Konica Minolta, Dijital Görüntülemenin Tüm Alanlarında Yeni Nesil Çözümler Sunuyor

👤Yavuz ÇOLAK (Konica Minolta Türkiye Stratejik Planlama Ve Pazarlama Yöneticisi)

🔍

Görüntüleme ve görüntü işleme ürünlerinin tedarikçisi olarak Konica Minolta, dijital görüntülemenin tüm alanlarında gerekli olan ürünleri, hizmetleri ve çözümleri sunmak için çaba harcıyor. Bu noktada ofis ve profesyonel üretim ortamlarında doküman yönetimi ve iş çözümleri, özellikle de gerek renkli çıktılar gerekse bunlarla ilgili malzemelere özel önem veriyor. Bu bağlamda biz de sektöre sunduğu çözümler hakkında Konica Minolta Türkiye Stratejik Planlama ve Pazarlama Yöneticisi Yavuz Çolak ile konuştuk.

Video güvenlik çözümleri ve gözetimi kapsamında ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Konica Minolta, 2016 yılı Mart ayında Alman IP Güvenlik Kamera üreticisi MOBOTIX’in çoğunluk hissesini satın aldı. Globalde gerçekleşen bu gelişmenin ardından Konica Minolta Türkiye, mevcut faaliyetlerinin yanına bu markanın distribütörlüğünü de ekledi. Böylece Türkiye’deki tek yetkili distribütör oldu.

Mevcut MOBOTIX iş ortağı ekosistemine ürün tedariki, teknik destek, projelendirme, eğitim gibi konularda sağladığımız çalışmalarımızı, Konica Minolta baskı teknolojileri kanadının da ulaştığı kitleye yaymaya çalışıyoruz.

🔍

Yeni nesil ağ güvenlik çözümleri kapsamında kullanıcılara ne gibi yeni teknolojiler sunuyorsunuz?
MOBOTIX ortaya çıktığı günden bugüne değin, güvenlik ihtiyaçlarına akıl katmayı kendisine hedef edinmiş bir şirkettir.

Konica Minolta olarak bunu devam ettirmeyi, özellikle optik teknolojiler konusunda var olan tecrübemizi video çözümleri ile bir araya getirerek farklılaşmayı başarmayı hedefliyoruz. Bu anlamda müşterilerimize özellikle video ile birlikte güvenlik ve iş süreçlerine katkı yapabilecek yenilikler sunuyoruz. IP CCTV sistemlerinde daha önce görülmemiş birçok yeni teknoloji ile özellikle sistemin üretebileceği alarmların doğru bir şekilde izleme operatörlerine ve fiziksel güvenlik personeline aktarılması konusunda, sektörde çok farklı bir noktada bulunuyoruz.

VMS ve video analiz yazılımı ile akıllı ve bağımsız IP kameralar alanında MOBOTIX’in yenilikçi çözümleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
MOBOTIX mimarisi itibariyle ilk günden itibaren bağımsız yapı üzerine kurulmuş bir teknolojidir. Her kamera kendi başına aynı zamanda bir kayıt cihazı görevi görür. Kameranın izlemekte olduğu alandan ve üzerindeki sensörlerden aldığı veriyi kamera kendisi işler, merkezi bir yazılım ve işlemci gücüne bağlı olmadan kararını verir ve kullanıcıyı uyarma, sesli, e-posta ya da dünya üzerinde herhangi bir noktayı alarm durumuna geçirebilir. Üzerlerinde bulunan akıllı hareket sensörü, mikrofon, hoparlör, sıcaklık sensörü, video analiz sensörü, ortam aydınlık sensörü, thermal görüntüleme sensörü gibi seçeneklerle ortamdan veri alıp işler ve bu veriyi herhangi bir platforma gönderebilirler. Bütün bunları kamera enerjisi olduğu sürece kendi başına gerçekleştirebilir. Video analiz yazılımı kamera üzerinde çalışır. İçerisinde davranışsal analizler (yön tespiti, koşma, oyalanma, bölge ihlali vb.) bulunan bu akıllı modül, yine her sensörden alınan bilgi gibi, MOBOTIX tarafından geliştirilen izleme platformlarına ya da farklı noktalara gönderilebilir. Bütün bu özellikler kamera üzerinde dâhili, herhangi bir lisanslama olmadan kullanılabilmektedir.

MOBOTIX kameraların bakımları ve teknik destekleri konusunda farklı kılan noktalar var mıdır?
Kameralarımızı farklı kılan özelliklerden bir tanesi de bakım gerektirmemeleri ve yıllar boyunca sorunsuz olarak çalışabilmeleridir. Elektronik ve mekanik tasarımı sayesinde ürünler enerjisini lensinden dışarı doğru ileterek oluşan elektro statik alanla, lens önünde buzlanma, su damlası oluşması, tozlanma, örümcek ağı oluşması gibi kamera sistemlerinin müzmin sorunlarını bertaraf edebilmektedir.

Konica Minolta olarak özellikle optik teknolojiler konusunda var olan tecrübemizi video çözümleri ile bir araya getirerek farklılaşmayı başarmayı hedefliyoruz.

Örneğin toz miktarının had safhada olduğu çimento fabrikalarında, ya da ani sıcaklık değişimlerinin sıkça yaşandığı demir çelik fabrikalarında yıllarca çalışan kameralarımız mevcut. Teknik destek anlamında ise iş ortaklarımızı sürekli olarak eğitimlere ve sertifika yenileme işlemlerine tabi tutmaktayız. Bu bağlamda Türkiye’de ciddi bir MOBOTIX teknik uzmanlığı ve bilgi birikimi mevcuttur.

🔍

Çekirdek teknolojileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kameralarımızın çekirdek teknolojisi olarak sadece MOBOTIX’e özgü olan ve güvenlik uygulamalarına özel olarak geliştirilen MxPEG sıkıştırma teknolojisini görebiliriz. Bu teknoloji ile kamera her karede gördüğü görüntüyü kayıt altına alır, herhangi bir detay kaybı yaşanmaz. Kamera klasik JPEG sıkıştırma teknolojisi ile karşılaştırılamayacak düzeyde az bant genişliği kullanır ve üzerine ses sinyali de eklenebilir. Oluşan netlik ve görüntüdeki derinlik, kullanıcılarımıza farklı bir deneyim yaşatır.

Ayrıca Activity Sensor olarak adlandırdığımız akıllı hareket algılama sensörü sayesinde rüzgâr, yağmur gibi doğa olaylarının sebep olabileceği yanlış alarmlar bertaraf edilerek sadece insan, araç gibi gerçek güvenlik tehdidi oluşturabilecek nedenler algılanabilmektedir. Üstelik araç ve insan gibi yapay zekâ ile öğretilmiş nesneler görüntü içerisinde perspektifli olarak algılanabilmektedir.

MOBOTIX güvenlik ihlali riski için ne gibi çalışmalar yapıyor?
MOBOTIX siber güvenlik konusuna dünyada en çok önem veren kamera üreticilerinden biridir. Bu anlamda ürettiği ürünleri birçok farklı bağımsız kuruluşa test ettirmekte, kamera üzerinde geliştirdiği modüllerle, sisteme izinsiz erişimi imkânsız hale getirmektedir. Kameralar tarafından kayıt edilen görüntüler, kayıt cihazına izinsiz erişilse bile yetki olmadan izlenememekte, tek başına görüntü dosyaları bir anlam ifade etmemektedir. Görüntüler yetkili bir kullanıcı dışında izlenememektedir.

MOBOTIX, ürünlerinin kullanımı sırasında oluşan çevreye zararlı etkileri en aza indirebilmek için ne gibi teknolojiler geliştiriyor?
MOBOTIX kameralar muadillerinin yaklaşık üçte biri enerji tüketen ürünlerle hem çevreye saygı, hem de uzun vadede tüketici giderlerinin azaltılması hedeflenmektedir. Sahip olduğumuz birçok sertifika bu anlamdaki duyarlılığımızı göstermektedir.

Referans olduğunuz projeler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Türkiye’de kullanılmakta olan yüzlerce kameramız, kamu, perakende, endüstri, eğitim, sağlık, ulaşım gibi birçok alanda kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Gelecek dönem hedefleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Gelecek dönemde video güvenlik pazarında sunduğumuz farklılıklarla daha da yaygınlaşmayı hedefliyoruz.