BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Anahtar Priz Tasarımında Yenilikçi Sistemler

Erdem Demirkol & Savaş Kalaça, Panasonic

Panasonic Eco Solutions Türkiye tüm ürün gruplarında Rosh ve Reach standartları dahilinde malzeme ve hammadde seçimi yapıyor.

Anahtar priz sistemleri yaşam alanlarımıza kadar ulaşan elektrik enerjisinin, aydınlatma kontrolü, konfor ve ihtiyaç amaçlı kullanılan elektrikli cihazların çalıştırılmasını sağlamasıdır.

Bu amaçla kullanılan anahtar ve prizler aynı zamanda yaşam alanlarını kaplayan duvarların daha şık ve modern bir görünüşe kavuşmasını sağlıyor.

Bu nedenle mimari açıdan görsel bir bütünlük sağlamak için tasarımlarda da farklı görsel ve dokulara sahip ürünler olarak değerlendiriliyorlar. Mimari açıdan bu ürünlere baktığımızda plastik hammaddelerin dışında cam, ahşap, koriyan, mermer, alüminyum efektli metaller kullanılarak asıl amaçlarının yanında bu amaca uygun kişisel beğenilere göre tasarlanıyor.

Genel tasarımların dışında kişisel beğeni ve ihtiyaca göre özel ürün tasarımları da yapılabiliyor. Bunlara örnek olarak ise özel taşlar ile dizayn edilen tasarımları gösterebilir.

Çevre sağlına katkı sağlamak amacı ile bütün mekanik ve elektronik ürünlerde kurşunsuz lehim kullanılıyor.

Dış tasarımsal yeniliklerin paralelinde yürütülen günümüz aydınlatma ve elektrik teknolojisinin ihtiyacını karşılayan yenilikçi ve teknolojik çalışmalar yapılıyor. Özellikle aydınlatma sistemlerinin çeşitliliği ve birçok aydınlatma ürününün standart dışı olarak üretiliyor olması anahtar ve priz sistemlerinin güvenlik açısından da geliştirilmesini zorunluluk haline getiriyor. Anahtar sistemleri kontrol ettikleri aydınlatma gruplarına göre yeni ve daha güçlü kontak tasarımları ve bu kontakların hammadde seçimini çok önemsiyor. Özellikle günümüzde tercih edilen LED aydınlatmalarının oluşturduğu standart dışı -anlık ya da uzun süreli- elektrik akımları her tip anahtar ile kontrol edilemiyor.

Bu tip aydınlatmaların kontrolü için tasarlanan yeni anahtar mekanizmalarının standart olarak beyan edilen akım dayanımının üzerini kontrol edilir şekilde, can ve mal güvenliğini de sağlayacak şekilde yapılması gerekiyor. Panasonic Eco Solutions Türkiye, tasarlamakta olduğu yeni anahtar priz mekanizmalarının hammadde ve mekanik tasarımları bugünün teknolojisini kontrol edebilir şekilde tüm yurt içi ve ayrıca yurt dışı standartları kapsamında uygulanan testlerin üzerinde bir performans çalışması amaçlanarak üretiliyor. Bu tasarımların en büyük özelliği kullanım alanlarındaki elektrik tesisatı kaynaklı yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek amaçlı yapılacak mühendislik çalışmalarıdır. Ürünlerde Halojen Free olarak adlandırılan ve yangın esnasında ortaya çıkan zehirli gaz salınımlarına izin vermeyen hammaddeler standart olarak kullanılıyor. Bu duruma ek olarak çevre sağlına katkı sağlamak amacı ile bütün mekanik ve elektronik ürünlerde kurşunsuz lehim kullanılıyor. Bu gibi insan sağlığı, güvenlik ve çevre faktörlerini ön planda tutarak üretim yapan Panasonic Eco Solutions Türkiye tüm ürün gruplarında Rosh ve Reach standartları dahilinde malzeme ve hammadde seçimi yapıyor.