Akıllı Video Analiz (IVA) Ve Temel Video Analiz (EVA) Özellikleri

👤Pınar Hancı Sarıkaya (Ateksis)

Video gözetim sistemleri merkezlerindeki artan kamera sayısı ve takip edilmesi gereken kamera görüntü detaylarının artışı operatörlerin takibini zorlaştırdığı için Bosch video analitik özelliğini kameralar üzerinde geliştiriyor.

Video gözetim sistemleri merkezlerindeki artan kamera sayısı ve takip edilmesi gereken kamera görüntü detaylarının artışı operatörlerin takibini zorlaştırdığı için Bosch video analitik özelliğini kameralar üzerinde geliştirmiştir. Video analitik ile kameralar meta veri üretip, kamera görüntülerine algı ve yapı ekler. Bu sayede, videolar arasında arama yapmak zaman kaybını ortadan kaldırır.

Video Analiz;
Video analitik özelliği EVA (Essential Video Analytics) ve IVA (Intelligent Video Analytics) olmak üzere iki çeşittir. EVA, standart bir video analiz özelliğidir. Daha çok iç mekânlarda, güvenlik riskinin az olduğu mekânlarda bu özellikteki kameralar kullanılır. IVA kamera ise, güvenlik riski yüksek olan dış/iç mekân için uygun zorlu hava şartlarında bile doğru alarm üretebilen bir video analiz yazılımıdır. Her iki analiz özelliği de kameraların içindeki çip sayesinde kontrol edilir.

Ekstradan bir lisans alınmasına gerek yoktur. Aşağıdaki resimde IVA ve EVA arasındaki farkı gösteriliyor. Her ikisi de çip üzerinden kontrol ediliyor. IVA özellikli kameralar için donanım hızlandırıcı ile algılama mesafesi, hava koşullarında doğru alarm verme özelliği gelişmiştir. Bu sebeple, dış mekânlarda IVA kamera kullanmak doğru alarmları almayı sağlar.

IVA kameraların algılama mesafesi EVA kameralara göre göre yüksek olup daha fazla ayrıntıyı takip edebilme olanağı yaratır. Hem EVA hem de IVA özellikli kameralar ile insan sayma, kaybolan obje, belirtilen çizgiyi geçtiğinde alarm üretme, belirtilen rotanın dışına çıktığında alarm üretme, belli bir alan içinde alarm verme gibi alarmlar üretebilir. Aynı anda 8 alarmı birlikte paralel yönetebilir. Aynı zamanda her iki özellikte de obje sınıflandırması yapabilir.

EVA özellikli kameralar BOSCH ‘un IP 4000 VE IP 6000 kamerlarında, IVA özellikli kameralar BOSCH ‘un IP 7000 ve IP 9000 kameralarında mevcuttur.

🔍

Video Analitik Kurallar
EVA ve IVA özellikli kameralarda alarm üretebileceği kurallar aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi; obje kaybolduğunda, bir objeyi bir alanın içinden biri aldığında, belirlenen bir çizgiyi biri geçtiğinde, sabit duran bir nesnenin hareket etmesi, ters yönde bir hareket oluştuğunda, belli bir yönde giden insan topluluğu ya da araçların yön değiştirmesi, belli bir alan içindeki kalabalık sayıldığında kurallar çerçevesinde kameraya sekiz kuralı aynı anda yürütmesini isteyebiliriz. Bu sayede kamera üzerinden senaryo oluşturmak sekiz kuralın paralelinde daha kolay gerçekleşmiş olur. Obje sınıflandırması ile hayvan, insan, taşıtları kamera görüntüsü üzerinden belirleme şansı bulunabiliyor.

Video Analizli Kamera ile Analiz Görüntüleri
Aşağıdaki resimler ile belirtilen örnekte; park edilmesini istemeyen bir alan belirleyip, EVA/IVA kamera ile izlemesi sağlanıyor. Sınırlanan alan içine bir araç girdiğinde, kamera bu alanın içine giren araç için alarm veriyor. Sonrasında araç içinden bir insan çıktığında, kamera obje sınıflandırması özelliği ile insanı ve aracı ayırt edebiliyor. Ve sınırlanan alan içine giren araç için analiz özellikli Bosch marka kamera alarm vermeye başlıyor. Bu örnekte görüldüğü gibi, sınırlanan alan güvenli hale geliyor. O alanda olan eşyaların kaybolması, hırsızlık gibi sorunları ortadan kalkıyor.

IVA kamera ile EVA kamera arasındaki farkı görsel olarak görmeyi sağlayan şema yandaki gibidir. IVA özellikli kameralar ile en zorlı hava şartlarında bile doğru alarm üretebiliyor. Örneğin, dış ortam hava durumu rüzgârlı ve yağmurlu, kamera ile izlenen alan için hareket tespit edildiğinde alarm verilmesi isteniyor. Eğer EVA kamera kullanılırsa, dışardaki rüzgârdan etkilenen ağaç gibi nesnelerin hareketinde alarm vermeye başlayacaktır. Fakat IVA kamera rüzgârdan etkilenen ağaç olduğunu bildiği için alarm vermeyecektir. Bu örnekte anlatıldığı gibi IVA dış ortam gibi yüksek güvenlikli alanlarda, EVA iç ortamda kullanılması uygundur.

Video Analiz Özellikli Kameraların Çözüm Sunduğu Alanlar
“Essential Video Analytics” özellikli Bosch marka kameralar, mağaza gibi küçük işletmeler için insan sayma, kalabalık ölçümü gibi analizler yapabilir, acil çıkış kapılarının önlerine ve park edilmesini istemediğimiz alanlar için alarm kuralları oluşturabilir.

🔍

Resim 1:Kamera üzerinden analiz yapacağımız alanı sınırladık.

🔍

Resim 2: Sınırladığımız alana giren objeleri sınıflandırıyor, araç ve insan üzerinde sınıflandırmayı gözlemliyoruz.

🔍

Resim 3: Sınırladığımız alanda aracı algılıyor. Kamera alarm vermeye başlıyor.

“Intelligent Video Anlaytics” özellikli Bosch marka kameralar, güvenlik riski yüksek olan iç ve dış mekân için uygundur. Müze alanları, dış ortam çit güvenliği, gemi noktalarının izlenmesi, tünel içi araç takibi, havalimanlarında adli taramada ve bavul takibinde, tren istasyonları, hastaneler, alışveriş merkezleri gibi güvenlik riski yüksek noktalarda tercih edilir.