BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

DOĞRU KULLANIMLA YÜRÜYEN MERDİVEN KAZASINI ÖNLEMEK MÜMKÜN

THYSSENKRUPP

thyssenkrupp Asansör Türkiye CEO’su İsmail Polat, “Özellikle kamuya açık alanlarda kullanılan yürüyen merdivenin düzenli ve güvenli işleyebilmesi için hem ilgililerin hem de kullanıcıların üzerine düşen bazı sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor. Öncelikle, ilgililer, farklı kaza riskleri barındıran yürüyen merdivenlerdeki risklerin tespitini düzenli olarak yapmalı ve yürüyen merdivenlerin arızalanması halinde doğru ve hızlı aksiyonla ilerlemeli.”

Hızlı kentleşmeyle birlikte hem açık hem kapalı alanlarda, artan insan kalabalığı akışını sağlayan araçlara ilgi de artıyor. Metro istasyonu, AVM, havaalanı, stadyum, hastane, ofis, üst geçit, otogar gibi yoğunluğun fazla olduğu alanlarda geniş taşıma kapasitesiyle büyük konfor sağlayan yürüyen merdivenlerin kullanımında yaralanmaya sebebiyet veren kazalar da yaşanabiliyor. Yürüyen merdiven kazalarının önüne geçmenin mümkün olduğunu ifade eden thyssenkrupp Asansör Türkiye CEO’su İsmail Polat, doğru yürüyen merdiven kullanımında dikkat edilecek hususları anlattı.

“İLGİLİLERİN DÜZENLİ BAKIM VE DENETİMİ ŞART”

Yürüyen merdivenlerde yaşanabilecek kazaları ortadan kaldırmak için ilgililerin ve kullanıcıların uyması gerekenlere dikkat çeken Polat, “Özellikle kamuya açık alanlarda kullanılan yürüyen merdivenin düzenli ve güvenli işleyebilmesi için hem ilgililerin hem de kullanıcıların üzerine düşen bazı sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor. Öncelikle, ilgililer, farklı kaza riskleri barındıran yürüyen merdivenlerdeki risklerin tespitini düzenli olarak yapmalı ve yürüyen merdivenlerin arızalanması halinde doğru ve hızlı aksiyonla ilerlemeli. Ayrıca, yürüyen merdivenlerde düzenli olarak bakım yapılması, yetkililer tarafından denetlenmesi de önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Kullanıcıların da uyması gereken kurallardan bahseden Polat, “Kullanıcılar yürüyen merdiven üzerinde yük ve eşya taşımamalı, onun yerine yük asansörlerini kullanmalılar. Yürüyen merdivene bebek arabası veya tekerlekli sandalyeyle binilmemeli. Çocuklar yanlarında bir yetişkin olmadan yürüyen merdivenleri kullanmamalı, yanlarında bir yetişkin varsa onların elini bırakmadan binmeli, çocukların el bandına tırmanması ve kayması engellenmeli. Basamaklar arasına sıkışma riski barındırdığından parmak arası terlik, lastik ayakkabı, uzun elbise, açık bağcıklarla yürüyen merdivenler kullanılmamalı. Evcil hayvanlar kucağa alınarak binilmeli. Yürüyen merdivenler üzerindeki durdurma butonu yalnızca gerekli durumlarda kullanılmalı, ekipmanlara müdahale edilmemeli. Hareket halindeyken kaza riskine karşı el bandından tutunmalı, vücut, döşemeler arasına sıkışma riskine karşı el bandının dışına doğru sarkıtılmamalı. Ayaklar, basamak ve iç taraf arasında kalan fırçalardan, sıkışma ihtimaline karşı uzak tutulmalıdır. Durma halinde olan yürüyen merdivenler, neden durduğu bilinmediğinden kullanılmamalıdır” dedi.