CCTV Ve Video Kontrol Sistemleri

👤Bayram Boyam (Hikvision Turkey A.Ş. Kıdemli Kanal Satış Müdürü)

🔍

IP CCTV sistemleri; gelişen teknoloji sonucunda Analog kameraların yerine geçen, Megapixel çözünürlüklerde izleme ve kayıt imkanı sunan sistemlerdir. Tüm dünyada analog kameralar yerlerini ip kameralara bırakmaya başlamıştır. Bu bağlamda yeni nesil çözümleri Bayram Boyam’dan dinledik.

Yaklaşık olarak 20. yüzyılın ortalarında hassas ve gizli hükümet projelerinde kullanılmak üzere tasarlanan CCTV, günümüzün TV teknolojine kıyasla ilkel denilebilecek televizyon kameraları ve manyetik depolama günlerinden bu yana çok uzun bir yol katetti. CCTV ilk olarak 1970’lerin sonunda geliştirildi ve başlangıçta bankalar gibi yüksek riskli güvenlik uygulamalarıyla sınırlıydı. Günümüzde ise perakendeden stadyumlara oldukça geniş bir kullanım alanı var.

CCTV Ne Demektir ?
CCTV “Close Circuit TeleVision” baş harflerinin kısaltmasından oluşmuş bir terimdir. CCTV açılımı Kapalı Devre Televizyon anlamına gelir. CCTV sistemi videonun iletildiği devrelerin kapalı olduğu ve tüm unsurların (kamera, ekran monitörleri, kayıt cihazları) sisteme doğrudan bağlı olduğu bir sistemi ifade eder.
Sistem, kapalı devre tasarımında olduğu gibi dışarıdan kimsenin erişemediği bir devredir ve karasal televizyon yayınından farklıdır. Çünkü sinyaller herkesin erişimine açık değildir. Video akışları yalnızca yetkili kullanıcılar tarafından kullanılabilir.
Eskilerin sessiz, siyah-beyaz düşük çözünürlüklü görüntülerine kıyasla, günümüzün CCTV güvenlik sistemleri şık, sağlam ve son derece ayrıntılı görüntüler sunan, kullanışlı sistemlerdir.

Erken sistemler, sınırlı depolama yetenekleriyle, analog manyetik bant teknolojisini (VCR’ler) kullandı. Videolarda kare hızı düşük, çözünürlük genelde zayıf ve çok az detay vardı. Bu kameralar genellikle siyah beyaz olduklarından, saldırıya teşebbüs eden bir hırsızı görebilseniz de görüntüleri inceledikten sonra yüz özelliklerini tanımlamak mümkün değildi. Günümüzün gelişmiş CCTV sistemleri ise yüksek çözünürlük, kablosuz iletişim, dijital optik, analiz yazılımları ve dijital depolama seçenekleri gibi dijital teknolojideki gelişmeler sayesinde, eski CCTV sistemlerinden çok farklı. Seçilen modele bağlı olarak yeni nesil yüksek çözünürlüklü kameraların birçoğunda gece görüşü için, kızılötesine kesintisiz geçiş yapan IR teknolojisi bulunuyor. Yüksek çözünürlüklü görüntülerle artık bir hırsızın sadece ne renk kıyafet giydiğini değil, kıyafetinin logosuna kadar en ince ayrıntıları bile tespit edilebilir. Kablosuz iletişim ile kameralara dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir zamanda bir uygulama üzerinden erişim ve kontrol sağlanabilir.

CCTV Uygulama Alanları
Kamera sistemleri ve video kayıt cihazlarının fiyatlarındaki düşüş nedeniyle, günümüzde CCTV güvenlik sistemlerini küçük işletmelerden evlere kadar artık her yerde görebilmek mümkün. CCTV sadece genel güvenliği arttırmakla kalmıyor, anti sosyal davranışlara karşı da caydırıcı bir işlev görüyor.

CCTV güvenlik uygulamalarında gerçek kapsam neredeyse sınırsızdır. Üsteik sadece güvenlik değil, örneğin, koşulların insan müdahalesi için uygun olmadığı fabrikalardaki üretim hattı kontrolleri, trafik izleme sistemleri, oteller, stadyumlar, kongre merkezleri, spor tesisleri, özel etkinlikler yayınlayan özel televizyon şebekeleri ve yaban hayatı izleme gibi sayısız senaryo için CCTV sistemleri uyarlanabilir.

CCTV ve Video Kontrol Sistemleri
CCTV sistemi, tüketici kameralarına kıyasla genellikle üst düzey güvenlik kameraları ile ilişkilendirilir. Ancak, pratik anlamda, herhangi bir ev güvenlik kamerası sistemi de teknik olarak bir CCTV sistemi sayılır. Bir sinyal yayınlayan, kablolu veya kablosuz herhangi bir kamera, bir CCTV sistemine bağlanabilir. Sistemler, küçük mekanlar için basit bir analog paketten, erişim kontrolüne ve yangın sistemlerine entegre edilmiş, son derece gelişmiş dijital sistemlere kadar değişebilir. Bir CCTV güvenlik sistemine 3 temel unsur vardır. Basit bir CCTV sistemini ele alırsak, bunlar kamera, lens ve monitördür.

“Günümüzün gelişmiş CCTV sistemleri yüksek çözünürlük, kablosuz iletişim, dijital optik, analiz yazılımları ve dijital depolama seçenekleri gibi dijital teknolojideki gelişmeler sayesinde, eski CCTV sistemlerinden çok farklı. Seçilen modele bağlı olarak yeni nesil yüksek çözünürlüklü kameraların birçoğunda gece görüşü için, kızılötesine kesintisiz geçiş yapan IR teknolojisi bulunuyor. Yüksek çözünürlüklü görüntülerle artık bir hırsızın sadece ne renk kıyafet giydiğini değil, kıyafetinin logosuna kadar en ince ayrıntıları bile tespit edilebilir.”

🔍

CCTV Lens
CCTV lens ya da mercek, görüntünün sensöre aktartılmasını sağlar. Kullanılacak olan lens, kameraya ve izlenilecek alanın özelliklerine göre belirlenir. Bir lensin bir kamerada kullanabilmesi için formatlarının uyumlu olması gerekir. Bağlantı tiplerine göre lensler, C-Mount ve, CS-Mount olarak isimlendirilir. Kullanılan CCTV lens türü kameranın kurulacağı alana bağlı olarak değişir. Temel olarak 4 tür lens vardır.
• Sabit lensler, kurulduktan sonra mesafe veya ışıklandırma için farklı konumlara ayarlanamaz. Maliyetleri diğer lenslere kıyasla daha düşüktür. Sabit lensli güvenlik kameraları genellikle aydınlatmanın tutarlı olduğu kapalı mekanlar için idealdir.
• Manuel iris lensleri, aydınlatma koşullarındaki değişiklikler için ayarlanabilir ancak ayarlama manuel olarak yapılır.
• Otomatik iris lensleri, alanda aydınlatma değişikliklerini hissedebilir ve otomatik olarak en iyi görüntüyü sağlayacak şekilde otomatik ayarlar yaparlar. Bunlar genellikle dış mekan uygulamaları için en iyi seçimdir.
• Motorlu lensler, odaklamanın uzaktan yapılmasına izin verir.

CCTV Kamera
Bir CCTV kamera sistemi, çok sayıda markanın sunduğu, çeşitli ekipman seçenekleri ile her türlü senaryoya uygun olarak tasarlanabilir. Kameralar dahili veya harici, görünür veya gizli olabilir.
Kameralar, internet bağlantısı ile yurtdışındayken bile görüntülenebilir. Alandan elde edilen görüntüler, kameralar tarafından video sinyallerine dönüştürülerek, monitöre iletilir ve görüntüleme sağlanır.
En temel CCTV sistemi bir kamera ve monitörün koaksiyel kablo ile bağlanması ile kurulur.
Böyle bir sistemde görüntü arada herhangi bir switcher ya da ek ünite olmadan direkt olarak monitöre iletilir. CCTV kamera modelleri genellikle renkli ve siyah/beyaz olarak ikiye ayrılır ancak, kullanım özelliklerine göre çok sayıda seçeneğe sahiptir.
Örneğin bir işletme gün boyunca renkli, fakat gece olduğunda siyah beyaza dönen bir kameraya ihtiyaç duyabilir. CCTV kamera içeride veya dışarıda kullanılabilir. Açık havada kullanıldığında, her zaman koruyucu bir gövde gerektirir. İç mekan kullanımı için ortamın veya estetik kısıtlamaların bir muhafaza gerekip gerekmediğini belirlemesi gerekir.
Sistemler hem sabit hem hareketli kameraların birleşimini içerebilir. CCTV kameralardaki PTZ fonksiyonu, kameranın uzaktan kontrol edilebilmesini ve istenilen bölge için ayarlanmasını sağlar. PTZ açısına bağlı olarak yatay (sağ ve sol) ya da dikey (yukarı ve aşağı) hareket gerçekleştirebilir. Kameralarda bulunan IP derecelendirmeleri, kameraların herhangi bir ortamdaki, su, nem, kar, toz, sıcaklık darbe, kurcalama, vb. etkenler karşısındaki mukavemetini belirtir. Bazı outdoor kameralar -40 ila 50 C arasında değişen sıcaklıklarda çalışabilir.

CCTV İzleme Monitörü
CCTV kamera sisteminin en önemli bileşenlerinden biri monitörlerdir. CCTV ekran ölçüleri, CCTV odası / konumlandırılacak alan ve kamera sayısına göre farklılık gösterir. Kameralar siyah beyaz ya da renkli olabilir. Küçük ölçekli uygulamalar için scart bağlantısına sahip televizyonlar kullanılabilir. Ancak CCTV kamera sistemleri için üretilen monitörler, sistem ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde 7/24 çalışma prensibine göre üretilmiştir. Bu nedenle standart bir televizyona göre daha pahalı ancak yatırım maliyeti açısından daha karlıdır.

CCTV DVR Kayıt Cihazı
Günün 24 saati boyunca görüntülerin izlenmesi pratik olmadığından kamera tarafından çekilen görüntünün, gerektiğinde daha sonra izlenebilmesi için CCTV kayıt ortamında kaydedilmesi gerekir. CCTV kayıt cihazı analog (DVR) ya da dijital ( NVR) olabilir. CCTV kayıt DVR cihazı bilgisayar gibi görüntüleri sabit diske depolar. Böylece görüntüler bir olay, saat ve tarihe göre kolaylıkla aranabilir.

DVR / NVR dışında, ethernet veya hücresel şebekeler üzerinden (3G, 4G ve yakında 5G) de videolar kaydedilebilir. Görsel veriler, şifreleme yapan bir görsel ağ adaptörü (VNA) ile tarafından buluta gönderilir. Bulut tabanlı bir yönetim sistemi interneti kullanarak videoyu gerçek zamanlı olarak veya kayıttan oynatmaya izin verir. VNAs, ethernet veya WiFi sinyal kaybı olasılığına bir önlem olarak, SD kartlar gibi dijital ortama da kayıt yapabilir.

CCTV Switcher
Birden fazla kameranın kullanıldığı uygulamalarda sisteme bir video switcher dahil edilir. CCTV switcher ile herhangi bir kamera ekranda tutulacak şekilde seçilebilir veya tüm kameralar arasında sırayla görüntüleme yapılacak şekilde otomatik olarak ayarlanabilir. Switcher üniteleri 4 ila 16 kamera bağlantısına izin veren farklı modellere sahiptir. Tek ekranda kameraların görüntülenebilmesi ya da kayıt edilebilmesi için Quad, Multiplexer ya da Matrix Switchler gibi gelişmiş ekran üniteleri de kullanılabilir.
IP CCTV sistemleri; gelişen teknoloji sonucunda Analog kameraların yerine geçen, Megapixel çözünürlüklerde izleme ve kayıt imkanı sunan sistemlerdir. Tüm dünyada analog kameralar yerlerini ip kameralara bırakmaya başlamıştır.

Neden IP Güvenlik ve Gözetim Sistemi?
IP-network kamera ve video sunucularındaki gelişmeler, konvansiyonel CCTV (kapalı devre televizyon) sistemlerinde yeni bir kavramın oluşmasını sağlamıştır; Network CCTV. TCP/IP’nin hız, ekonomi, esneklik ve uyumluluk avantajları ile güvenlik amaçlı video teknolojisi yeniden tanımlanmış ve aşağıda özetle verilen büyük avantajlar sağlanmıştır.

• IP tabanlı gözetim ve güvenlik sistemleri, tek bir kameradan başlayıp yüzlerce hatta binlerce kameraya kadar genişleyebilir. Tüm kameralar birbirlerinden bağımsız konfigüre edilerek, tamamının aynı veya farklı hızlarda ve görüntü kalite seviyelerinde video sağlamaları ve kayıt etmeleri sağlanabilir. Konvansiyonel CCTV ve DVR sistemlerdeki gibi 4,9,16 adet gibi kurulum sınırlamaları yoktur. Yani 1 tane kameradan başlayıp 4-8-16 gibi belli kısıtlayıcı rakamlar olmadan isteğe göre özgürce genişleyebilen sistemlerdir.
• Düşük kablolama maliyeti ve kullanım esnekliği sağlar. IP kamera ve video sunucular, video, ses ve data iletimi için Cat 5 – Cat 6 gibi mevcut bilgisayar ağlarında kullanılan bakır telleri kullanır. Bilgisayar ağı bulunan hemen hemen tüm binalarda hazır bulunan bu kablolar ile kolay kurulum, hızlı bağlantı, düşük maliyet ve kullanım esnekliği sağlar. Konvansiyonel CCTV ve DVR sistemlerde kullanılan koaksiyal gibi pahalı, kurulum ve kullanım esnekliği olmayan özel kablo ve kablolama yöntemleri gerektirmez.
• Uzaktan hızlı ve kolay erişim imkanı. Kaydedilmiş veya gerçek zamanlı canlı görüntülere, dünyanın başka herhangi bir yerinden hemen, hızlı ve güvenli şekilde erişim ve izleme imkanı sağlar.
Konvansiyonel CCTV ve DVR sistemlerdeki gibi uzaktan izleme için sunucu ve yazılım zorunluluğu yoktur.
• Internet’in sağladığı bütün kolaylık ve konfordan doğrudan faydalanmayı sağlar. Video ve ses iletimi için, kameralar veya video kaynakları dışında ilave donanım ve yazılımlar gerektirmez.
• Daha ekonomik şekilde sistem tasarımı ve kurulumu sağlar. Kurulu bilgisayar ağlarıyla kolay entegrasyon ve mevcut kaynaklardan faydalanabilme yetenekleri sayesinde IP güvenlik ve gözetim sistemleri, konvansiyonel sistemler ile karşılaştırıldığında sistemin bütünü göz önüne alındığında daha düşük sisteme sahip olma maliyeti ve daha düşük işletim maliyeti avantajı sağlar.
• Kablolama zorluğu olan uygulamalarda, 802.11 b/g gibi endüstri standartlarında kablosuz dönüşüm ve kullanım kolaylığı ve esnekliği sağlar. Kablosuz network ekipmanları ile (router, bridge vb.) geniş alanlı kablosuz video ağlarının kurulumu sağlanabilir.
• IP kamera veya sunucuları, tıpkı bir internet sunucusu gibi çalışırlar, kendi işlemcisi, işletim sistemi, belleği, web sunucusu, network ara yüzü, sayısal giriş / çıkışlar (sensör girişleri, röle çıkışları) ve kameraya sahip birer bilgisayardır. Bundan dolayı görüntü iletimi, kaydı, çeşitli şartlarda (hareket algılama durumunda, sürekli veya tanımlı zaman aralıklarında) yapılabilmekte, sayısal girişlerine bağlı olarak akıllı bir alarm sistemi gibi uyarı ve ihbar sistemi olarak da çalışabilmektedirler.

IP Kamera Nedir? Ne işe Yarar?
Ip Kameraların, Analog Kameralardan Farkı Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

CCTV sistemleri ile bilgisayar teknolojilerinin mükemmel uyumu, ağ yapıları ve farklı iletişim protokollerinin de CCTV teknolojilerine adapte edilmesine ön ayak oldu ve uzak noktaya görüntü transferi bu yolla mümkün oldu. Sonrasında fazla zaman geçmeden, içinde gömülü bir işletim sistemi olan, CCTV için tasarlanmış özel bilgisayarlar hayatımıza girdi. Bu bağımsız (Standalone) yapıdaki kayıt cihazları, bilgisayar tabanlı kayıt kartları kadar çok tercih edilmeye başlandı. Sadece CCTV sistemler için tasarlanan ve içerisine kayıt yapabileceği sabit diskler bulunan bu cihazların esneklik ve kullanım kolaylığı sunması, yaygınlaşmasını da sağladı.
Günümüz dünya CCTV pazarında, yeni bir teknoloji sayılan IP üzerinden görüntü ve kayıt sistemleri ağırlığını hızla daha fazla hissettirmeye başlamıştır. IP kameralar nedir, ne işe yarar, analog kameralardan farkı neler ve nerelerde kullanılır? Bu önemli sorular ışığında konumuzu daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Hızla Artan Bir Pazar
İstatistikler bize gösteriyor ki, 2006 yılında pazarın % 15’inde IP, % 85’inde analog kameralar tercih edilirken, 2008’de % 32 IP, % 68 analog kamera olarak öngörülüyor. Yani geçen bu 2 senelik zamanda IP kamera pazardaki payını 2 kattan fazla artırmış.
Yine aynı şekilde 2006-2007 yılı ortalarında analog kameralar, toplam satışlarının büyük kısmını oluştururken, 2007 yılı itibariyle bu pay IP kameralar lehine azalmaya başlamıştır.
2010 yılında tüm dünya’da IP kamera satışlarının oluşturacağı toplam ciro 10 milyar USD’yi bulurken, gitgide azalan bir ivmeyle 4 milyar USD’lere kadar geriledi.

Megapiksel Çözünürlük
Sadece IP kamera teknolojisi ile mümkün olabilen megapiksel görüntü kalitesi sayesinde CIF formatın 16 katı daha büyük bir görüntü elde etmek mümkündür. Bu da günümüz analog kameralarının aldığı görüntünün en az 4, en fazla 16 katı kadar bir netlik anlamına geliyor.

Gelişmiş Tarama Özelliği
Sadece IP kameralarda mümkün olan ‘progressive scan’ özelliği sayesinde tüm görüntü bir kerede sağlandığından, özellikle hareketli ortamlarda analog kameralarla kıyaslanmayacak netlikler yakalamak mümkün.

POE (Power Over Ethernet-Ağ Kablosu Üzerinden Enerji)
Bu özellik sayesinde kameralar sadece Ağ Kablosu kullanılarak beslenebilir ve ilave bir enerji kablosuna gereksinim duymazlar.
Böylece gereksiz kablo kirliliği ortadan kalkarak tek noktadan sağlıklı bir enerji dağılımı uygulanır.

PTZ Kameralar için Tek Kablo
PTZ kameralar için gerekli enerji, görüntü ve kontrol amaçlı kullanılan üç ayrı kablo yerine tek bir kablo ile yine kablo kirliliğinden ve projelerde çok önemli işçilik ve kablolama maliyetlerini ortadan kaldırır.

Entegre Ses
Kameraların üzerinde ses desteği mevcut olup iki yönlü ses iletişimi mümkündür. Kameranın yanına konarak ses çıkışına bağlanan bir hoparlör düzeneği ile kameranın montaj yapıldığı alana hitap etmek ve oradaki sesleri, kamera üzerindeki bütünleşik mikrofondan dinlemek mümkündür.

Şifreleme
Analog sistemlerde koaksiyal kablo kesilmek suretiyle canlı görüntüler eski veya başka kayıtlarla değiştirilebilir. Oysa IP kameralarda bu mümkün değildir. IP kameralar, veri transferleri bilinen en gelişmiş ağ güvenlik duvarları ile desteklenerek izinsiz ulaşılması ve değiştirilmesi mümkün olmayan bir yapı olacak şekilde tasarlanmışlardır.

Gerçek Dijital Çözüm
Her dönüşüm ile görüntü kalitesinde kayıp oluşur. Analog sinyal, kamerada dijitalleştirilir. Dijital sinyal, koaksiyal kablo üzerinden aktarılmak üzere analog sinyale dönüştürülür. Analog sinyal, kayıt cihazında tekrar dijitalleştirilir. IP kameralarda ise görüntü bir kez ve sadece kamerada dijitalleşir. Bu da minimum görüntü kalitesi kaybı demektir.

Esneklik
Bütün bu teknolojik avantajlara ilaveten bir de esneklikten bahsetmek gerektir. Analog sistemlerdeki gibi 4, 8, 12, 16 gibi katlı cihaz kullanımına ihtiyaç yoktur. Tüm kayıtlar bilgisayar ortamında NVR dediğimiz Network Video Recorder’lar ile yapıldığından, ilave edilecek bir kamera için katlı çözüm gereği ortadan kalkmıştır. Yazılım üzerinden yeni bir kamera tanımı ile gereken kamera ilavesi sisteme eklenmiş olur.

Ayrıca bu ilave kamera için kablolama en yakın ağ içine CAT-5 kablo ile ulaşılarak yapılabileceğinden, kablonun kayıt lokasyonuna kadar çekilmesine de gereksinim duyulmaz.

🔍


IP Güvenlik Kameraları

IP Kamera’lar son yıllarda teknolojiye paralel olarak gelişen izleme güvenlik sistemleridir. IP kamera’lar Analog CCTV Sistemleri’nden üstün özelliklere sahiptirler. Analog kamera sistemlerinde yapamayacağımız birçok özelliği IP Kamera Sistemlerinde rahatlıkla uygulayabiliriz. IP Kamera Sistemleri, Analog kamera sistemlerine göre çok büyük kablolama kolaylığı sağlamaktadır.

Analog kamera da her kamera için bir adet Koaksiyal kablo ve bir adet kamerayı beslemeye yarayan enerji kablosu çekmek zorunludur. İp Kamera Sistemlerinde ise kameraya 1 adet cat5 veya cat6 kablosu çekilmesi yeterlidir.

IP kameralar hem görüntü alışverişini hem de enerji ihtiyacını aynı Cat5 kablo üzerinden (PoE Özelliği ile) sağlayabilmektedir.

IP kamera ya tek kablo çekilmesi hem maliyetlerden hem de zamandan tasarruf etmemizi sağlamaktadır. IP kamera sistemlerinde, kamera sistemi kurulacak bölgede hazır data kablolaması mevcut olması durumunda işler çok daha kolaylaşmaktadır.

Bu durumda yapılacak olan işlem kameradan en yakın Network bağlantı noktasına bir adet cat5 veya cat6 data kablosunu çekmek ve network’e kamerayı bağlamaktır. Takmış olduğunuz IP kamera’nın Network yazılımından kolaylıkla sisteme kamerayı tanıtabilirsiniz. IP kamera sistemleri ile görüntü içerik analizi ve akıllı gözetim sistemi yapılabilmektedir. Görüntü içerik analizi ve akıllı gözetim sistemleri sayesinde kameranın gördüğü bölgeye ait akıllı içerik analiz sistemleri yapılabilmektedir.

Görüntü içerik analizi ve akıllı gözetim sistemleri ile bir bölgeye bırakılan bir cisim veya bir bölgeden bir cismin alınması garip hareketler yapan cisimler, kişilerin sayılması ve buna benzer birçok akıllı içerik analizi yapılabilmektedir. Ayrıca görüntü içerik analiz ve akıllı gözetim sistemleri 7 gün 24 saat kesintisiz çalışabilmektedir. Bu sistemler, sistemi takip eden operatörler gibi yorulmazlar veya dikkatleri dağılmaz.

IP kameralarda sistemin genişlemesi çok kolaydır. Analog kamera sistemlerinde olduğu gibi sonradan ilave edilecek kameralar için DVR veya diğer aksamlara gereksinimleri asla olmaz. Kamera takılır ve sisteme tanıtılır ve kamera kolaylıkla kullanıma hazır hale gelebilir.

Bütün bunlara bakıldığında bugün ücretleri Analog kameralardan fazla olsa bile gelecekte ip kameraların en çok tercih edilecek kameralar olacaklarını tahmin etmek çok kolaydır.

IP CCTV Sistemlerinde Kayıt Yöntemleri ve Güncel Teknolojiler
Son yıllarda CCTV sektöründe anolog kamera ve yarı dijital kayıt cihazları yerlerini IP Kameralara ve bunların kayıt sistemlerine bırakuyor. IP CCTV sistemlerinin ilk yıllarında kayıtlar ancak üreticilerin tanımladığı yazılımlar aracılığı ile gerçekte sistemin doğrudan bir parçası olmayan bilgisayarlara kayıt edilebiliyordu. Bu durum birçok sıkıntıyı da beraberinde getiriyordu;
Entegratör firmaların anolog sistemlerde kayıt için dijital kayıt cihazlarını kullanmaları yeterliydi ve bu ürünler kameralar ile birlikte aynı marka altında bulunmaktaydı. Serverlar ise bu üreticilere ait olmayıp piyasadan ayrıca tedarik edilmeliydi, bu durum uç birimlerdeki standardı merkezi kayıt ünitesinde ortadan kaldırmakta ve yanlış bilgisayar seçimi ile zaten anolog CCTV ye göre daha pahalı olan ve geçişin sancılı olduğu bu süreçte IP CCTV sistemlerine daha işin başında bir engel getirmişti. Dolayısı ile ne IP kameradan ne de üreticinin kayıt yazılımından kaynaklanmayan, yanlış seçilmiş yetersiz bilgisayarların getirdiği problemler doğrudan sistemin bir sorunu olarak algılanmaya başlanmıştır.

Günlük iş akışımız içerisinde networkümüzde kullandığımız merkezi server bilgisayarlarımız gün içinde değişen yoğunlukta veri işliyor ve kayıt ediyor ancak aynı makineler CCTV sistemlerinde kullanıldığında çok daha fazla boyutlarda veriyi 24 saat aralıksız ve yüksek performansta işleyerek kayıt etmesi gerekiyor, bu da bilgisayar tasarımcılarının öngörmediği bir durum. Bu sorunu gözlemleyen IP CCTV üreticileri ise tıpkı önceki nesil CCTV sistemlerinde olduğu gibi standalone yapıda ve IP kamera kaydı yapabilecek cihazlar tasarladılar. Bu yeni nesil kayıt ediciler ilk önce hybrid yapıda üretildi ve hem anolog kameraları hem de IP kameraları kayıt edebilirken sonrasında yalnızca IP kameraları kayıt eden NVR (Network Video Recorder) cihazları üretildi. Bu sayede IP CCTV sistemlerinde de bir bilgisayara bağımlı olmadan çok daha kararlı yapıda çalışan kayıt yöntemi elde edilmiş oldu. Bunun sonrasında ise başka bir sorun karşımız çıktı; bu da çok sayıda kamerayı kayıt etmek ya da IP CCTV nin bizlere kazandırmış olduğu en önemli unsur olan Megapixel videoların kayıt edilmesi. İlk NVR cihazları aynı anolog CCTV de olduğu gibi 16 kanal (4CIF) ile sınırlı üretildiler. Ancak onlarca, yüzlerce standart ya da Megapixel kameraların kullanıldığı projelerde bu 16 kanal 4CIF kapasitesindeki NVR lardan onlarca kullanmak gerekiyordu, bu da gereksiz yer işgali, çok fazla cihazı yönetmenin zorlukları ve yüksek maliyetler olarak sorunlar getiriyordu. Buna karşılık bu kez de çok daha yüksek kapasiteli NVR üniteleri tasarlandı ve NAS (Network Attached Source) cihazları üretildi.

NAS üniteleri NVR cihazlarına göre çok daha yüksek kapasiteleri desteklemekle birlikte Megapiksel çözünürlükleri yönetmek ve uzun süreler kayıt etmek de artık problem olmaktan çıkmış oldu.


IP CCTV için kayıt konusunda yaşanan bu gelişmeler ile birlikte artık yüksek çözünürlüğün işlenmesi ve kayıt edilmesi sorun olmaktan çıktığından üreticiler Megapiksel kameraları geliştirmeye ağırlık verdiler ve 1.3, 2, 3, 4, 5 ….. 60 Megapixele kadar IP kameralar üretilmeye devam ediyor. Tüm bu gelişmelerin ışığında IP CCTV sistemleri günümüzde her boyuttaki projelerde ve çözümlerde güvenle kullanılabilir bir yapıya kavuşmuştur.