odalarda aşağı bakan ya da yukarı bakan sprinklerleri oda ortalarına denk getirmek isterken ortaya çıkacak görsel bozukluğu ve açıkta kalacak boruları ortadan kaldırmak için K faktörü 80, 1⁄2” hızlı tepkili duvar tipi sprinklerler ile kısa duvar kenarından ileriye doğru atışlar sağlanarak, hem teknik hem görsel en uygun çözüm üretildi.

Sprinkler ucunda UL standartlarına göre 2,2, FM standartlarına göre 2,4 bar basınç sağlanması durumunda maksimum 6 mt uzunluğunda atış mesafesi sağlanarak tek sprinkler ile sistem çözümü sağlandı. Ayrıca projede Reliable markasının özel olarak ürettiği koridor tipi sprinklerler de kullanıldı. İnce uzun koridorlarda, bilinen klasik genişletilmiş koruma alanlı duvar tipi sprinklerin aksine, kendinden ileriye kısa mesafe atış yapabilen bu sprinkler, duvar tarafında ise geniş atım mesafesi sağlandı. Bu şekli ile 8,5 mt mesafelere çıkan aralıklarla yerleştirilebilen duvar tipi sprinklerler ile hem standart duvar tipi sprinkler adedi azaltılmış hem de koridordaki asma tavan içi koordinasyonunda sprinkler borulaması zorluğu ortadan kaldırıldı. Hızlı Tepkili aktivasyona sahip koridor tipi sprinklerler hem 1⁄2” K80 hem de 3⁄4” K115 alternatifleri ile üretilirken aynı zamanda rozetli ve gizli tip olarak da alterantifleri mevcut.