BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Enerjinin Tek Bir Kaynaktan Ve Yerinde Üretilmesine İmkânı Sunan Trijenerasyon Sistemleri

ERKE

Enerji tüketimlerinin ve maliyetlerinin artması, temiz ve sürdürülebilir enerji ihtiyacı gibi birçok etken enerji verimliliği çalışmalarını beraberinde getiriyor.

Artarak devam eden teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda gün geçtikçe enerji tüketimi de paralel olarak yükseliyor. Enerji tüketimlerinin ve maliyetlerinin artması, temiz ve sürdürülebilir enerji ihtiyacı gibi birçok etken enerji verimliliği çalışmaların beraberinde getiriyor. Enerji verimliliği çalışmaları ile farklı yakıt kullanımı ve farklı enerji üretim sistemleri üzerine eğilimler artıyor. Tesislerin ihtiyacı olan enerjinin tek bir kaynaktan ve yerinde üretilmesi imkânı sunan trijenerasyon sistemleri verim kayıplarının önüne geçerek enerji verimliliği fırsatı sunuyor.

Doğalgaz kullanımının yaygınlaşması ve elektrik fiyatlarındaki artış sonrasında trijenerasyon ve benzeri sistemlere eğilimler artıyor. Ayrıca Kyoto Protokolü gibi uluslararası bazı anlaşmalar ve sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda karbon salımını azaltıcı sistemler olarak öne çıkıyor.

Basit bir çevrimde çalışan ve sadece elektrik üreten gaz motor veya türbinlerde verim %30- 40 civarındadır. Trijenerasyon sistemleri tek yakıt tipini bir sistem içerisinde elektrik, ısıtma ve soğutma olmak üzere üç farklı enerji çeşidi ortaya çıkarıyor. Trijenerasyon sistemlerinde yerinde ve birleşik elektrik, ısıtma ve soğutma üretimi ile %90’lara kadar verimlilik sağlanıyor. Proje sahasında yapılan trijenerasyon sistemleri ile elektrik enerji iletim ve kayıpları en aza düşürülüyor. Trijenerasyon sisteminde üretilen üç enerji çeşidinden birini oluşturan soğutma enerjisi, geleneksel soğutucu sistemlere göre ekonomik ve çevresel avantajlar sunan absorbsiyonlu soğutucu sistemler ile sağlanıyor. Absorbsiyonlu soğutma sistemleri, atık ısıdan elde edilen sıcak su veya buhar ile soğutma enerjisi üretiliyor. Bu çevrim, sıcak suyun kış aylarında ısıtma ve yaz aylarında da atık ısının atmosfere atılmasının önlenebilmesi için kullanılıyor. Absorbsiyonlu soğutma sistemlerinin başlıca avantajları; düşük işletme maliyetleri, kullanım ömürlerinin uzun ve bakım masraflarının düşük olması, sessiz çalışmaları ve çevresel etkileri olmayan soğutucu akışkanlar kullanılmasıdır.

Trijenerasyon sistemleri çevresel pozitif etkilerinin yanı sıra düşük enerji maliyeti, kısa sürede yatırımı geri ödeme ve kesintisiz enerji temini gibi avantajları ile öncelikli tercih haline geliyor. Enerji konusunda dışa bağımlı olan ülkemizde, kısıtlı kaynakların etkili kullanılması konusunda trijenerasyon sistemleri bir adım öne çıkıyor.