Concorde İstanbul Projesi’nde Yeni Nesil CCTV ve Video Kontrol Sistemleri

👤EDS ELEKTRONİK

Teknik Yapı, Concorde İstanbul Projesi için, Wisent IP Çözümlerini tercih etti.

Kentsel dönüşümün pilot uygulaması Fikirtepe’de Teknik Yapı tarafından Concord İstanbul Projesi hayata geçti. Fikirtepe’deki beş ayrı adanın yenilenmesinde faaliyet gösteren Teknik Yapı, 2014’de başladığı home ofis ve ticari birimleri barındıran Concord İstanbul Projesi’ndeki ilk etabının teslimlerine başladı.

Riskli binaların yıkılarak yerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öngördüğü şartlara haiz bir proje yapan Teknik Yapı, güvenlik çözümlerinde tercihini Wisenet olarak kullandı. Nisan 2018’de teslim edilen proje fiber optik altyapı ve IP ürünler ile oluşturuldu. IP CCTV sistemleri; izlemek istenen tüm alanlarda kullanılıyor. Bu sistemler, ilgili birimi güvenlik problemini değerlendirmesi ve uygun müdahalede bulunabilmesi için bilgilendiriyor. Sistem 7/24 kontrol odasından izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Geçmişe dönük kayıt süreleri bütün ihtimaller göz önüne alınarak bir aylık back-up süreleri olacak şekilde tasarlandı.

🔍

Yüksek çözünürlüklü son teknoloji IP kameralar çevre güvenliğini ve blok giriş çıkışlarını kontrol edebilecek şekilde projelendirildi. Saha switchleri ile omurga switch haberleşmesi görüntü ve performans kaybı olmaması için fiber optik kablo üzerinden yapıldı.

Kullanılan sistemin çoğunluğunu oluşturan kameralar, SNO-L6013R 2 Megapiksel Full HD Hava Koşullarına Dayanıklı Ağ IR Bullet Kamera ve SND-L6013R 2 Megapiksel Full HD Ağ IR Dome Kamera modelleridir. Kameralar; hareket algılama, gizlilik maskesi bölgeleri, ses desteği, PoE ve SD/SDHC hafıza yuvasıyla donatılmıştır.
Bu kameralarda aynı zamanda geniş açı lenslerde ortaya çıkabilen görüntü bozulmasını düzelten LDC (Lens Bozulmasını Düzeltme) özelliği de bulunmaktadır.

Koridorlar gibi dar dikey alanların izlenmesi için bir koridor izleme fonksiyonu yerel yönetim binalarında büyük bir yarar sağlayabilir. Bu özellik kameranın, bant genişliğini ve video depolama gereksinimlerini minimize etmesine ek olarak uzun ve dar alanlarda etkin bir şekilde çalışan bir 9:16 x 3:4 en-boy oranında görüntüler yakalamasını sağlar. Güvenlik merkezi tefrişatı yapılarak, izleme performansını artırmak için büyük ekran güvenlik monitörleri güvenlik görevlilerin görüş alanlarını etkilemeyecek şekilde monte edildi. Her blokda kurulan kameraların sayısına bağlı olarak XRN-2010 32 kanal Ağ Video Kayıt Cihazları kullanıldı.

NVR; 12MP Kamera destekli, 256 Mbps ağ kamera kaydı yapabilir. HDMI monitörde 4K video çıkışını ve çift monitör video çıkışını destekler, H.265, H.264, MJPEG sıkıştırmayı destekler. 8 dahili HDD’ler (48TB), e-SATA / iSCSI depolama desteği ile geniş depolama imkanı sağlar. ARB ve Yedeklilik (N+1) desteği ile kayıtlarını güven altına alır.

🔍

ITG İstanbul Proje, altı ay boyunca proje üzerinde aralıksız çalışarak kurulum ve devreye almasını gerçekleştirdi. Proje Hanwha Techwin ürünleri ile tasarlanarak, Hanwha Techwin Türkiye Distribütörü EDS Elektronik iş birliğinde gerçekleşti. ITG proje yöneticisi Yetkin Bozdağ, “Hanwha Techwin ve EDS çalışanlarının dostane ve çözüm odaklı yaklaşmaları projelerimizde bu ikiliyi tercih etmemizde büyük rol oynuyor. Teklif, temin ve geri dönüş konularında gayet samimi ve başarılılar” dedi.

EDS Elektronik pazarlama müdürü Vildan Keser ise; “Concorde İstanbul Projesi, Fikirtepe lokasyonunda yaşamın başladığı ilk proje olup, böyle ilk ve öncü projelerde yer almak hem EDS hem de Hanwha Techwin distribütörü olarak ayrı bir gurur bizler için” dedi.