BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

MEKSİKA HASTANELERİNDE YENİ SÜRÜCÜLERLE ASANSÖR MODERNİZASYONU

CONTROL TECHNIQUES

Control Techniques’in E300 asansör sürücüleri Meksika’da önemli bir hastane modernizasyon projesi için kullanılıyor. Proje kapsamında, ülke çapında hastanelere yüzlerce yeni asansör yerleştirilecek.

Meksika yakın zamanda Mexico City, Guadalajara, Tampico, Toluca, Merida, Ciudad Valles, Ensenada, Nuevo Leon ve Chihuahua gibi şehirlerdeki devlet hastanelerinin birçoğunun tam modernizasyonunu içeren bir proje başlattı. Bu hastanelerin yeni asansörleri düşük ve yüksek hız, küçük ve büyük kabin, tekli veya çoklu kabin grupları ve az veya çok sayıda durak gibi çeşitli kıstasları karşılamak zorunda. Asansörlerin günde 24 saat, haftada 7 gün yoğun trafikle baş edebiliyor olması ve hem hastane çalışanları hem halk tarafından kullanım için uygun olması gerekiyor. Dahası, asansörlerin Meksika’nın çoğu şehrinde geçerli olan yüksek sıcaklıkta, nemde ve irtifada mükemmel güvenilirlikle çalışması bekleniyor.

Merkezi Barcelona’da olup asansör kontrol alanında uzman olan Carlos Silva SA adlı şirket, modernizasyon programının ilk aşamasında gerekli olan asansör kontrol sistemlerinin %50’sini tedarik etme ihalesini kazandı. Control Techniques’in eski kuşak redresörlerini yıllar boyunca başarıyla kullanmış olan Carlos Silva SA, bu yeni proje için en yeni E300 sürücüleri seçti.

Asansör sektöründe yolcuların yaşadığı deneyim gerçek bir test niteliği taşıyor. E300 asansör sürücülerinin içindeki motor kontrol algoritması ve mikroişlemci teknolojisi sayesinde, konforlu bir deneyim garantilenmiş oluyor. İster standart AC endüksiyon motorları olsun ister yüksek verimlilikli sabit mıknatıslı makineler, hızlı akım döngüsü titreşimsiz bir motor kontrolü ve yumuşak bir kabin hareketini garantilemeye yarıyor.

İlave Arabirim Kartları Gerektirmeden 16 Farklı Kodlayıcı Tipini Destekliyor

Control Techniques’in standart olarak kullandıkları iki redresör imalatçısından biri olduğunu belirten Carlos Silva’nın mühendislerinden Josep Oliva, “E300 asansör sürücüsünü özellikle başarılı buluyoruz, çünkü tüm hızlarda ve her durumda sıkı motor kontrolü sağlıyor ve daha yüksek konfor düzeyleri sunuyor. E300 sürücünün her tür kodlayıcıya kolayca uyarlanabilmesi de ayrıca hoşumuza gidiyor. Bu sayede, sadece bir parametre değerini değiştirmemiz yeterli oluyor, tüm kodlayıcı kartını değiştirmek gerekmiyor” dedi.

E300 sürücünün esnek dahili kodlayıcı arabirimi, ilave arabirim kartları gerektirmeden 16 farklı kodlayıcı tipini destekliyor. Artımlı kodlayıcılar (AB ve SC gibi), mutlak değerli kodlayıcılar (SC.SSI, SC.EnDat, SC.Hiperface, SC.SC ve SC.BiSS) ve mutlak komütasyon kodlayıcılar (EnDat ve BiSS) destekleniyor. Carlos Silva, 1990’ların başlarından beri Control Techniques ürünleri kullanıyor. Josep Oliva, eski kuşak sürücülere kıyasla E300’ün temel üretici yazılımına eksiksiz asansör işlevselliği entegre edilmiş olmasını ve böylece ilave kartuşlara gerek kalmamasının önemli bir özellik olduğunu belirtti. Carlos Silva ekibinin memnun kaldığı diğer özellikler arasında, iki motor kontaktörüne gerek bırakmayan Güvenli Tork Kapatma (Safe Torque Off, STO) girdisi ve gelişkin statik otomatik ayar işlevi de var.

Daha İyi Sistem Güvenilirliği Ve Daha Düşük Sistem Maliyetleri

Control Techniques sürücüleri asansör uygulamalarında kontaktörsüz çalışma sağlıyor. EN81-20, EN81-50 TÜV sertifikalı STO işlevi motorun sürülmesini engellemek için son derece güvenilir bir yöntem sunuyor. Kontaktörsüz bir çözüme geçmenin yararları arasında daha basit elektrik tesisatı, daha az EMC sorunu, daha az akustik gürültü, daha iyi sistem güvenilirliği ve daha düşük sistem maliyetleri sayılabilir. Statik otomatik ayar işlevi, freni kaldırmaya ya da sistemi halattan çıkarmaya gerek kalmadan kodlayıcı ofset algılamasını ve optimum akım döngüsü konfigürasyonunu mümkün kılıyor ve böylece işletmeye alma sürecini önemli ölçüde hızlandırıyor. Bugüne kadar hastane projesinin ilk aşaması dahilinde 78 asansör teslim edildi, ama projenin tüm ömrü boyunca potansiyel olarak yerleştirilebilecek olan toplam 5000’den fazla asansör var. Control Techniques’in boyut seçiminde kendilerine yardım etmesinin gelecekte sorunlarla karşılaşma riskini azaltmış olduğunu belirten Josep Oliva, “Birinci aşamanın sonuçlarından ve redresörlerin performansından çok memnunuz. Bunlar, asansör imalatı ve montajı ile ilgili güvenlik kurallarını belirleyen yeni EN81-20 düzenlemesine uymamızı sağlıyor. Hiçbir sorunla karşılaşmadık” dedi.