BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

BEKLEMEYE SON VEREN AKILLI DESTİNASYON SİSTEMİ

KONE

İçinde bulunduğumuz dijital çağda yaşam alanları akıllı teknolojilerle donatılıyor. Asansörler de bu gelişimin öncüleri arasında yer alıyor. Bina içi erişimin bu en önemli öğeleri artık halatlarla çekilen veya hidrolik ile itilen kabinleri olan mekanik ve elektrik sistemlerin ötesine geçiyor. Nesnelerin İnterneti, bulut sistemleri ve büyük veri analitiği gibi teknolojilerle birlikte geleceği bugüne taşıyor.

Dünyada günde 1 milyar yolcu taşıyan 12 milyon yarı otomatik asansör bulunuyor. Bu asansörlerin arızaları için de 190 milyon saat bakım ve onarım zamanı sarf ediliyor. Birçok bakım ve onarım prosedürü bulunsa da hala birçok insan asansörde kalabiliyor. Asansörü durdurmak için düğmeye basmak ya da kapıyı açtırmak için telefonla onarım elemanı çağırmak gibi ilkel teknolojiler kullanılıyor. Biz KONE olarak bu durumu değiştirmek için harekete geçtik. Bulut sistemleri ve Nesnelerin İnterneti [Internet of Things (IoT)] teknolojilerini asansörlere entegre ettik. Bu amaçla IBM ile önemli bir anlaşma imzaladık. Bu anlaşma sayesine dijitalleşme ve Nesnelerin İnterneti uygulamalarının potansiyelinden faydalanarak yeni hizmetler geliştiriyoruz. Bu yeni hizmetler, binalarda insan akışını ve yeni akıllı bina uygulamalarını geliştirmeye yönelik çözümlerden, asansör bakım, uzaktan izleme ve servis hizmetlerine yönelik hız, güvenilirlik ve güvenliği geliştiren daha birçok çözüme kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Örneğin KONE PolarisTM destinasyon kontrol sistemi, asansörde trafik kontrol performansı sunuyor.

Açık ve anlaşılır yönlendirme ve akıllı yolcu gruplandırma özellikleriyle yüksek konfor ve kolaylık sağlıyor. Böylece bekleme sürelerini kısaltarak asansörlerin kapısında oluşan kuyruklara son veriyor. KONE, destinasyon kontrol sistemleri, bir yandan asansör kapasitesi ve performansını geliştirirken diğer yandan binalardaki konforu da büyük oranda artırıyor. Kullanıcıların en uygun asansöre yönlendirilmesi, kabinlerin kalabalıklaşmasını önlüyor, seyahat sürelerini kısaltıyor ve asansörün gereksiz yere birçok katta durmasının önüne geçiyor.

Geleneksel asansör kontrol sistemleri yalnızca istenen seyahat yönünü dikkate alırken, KONE PolarisTM destinasyon kontrol sistemi, bekleyen yolcuların sayısının yanı sıra, gidilecek olan katları da göz önünde bulunduruyor. Sistem, gelişmiş güvenlik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Asansör sistemi binanın erişim kontrol sistemine entegre edilebiliyor. Böylece, asansörlerin yetkisiz kullanımı önlenmiş ve bina sakinlerinin huzuru temin edilmiş oluyor. Destinasyon kontrol sistemi, KONE AccessTM çözümü ile birlikte kullanıldığında, kullanıcıya özel kapı kapanma süreleri, yolcuların ev katlarına otomatik asansör çağrısı olanağı ve sesli yönlendirme gibi ilave seçenekler de sunulabiliyor.

Kişiye Özel Erişim Hakkı ile Yüksek Güvenlik

KONE, AccessTM çözümü ile de bir yandan kesintisiz insan geçişi temin ederken diğer yandan azami güvenlik sağlayan; asansörler, bina kapıları ve turnikelere sorunsuz entegre edilebilen bir erişim kontrol sistemi sunuyor. Bina sakinleri asansör çağırmadan önce erişim kartlarını destinasyon kontrol paneline entegre bir kart okuyucuya okutuyor. Bu sayede erişim hakkı yalnızca kendilerine verilen kata güvenle ulaşıyor. Bu sistemle ayrıca hem erişim yönetimi hem de asansör çağrısı için entegre turnikeler de kullanılabiliyor. KONE AccessTM çözümünde; bölge, zaman, tarih veya kişiye göre erişim profilleri de oluşturulabiliyor. Bireysel erişim haklarına göre kapı, turnike ve asansör erişimini kontrol etmek mümkün oluyor. İzin verilen katlar, ana kat, erişilebilirlik özellikleri ve öncelikli asansör çağrıları da dahil, kullanıcı grubu veya bireyler için özel asansör çağırma özellikleri belirlenebiliyor. Gelişmiş konfor ve bina güvenliği için ziyaretçi erişimi de kolayca yönetilebiliyor.

Konuşabilen Asansörler

Artık asansörler de konuşabiliyor. Bir parçasında sorun olduğunda veya sistemde bir eksiklik olduğunda, asansörler konuşarak bunu merkeze haber veriyor. Böylece engellenebilecek pek çok kazanın da önüne geçilebildiği gibi, güvenliği kontrol edilmeyen halka açık yerlerdeki asansörlerde risk ortadan kalkıyor.

Yeni Yazılımlar, Teknolojiyi İleri Götürüyor

KONE olarak erişim sistemleri için yazılım ve ara birimleri de 3 seviyede ele alıyoruz. Birinci seviye son kullanıcıdan bağımsız işliyor. Bu seviye, ilgili sensörlerden gelen dataların analiz edilmesini ve bu analizler sonucunda, yapay zeka tarafından kendi kendine öğrenebilen algoritmalar sayesinde gereken aksiyonların servis teknisyenine gönderilmesini kapsıyor. İkinci seviye, kişiye kullandığı ünitelerin performansı, arızaları, geçmişi konusunda bilgi veren ve yine bulut üzerinden izlenebilirlik sağlayan My Service Portalı. Üçüncü seviye ise cep telefonlarına yüklenen aplikasyonlar ile asansörlerin cep telefonundan çağrılabilmesine ve ilgili kata yönlendirebilmesine olanak sağlıyor.