Panasonic’ten Derin Öğrenmeli Yüz Tanıma Teknolojisi

👤Panasonic

Panasonic Business, IFSEC 2018’de 33MP görüntü çözünürlüğü sunan dünyanın ilk dört 4K lensli güvenlik kamerasını ve yeni derin öğrenme yüz tanıma teknolojisini tanıttı.

I-Pro Extreme Çok Sensörlü kameralarda, her biri 4K çözünürlük sunan ve yeniden konumlandırılabilen dört adet lens bulunmaktadır. Bu sayede kameralar, hızla ilerleyen araçların keskin ve net görüntülerini kaydedebilmektedir. Hem 30 fps’de Full HD hem de 15 fps’de 4K (3840x2160) görüntü seçenekleri sunan kameralar, iA (Intelligent Auto) ve Temiz Görüş Kaplaması özelliklerine de sahiptir. Böylece şehir gözetimi ve trafik uygulamaları gibi en zorlu şartlarda bile yüksek kalitede görüntü yakalanabilmektedir. I-Pro Extreme Çok Sensörlü kamera yelpazesi, az ışıkta bile yüksek performans gösterebilen, H.265 sıkıştırma, akıllı kodlama ve kendi kendine öğrenen ROI (Odak Bölgesi) teknolojileri sayesinde de bu kameralar ağ gereksinimlerini en aza indirirken, olağanüstü görüntü performansı sağlamaktadır. Panasonic Güvenlik Çözümleri Avrupa Kategori Yöneticisi Gerard Figols, “Akıllı kodlama ve H.265 teknolojileri sayesinde, dört adet kamerayla bile H.264 kullanan standart bir 4K kameradan daha düşük bant genişliği elde edebiliyoruz. Üstelik, yeniden konumlandırılabilen dört lensi sayesinde kör noktaları en aza indiriyor, çeşitli biçimlerdeki kavşakları ve şehir merkezlerindeki alanları izleyebiliyoruz. Güvenlik sektörünün 4K’ya geçişi bakımından bu teknoloji ezber bozacak nitelikte” dedi.

Derin Öğrenmeli Yüz Tanıma Teknolojisi
Geliştirilen platform, NIST tarafından yapılan bağımsız testlerde sektörün en doğrusu olarak sıralanan bir ‘derin öğrenme’ çekirdek motoruna sahiptir. Face Server, sağ ve sola doğru 45 dereceye kadar olan açılarda veya yukarı ya da aşağı 30 dereceye kadar olan açılarda (güneş gözlüğü ve yüz maskeleriyle kısmen gizlenen yüzler de dahil olmak üzere) geleneksel yüz tanıma teknolojilerini kullanarak tanınması zor yüzleri bile tanımlayabilmektedir. Face Server Teknolojisi, Panasonic’in I-Pro Extreme kamera serisiyle birleştirildiğinde iA (Intelligent Auto) modunu ve en iyi çekim özelliklerini kullanmaktadır. Bu da kameranın, en iyi fotoğrafları çekmek için ayarlarını otomatik olarak yapması anlamına gelmektedir. iA fonksiyonu, sunucu yerine kamera üzerinde görüntü analizi yapılmasını sağlamakta ve sonuç olarak, yalnızca en iyi resimleri göndererek, sunucu, ağ yükü ve toplam sistem maliyetini düşürmektedir.

🔍

GÜVENLİK ÇÖZÜMLERİ AVRUPA KATEGORİ YÖNETİCİSİ
GERARD FIGOLS,

“Face Server, algılama doğruluğu alanında oyunu değiştiriyor. Aynı zamanda güneş gözlüğü veya yüz maskeleriyle kısmi olarak kapalı yüzler için %90’ın üzerinde doğruluk sağlamakla kalmayıp, ek olarak 10 yıla kadar eski fotoğraflardan da yüzleri tanıyabiliyor”

Singapur Ulusal Üniversitesi ile birlikte geliştirilen bu sistem, sunucu başına 20 adet kameraya kadar gerçek zamanlı işleme kapasitesi sunarken, 30.000’e kadar kayıtlı referans yüzü arasında yüksek hızlı arama yapabilmektedir.
Panasonic Güvenlik Çözümleri Avrupa Kategori Yöneticisi Gerard Figols, “Face Server, algılama doğruluğu alanında oyunu değiştiriyor. Aynı zamanda güneş gözlüğü veya yüz maskeleriyle kısmi olarak kapalı yüzler için %90’ın üzerinde doğruluk sağlamakla kalmayıp, ek olarak 10 yıla kadar eski fotoğraflardan da yüzleri tanıyabiliyor” dedi.


Panasonic Çok Sensörlü Kamera, bu yılın temmuz ayından itibaren satışta olacak.