BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Akıllı Prizler Ev Ve Ofislerde Elektrik Tasarrufu Sağlıyor

TP-Link

TP-Link’in akıllı prizleri, elektrik tasarrufu sağlama özelliği ile öne çıkıyor. Akıllı priz aracılığıyla cihazları kullanımda dışında kapatabilmek, aylık elektrik faturalarında düşüşe neden oluyor.

Evlerde ve ofislerde elektrikle çalışan cihaz sayısı her geçen gün artıyor. Bunun sonucunda da aylık elektrik faturaları günden güne kabarıyor. Özellikle kış aylarında evlerde daha fazla zaman geçirilmesi, ısınma için klima kullanılması, sıcak içecek tüketiminin artması gibi unsurlar elektrik tüketimini daha da artırıyor ve faturalar kış aylarında biraz daha yükselebiliyor. Oysa her konuda olduğu gibi elektrik tüketiminde de tasarruf yapmak önemli. TP-Link’in akıllı prizleri sadece prize bağlı cihazlarının kullanımını kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda elektrik tasarrufu da sağlıyor.

Evlerde pek çok elektrikli cihaz aktif kullanımda olmadığı zamanlar ‘beklemede’ (stand-by) kalıyor. Cihazların beklemede kaldığı süre içinde tükettikleri elektrik ise sanıldığından bir hayli fazla.

Örneğin, gece yatarken beklemeye alınan bir akıllı TV, tüm gece ve birçok evde ertesi gün akşama kadar prize takılı ve bekleme modunda da olsa elektrik tüketiyor. Buna bir de decoder, oyun konsolu gibi prize takılı olarak tuttuğumuz cihazları eklediğimizde sadece bekleme modunda aylık 20 TL’ye varan tüketimler söz konusu olabiliyor. Oysa bu tür cihazlar TP-Link akıllı prizlere bağlandığında kullanılmayan zamanlarda tamamen kapanarak elektrik tüketimlerini sıfırlıyor. Üstelik bu açma-kapatma işlemleri akıllı telefon uygulaması olan Kasa üzerinden çok rahat yapılabiliyor. İstenirse Kasa uygulaması üzerinden bu akıllı prize bağlı cihazlar için bir program da oluşturulabiliyor.

Örneğin, akıllı TV’nin belirli saat aralığında tamamen kapalı olması programlanarak, bu saatler arasındaki elektrik tüketimi sıfırlanabiliyor. TP-Link’in HS110 model akıllı prizi ile ise; prize bağlı cihazların elektrik tüketimini ölçmek ve günlük, haftalık, aylık tüketim raporları almak mümkün kılıyor. Böylece her cihazın tükettiği elektriği kontrol ederek, tasarruf planları yapılabiliyor.

Ofislerde de akıllı priz kullanılarak elektrik tasarrufu yapılabilir. Örneğin, gün boyu sıcak-soğuk içme suyu sağlayan sebilleri akıllı prize bağlamak önemli bir tasarrufa neden olabilir.

Konfor ve Güvenlik de Sunuyor

Sabah işbaşı yapıldığında soğuk ve sıcak suyun hazır olması için sebilin her sabah saat 08:30 çalışmaya başlaması ve her akşam saat 18:00’de kapanması akıllı priz ile programlandığında sebilin 14,5 saat elektrik tüketmemesi sağlanır. Bu tür örnekleri çoğaltmak ve elektrik tasarrufunu bu yolla artırmak mümkün olabiliyor. Elektrik tasarrufunun yanı sıra akıllı prizlerin sağladığı konfor, güvenlik gibi unsurları da unutmamak gerekiyor. Hem elektrikli cihazları akıllı telefon aracılığıyla her yerden kontrol edebilmek, açıp kapatabilmek; hem olası yangın, hırsızlık gibi tehlikelere karşı güvenlik amacıyla kullanım; hem de elektrik tüketiminde tasarruf için TP-Link’in HS100, HS110 model akıllı prizleri ve akıllı priz olmasının yanı sıra Wi-Fi genişletici özelliğine sahip RE270K ürünü uygun çözümler sunuyor.