BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Maxlogic Konvansiyonel Söndürme Sistemi

Mavili Elektronik A.Ş.

Kimya laboratuvarlarından endüstriyel tesislere kadar pek çok alanda ihtiyaç duyulan söndürme sistemlerinin yangın söndürme santrali tarafından otomatik olarak tetiklenebilmesi, bu mahallerde meydana gelecek bir yangın anında erken müdahale açısından önem arz ediyor.

Suyun söndürme etkisinin yeterli ya da uygun olmadığı ortamlarda, uygun tipte gazlar ile söndürme sistemleri tesis edilmektedir. Kimya laboratuvarlarından endüstriyel tesislere kadar pek çok alanda ihtiyaç duyulan söndürme sistemlerinin yangın söndürme santrali tarafından otomatik olarak tetiklenebilmesi, bu mahallerde meydana gelecek bir yangın anında erken müdahale açısından önem arz ediyor. Ayrıca söndürme tüplerinde bulunan gazın düşük basınç ve ağırlık sensörü gibi bilgilerinin bu amaçla üretilen yangın söndürme santralleri tarafından izlenmesi oldukça önemlidir.

Yüzey montaj teknolojisi ile üretilen Maxlogic Konvansiyonel Yangın Söndürme Santrali; dört adet süpervize algılama bölgesi ve bir adet söndürme çıkışına sahiptir. Bu bölgelerden hangisinin veya hangilerinin söndürmeyi başlatabilme özelliği olacağı kullanım yeri ve amacına göre ayarlanabilmektedir. Algılama bölgelerine kullanıcı seçimine göre 30 sn kadar gecikme atanabilmektedir. Sirenler için de 30 sn, 1 dk, 2 dk, 3 dk, 4 dk, 5 dk, 6 dk, 7 dk, 8 dk ya da 9 dk olarak gecikme süresi belirlenebilmektedir. Yangın algılaması yapıldıktan sonra gecikme ekranından geri sayım süreci takip edilebilmektedir. Gecikmeler asılsız yangın alarmı ile karşı karşıya kalındığında söndürmenin devreye girmesinin engellenmesine olanak tanımaktadır.

Santral ön yüzünde bulunan LCD ekran ve LED göstergeler ile santral çalışma durumu detaylı bir şekilde izlenebilmektedir. Santral güç kaynağı, otomatik akü şarj ve kontrol devresine sahiptir. Santral hafızası 1000 adet olay kaydı tutabilmektedir. Olay kayıtları enerji kesilse dahi silinmemekte, bilgisayara veya yazıcıya aktarılabilmektedir. Santrale Söndürmeyi “El İle Serbest Bırakma Butonu” bağlanarak otomatik algılama beklenmeksizin söndürme manuel olarak başlatılabilmekte veya santralin üzerinde bulunan “Dâhili Söndürme Butonu” sayesinde harici bağlantıya gerek kalmadan bu özellik kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Maxlogic Konvansiyonel Söndürme Santraline, 8 giriş ve 8 çıkışa sahip genişleme modülü ilave edilebilmektedir. Santrale ait giriş ve çıkışlar, genişleme modülüne ait giriş ve çıkışlar özel bir bilgisayar programı ile programlanabilmektedir. Girişler için gaz aktif, uzak alarm, uzak reset gibi birçok özellik atanabilmektedir. Çıkışlar için ise söndürme devre dışı çıkışı, fan çıkışı, bölge yangın çıkışı gibi özellikler atanabilmektedir. Santralin çıkışları istenildiğinde kuru kontak, istenildiğinde enerjili olarak kullanılabilmektedir. Projeye göre röle çıkışı adedi fazla ise çıkışlar röle çıkışı olarak siren çıkışı adedi fazla ise siren çıkış olarak kullanılabilmektedir.

Maxlogic Söndürme Durum Gösterge Ünitesi

Maxlogic Söndürme Durum Gösterge Ünitesi, Maxlogic Konvansiyonel Söndürme Santrali üzerinde bulunan gösterge ve kontrolleri, santralin bulunduğu bölgeden uzağa taşımaya imkân veriyor.

Durum gösterge üniteleri 24V DC besleme gerilimi ile çalışıyor. Yangın söndürme santrali ile network kartı üzerinden haberleşiyor. Bir adet Maxlogic Konvansiyonel Söndürme Santraline 8 adede kadar Maxlogic Söndürme Durum Gösterge Ünitesi bağlanabilmektedir. Her bir Maxlogic Söndürme Durum Gösterge Ünitesine 1 ile 8 arasında bir adres değeri atanır. Maxlogic Söndürme Durum Gösterge Ünitesi söndürme santrali ile arasındaki haberleşme sürekliliğini kontrol eder. Haberleşme hatası durumunda sesli ve görsel uyarı ile kullanıcıyı bilgilendirir.

Söndürmeyi El İle Serbest Bırakma Butonu

Söndürme el ele serbest bırakma butonu ile söndürme işlemi uzaktan el ile başlatılabilmektedir.

Söndürme için atanan gecikme süresinde sürenin bitmesini beklemeden söndürme işlemini başlatmak için kullanılır.

Söndürmeyi Acil Durdurma Butonu

Söndürmeyi acil durdurma butonu ile söndürme işlemi duraksatılabilmektedir. Söndürmenin başlaması için geriye sayım sürerken söndürmenin başlamasına engel olmak için kullanılır.