BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

ŞEHİR HASTANELERİNDE GÜVENLİK VE YANGIN ÖNLEME SİSTEMLERİ

Risk taşıması açısından güvenliğin ve yangın önleme sistemlerinin doğru ve kuralına uygun biçimde uygulanması gereken yerlerden en önemlisi hastaneler. Hizmet verme kapasitesi en yüksek seviyede olan şehir hastanelerinde ise bu durum biraz daha önem taşıyor. Yeni yapılan şehir hastanelerinin akıllı yapısı ve ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturulan sistemleri güvenlik konusunun önemini bir üst seviyeye çıkarmış durumda. Özellikle oluşabilecek yangın riskine karşı alınan önlemler her zamankinden daha önemli. Firmalarda değişen sistemler doğrultusunda konuyla ilgili çözüm ve hizmet üretmeye devam ediyor.

ERKEN ALGILAMA KONTROL İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Yangının erkenden algılanması ve kontrollü olarak söndürülmesi, can ve mal kaybını önlemek veya zararları en az düzeye indirmek için önemli rol oynuyor. Bunun yanında da günlük giriş çıkışın yoğun olduğu şehir hastanelerinde güvenlik de yangın önleme kadar önemli bir konu.

Hastanelerin 7/24 hizmet veren kurumlar olduğu düşünüldüğünde özellikle yangın panel ve saha ekipmanlarının sürekli aktif ve sağlıklı çalışmak zorunda olmaları tüm cihaların sürekli takip hata durumu için izlenmesi gerekliliğini beraberinde getiriyor.

İLGİLİ YÖNETMELİKLERE UYULMALI

Yönetmeliklerle de belli bir standarta oturtulan güvenlik ve yangın önleme sistemleri hastaların ve çalışanların herhangi bir sorun anında yönlendirmesini, sürecin nasıl işleyeceğini teknolojik uygulamalarla da garanti altına alıyor. Sonuç olarak sağlık tesislerinin yangın korunum sistemleri tasarımında gerek ilgili yönetmelik ve standartlar gerekse özel uygulamalar göz önünde bulundurulmalı. Bu dizaynın temel özelliklerinden biri hareket kabiliyeti kısıtlı insanların uyarılması ve tahliyesinin sağlanmasıdır. Uygun cihazların ilgili tasarım standartlarına göre yerleşimi sağlanarak bina can güvenliği açısından korunur hale getirilmeli.