BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

METRO PROJELERİNDE VAKİT KAZANDIRAN ASANSÖRLER

OTİS

Ulaşımda alt yapı projelerinin en yoğun ve hızlı ilerlediği metropollerden birisi konumundaki İstanbul’da, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Transist Ulaşım Fuarı ulusal ve uluslararası alanda birçok sektör profesyoneli ile birlikte belediye, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdi.

İstanbul’un büyük ulaşım projelerinin de içinde olduğu Türkiye’nin gözde projelerinde tercih edilmenin gururunu yaşadıklarını vurgulayan Otis Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, “Sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanına asansör üretip ihraç ediyoruz. Kalitemizin Türkiye’nin büyük projelerinde de kabul görmesi bizi onurlandırıyor. Son olarak Bostancı-Dudullu Metrosu’nda üstlendiğimiz asansör ve yürüyen merdiven projesini tamamlama aşamasına geldik.

 

13 istasyonda, 53 asansör ve 156 yürüyen merdiven toplam 209 birim sistem tesis ettik. Gen2 model, toplam 53 asansörün tamamı Otis Türkiye’nin İstanbul’daki fabrikasında üretildi. Türk mühendislerimizin geliştirdiği özel çözümlerimizle çok başarılı bir proje oldu. Sektörde en yakın rakibimizden iki kat daha büyük bir firma olarak, İstanbul’un yeni metro projelerinde de görev üstlenmeye ve Türkiye ekonomisinin istikrarının devamı için sorumluluk almaya hazırız” dedi.

Üretimin Yüzde 25’i İhraç Ediliyor

OTİS’in yılda 2 bin adet asansör ve yürüyen merdiven/yol kapasitesi ile bulunduğu bölgede önemli bir üretim tesisi olduğunu vurgulayan Aren, “Otis Türkiye, üretimden sağladığı net 294.3 milyon liralık satışla, İstanbul Sanayi Odası’nın en büyükler listesine girmeyi başardı. Böylece sektördeki başarımız da bir kez daha tescilledi. Enerji tüketimini azaltıp performansını artırdığımız sistemler tüm dünyada takdir görüyor. Üretimin yüzde 25’ini ihraç ediyoruz. Otis’in Avrupa’daki en önemli 3 üretim tesisinden biri haline geldik. Türkiye’deki üretim gücümüzü daha da artırıp, ülkemizi dünyanın önemli asansör tesisi haline getirmeyi hedefliyoruz. Başta Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere ABD ve Avustralya’ya, yüksek bina, ağır yük ve özel tasarım asansörler ihraç eden Otis Türkiye olarak, Çin’e dahi asansör üretip ihraç ediyoruz. Örneğin, İtalya’nın en yüksek gökdelen projesi Citylife Tower’ın yüksek hızlı asansörlerini Otis Türkiye olarak biz ürettik. Dünyanın yapılarından Sidney Opera Evi’nin asansörleri Otis Türkiye tarafından yenilendi. Asansör teknolojisi ve mühendisliğinin merkezi konumunda bulunan ABD’ye yüksek hızda asansörler ihraç ettik. New York’ta, bugün 45 katlı bir otelin asansörlerini Türkiye’de üretmekle gurur duyuyoruz” dedi.

 

“Türkiye’nin En Hızlı Asansörü”

Bugün asansör sektöründe hizmet veren bir firma olarak, binalardaki ulaşımı hızlandırıp kullanıcıya vakit kazandırdıklarını belirten Özgür Aren 1 saniyede 8 metre kat ederek ‘Türkiye’nin en hızlı asansörü’ unvanını elde eden ürünlere imza attıklarını vurguladı. Otis’in ‘Double Deck’ (Çift Katlı) sistemi ile yoğun binalarda kullanıcıya vakit kazandırılıyor, ‘CompassPlus’ (Akıllı Yolcu Yönlendirme) sistemiyle de uzun asansör kuyruğuna son veriliyor. Enerji tasarrufu sağlamak için kullandıkları formüllerin birer yansıması olan ‘Gen2’, ‘ReGen’, ‘Gen2 Switch’ ve ‘CompassPlus’ adlı ürün ve sistemleriyle farklılık yaratılıyor.