BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Bina otomasyonu

Bina otomasyon sistemleri ve geleceği…

Bina otomasyon sistemleri, tüm yaşam alanlarında konfor ve güvenliğin tesis edilmesinde ve işletilmesinde önemli bir yere sahiptir. Bina otomasyon sistemleri, son yıllarda sayıları ciddi şekilde artan başta alışveriş merkezleri, oteller, plazalar ve hastaneler olmak üzere endüstriyel tesisler ve evler gibi tüm yapılarda çalışmakta olan mekanik ve elektrik sistemlerin otomatikleştirilmesi, izlenmesi ve rapor alınması için yapılan yazılımsal ve donanımsal işleri kapsayan bir kavram olarak da görülebilir. Gün geçtikçe karmaşıklaşan ve sayısı artan sistemlerin enerji yönetimi ve bakım operasyon problemleri, bina otomasyon sistemleri ile optimize edilmeye başlandı. Binanın yaşam süresi gözönüne alındığında kısa denebilecek bir zaman aralığında kurulum maliyetlerini amorti eden bu sistemler, enerji tasarrufu başta olmak üzere bakım ve işletme maliyetlerinde ciddi bir azalma sağlıyor.

Bina otomasyon sistemleri yakın sayılabilecek bir zamana kadar yatırımcılar tarafından lüks olarak görülüyordu. Kurulan tesislerin verimli çalışması ve ciddi şekilde enerji tasarrufu sağlaması, bina otomasyon sistemlerinin gerekliliğini tartışmasız hale getirdi diyebiliriz. Uygulama alanlarının genişliği ve avantajlarından dolayı bina otomasyon sistemleri pazarı hızlı bir şekilde büyüdü. Pazardaki talebi karşılayacak birçok firma, yeni ürünlerle sektöre girdi. Bina otomasyon sistemleri; enerji yönetimi ve tasarrufu, güvenilirlik, tek noktadan tüm sistemlere hakim olma, arıza bilgilerini raporlayabilme, dünyanın herhangi bir yerinden internet aracılığıyla tüm sistemlere ulaşabilme ve nihayetinde sağladığı konfor ile artık yaşam alanlarının olmazsa olmazı.

Bugün bina otomasyon sistemlerinde birçok farklı açık veri yolu standardı uygulanmakta ve kullanılmaktadır. Bir Avrupa standardı olarak yola çıkan EIB, kendini daha da geliştirerek KNX adı ile uluslararası alanda kendini ispat etmeye başladı. Getirdiği standardizasyon sayesinde hemen ve daha sonrasında konfor, güvenlik ve enerji tasarrufu işlevlerinin entegre edilmesini sağlayan KNX, tüm dünyada 250’den fazla imalatçı üyesi, 4500’den fazla onaylanmış malzeme grubu, dünya üzerinde 10 milyondan fazla monte edilmiş, 50.000’den fazla lisans satmış kalıcı bir bina otomasyon sistemidir.

Bu çalışmada sektörün önemli oyuncuları ile KNX başta olmaz üzere, uygulama örneklerini, ilgili standart-protokolleri ve sunulan yeni çözümleri ele aldık…