BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Dijital scroll kompresörlü hassas klima sistemi

Data center bileşenleri içerisinde yer alan ürün gruplarının enerji dağılımları aşağıda gösterildiği şekildedir:

Soğutma Sistemleri: %40

Pdu: %1

Sunucular: %29

Ups: %5

İletişim Ekipmanları: %4

Green IT hedefine ulaşabilmek için en önemli misyon, soğutma sistemine harcanan enerjiyi azaltarak optimum iklimlendirmenin sağlanmasıdır. Bu nedenle Altay Grup, gazlı sistemler içinde en düşük maliyetle en yüksek soğutmayı sağlayan dijital scroll kompresör teknolojisini sunmaktadır.

Dijital scroll kompresör teknolojisi, kapasite modülasyonu yapabilme özelliği ile ihtiyaç oranında devreye girmekte ve gereksiz enerji sarfiyatını ortadan kaldırmaktadır. Teknolojisi gereği modülasyon aralığı yüzde 10 – yüzde100 kapasite olup enerji maliyetlerinin düzenlenmesinde tüm kullanıcılara kolaylık ve esneklik sağlamaktadır.

Resimde de görüldüğü üzere dijital scroll teknolojisi, modülasyon tamburu ile yüke girmesi gerektiği durumda gaz akışını ayarlayarak tam kapasite ihtiyacında sistemin devreye girmesini sağlamaktadır. Standart scroll kompresörlerde COP değeri ortalama 3,00 – 3,50 olup dijital scroll teknolojisi ise bu değer 4,50 seviyelerine çıkmaktadır. Özellikle modülasyon yaparak yüke girdiği durumda kayıp minimize edilmekte olup çekilen kw başına sağlanan soğutma gücü maksimum ve optimum seviyesine ulaşmaktadır.

Kapasite modülasyonu ile enerji tasarrufu sağlamasının haricinde dijital scroll kompresör teknolojisinin farklı birçok avantajı daha bulunmaktadır.

Avantajları

• Genişlemeye ve ısıl yükün artmasına müsait salonlarda önceden geleceğin tasarımını kurmak.

• Ani kompresör dur-kalklarını ortadan kaldırarak sistemin ömründe artış.

• Çevreye duyarlı kompresör teknolojisi.

• Nem değerindeki ani çıkış-düşüşlerin engellenmesi ile enerji tasarrufuna katkı sağlaması.

• Yüksek enerji verimi ve maksimum enerji tasarrufu.

Örnek uygulama

Avea Güneşli 2. kat data center içerisinde toplam ısıl yük değeri 360 kw olarak kurulmuş olup gelecekteki atışlar da göz önünde bulundurularak 6 asıl, 2 yedek olmak üzere toplam 8 adet 65 kw kapasiteli hassas klima cihazları konumlandırılmıştır. (390kw asıl soğutma kapasitesi, 130 kw yedek kapasite.) Aynı uygulamanın standart scroll kompresör ve dijital scroll kompresör olacak şekilde enerji maliyetleri karşılaştırmaları aşağıda yer almaktadır.

Enerji maliyeti karşılaştırması

65 kw standart hassas klima: Standart scroll kompresörlü klimaların günde 20 saat full kapasite çalışması sonucu çekmiş olacakları enerji 941.700 kwh olmaktadır. (6 adet aktif cihaz) Enerji maliyeti endüstriyel uygulama standartlarında 0,1 Euro/kw olarak alındığında bu sistem ile yıllık ödenmesi gereken soğutma işletim bedeli; 94.170 Euro olmaktadır.

65 kw dijital scroll kompresörlü hassas klima: Sistemin teknolojisi sayesinde cihazların gündüz-gece ısı yükü değişimi ve aktif kabinetler işlem yoğunluğu değişiminden kaynaklı olarak yüzde 65 kapasite ile gün içinde de ortalama yüzde 80 kapasite ile çalışmasının yeterli olduğu görülmektedir. Buna karşılık çekilen güç ortalama 16,50 kw/h’tir. Sistemin günde 20 saat aktif çalışması baz alındığında yıllık çekilen enerji 722.700 kwh olmaktadır. Enerji maliyeti endüstriyel uygulama standartlarında 0,1 Euro/kw olarak alındığında bu sistem ile yıllık ödenmesi gereken soğutma işletim bedeli, 72.270 Euro olmaktadır.

Örnek uygulama neticesinde dijital scroll teknolojisi ile yüzde 24 oranda enerji tasarrufu gerçekleştirildiği görülmektedir. 6 aktif cihaz için bu tasarrufun karşılığı 21.900 Euro olup cihazların ekonomik ömrünün 10 yıl olduğu baz alınırsa totalde 219.000 Euro gibi yüksek bir tasarruf sağlanmış olacağı görülmektedir. Bu tutar, bu iş için alınan klima sistemlerinin aynısından birer set daha alınması anlamına gelmektedir. Dijital scroll teknolojisi ile yüzde 45 oranında enerji tasarrufu sağlanabilmekte olup sistemin amorti süresi 2 yıldan daha kısa bir sürede gerçekleşmektedir.