BEST dergisi, bina kontrol, konfor ve güvenlik sistemlerini bir arada tek bir disiplin altında toplayan ilk ve tek dergidir. Bina elektronik sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm firmaların etkinliklerini ortak zeminde buluşturmayı amaçlayan BEST dergisi, firmalar ile müşterileri arasında bir köprü işlevi görerek sektörün gelişimini misyon edinir.

Tansa Turnike, Geçiş Kontrol Sistemleri “Saat Gibi” Çalışıyor

“Saat gibi” çalışan turnikeleriyle dünyanın her yerinde ve her dilde güvenli geçişler sağlayan Tansa Turnike Genel Müdürü Yalçın Sarı’yla yüksek kalitedeki turnikeleri, yerel ve uluslararası pazardaki yerini konuştuk.

[kutusol=4517] TANSA TURNİKE
YALÇIN SARI, GENEL MÜDÜR

Geçiş kontrol sistemleri konusunda faaliyetleriniz daha çok hangi alanlarda yoğunlaşıyor?
Geçiş kontrol sistemleri konusunda turnike sistemleri ile ilgileniyoruz. Özellikle raylı sistemler tarafında dış ortama dayanıklı ve bu yoğunluğu kaldırabilen ürünler üretmekteyiz. Samsun, Eskişehir, Malatya gibi birçok şehrin raylı sistemlerinde ürünlerimiz kullanılıyor. Şu an ülkemizde ciddi ilerleme sağlamış inşaat sektöründe yapılan lüks binalar, iş hanları ve rezidans tarzı yerlere tasarımı göze hitap eden optik turnikeler yapıyoruz. Özellikle İstanbul’da yapılmakta olan birçok kulede Tansa optik turnikeleri tercih ediliyor. Stadyum projeleri bizler için çok önemli; ürettiğimiz sağlam mekanizmalar ile şu an Süper Lig ve Ptt Ligi’nde oynayan takımların stadyumlarında Tansa turnike markası bulunuyor. Trabzon, Samsun, Antalya, Sivas, Başakşehir stadyumları başta olmak üzere birçok projenin stadyumlarını teslim ettik. En son Beşiktaş İnşaat’ın kendi yaptığı Vodafone Arena stadyumunun turnikelerini de teslim etmiş bulunuyoruz.

Ürün yelpazeniz ve fonksiyonlarını hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yelpazesi büyük küçük olsun ürün yelpazemiz Tripod Turnikeler, Boy Turnikeler, Optik Turnikeler ve Swınggate olarak ayrılıyor. Tripod turnikeler, daha çok personel ve yemekhane takip programları için kullanılmakta olup raylı sistemler için tercih ediliyor. Tripod turnikeler ise 3 kollu olup kişilerin tek tek girişlerini sağlıyor.

Boy turnikeleri de, stadyumlar ve cezaevi gibi yüksek güvenlik isteyen mekanlar için tasarlanmıştır. Kişilerin boy yüksekliğinde yapılarak kesinlikle kaçak geçişe izin vermiyor. Optik Turnikeler ise; tasarımın daha çok ön planda olduğu yerler için tasarlanmıştır. Daha çok yüksek prestijli projelerde kullanılıyor. Optik turnikeler kişiye temas etmeden cam kanatlar ile gövde üzerindeki sensörler sayesinde kişilerin tek tek geçişini sağlıyor. Sensör sayısı artırılarak valiz, çanta ve çocuklu geçişleri de kontrol altına alınıyor. Son olarak Swınggateler ise makam girişleri, engelli ve malzeme geçişleri için kullanılıyor. Tek kanatlı olarak kalabalık geçişleri kontrollü olarak sağlıyor.

Vodafone Arene’da Tansa Turnike’nin hangi ürünleri kullanıldı, teknik özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Vodafone Arena’da Passolig, TFF, UEFA standartlarına uygun olarak turnikeler üretilmiştir.

Seyirci geçişleri için Tam Boy Turnike kullanılarak ikinci kişinin geçişine izin verilmeyip; kişinin geçiş yapmadan önce passolig uygulaması ile doğru kişi olduğuna karar verdikten sonra geçişine izin veriliyor. Kullanılan paslanmaz malzeme ve kaynak özel olarak seçilerek dayanıklılık ciddi olarak yüksek seviyelere çıkartıldı. VIP girişlerinde kullanılan optik turnikeler Türkiye’de sadece Vodafone Arena Stadyumu’nda kullanılıyor. Görsel olarak bir çoğu cam malzemeden üretilen ürünler yine passolig uygulamasına entegre edildi. VIP bilete sahip kişilerin rahat bir şekilde sensörler sayesinde tek tek içeri girişleri sağlanıyor. Cam kanatlar sayesinde de kişiye temas etmeden kontrollü geçişler yapılıyor.

“Varlık nedenimiz olan müşterilerimizin ve tüm paydaşlarımızın gereksinimlerini doğru anlamak, bu gereksinimleri en doğru ve hızlı şekilde karşılamak temel hedefimiz. Bu hedefi daima yakalamanın en kritik unsurlarından biri, tüm süreçlerimizi kapsayacak şekilde bünyemizde işletilmekte olan kalite yönetim sistemi ve bu sistemin en önemli şartlarından biri olan ‘Sürekli iyileştirme’ esasıyla hareket ediyor olmamızdır.”

Yer aldığınız diğer büyük projeler arasında çözüm ve uygulamalar açısından farklılık teşkil eden başka çalışmalarınız var mı?
Geçiş kontrol sistemlerinde teknoloji ilerledikçe kart okuyucu yerine artık göz, damar ve avuç içi okuma gibi özellikler geldi. Bununla beraber tabii ki turnikeler ile ilgili de değişiklikler yapılıyor. Artık insanlar hiçbir yere temas etmeden geçiş sağlamak istiyor. Bu yüzden Tansa Turnike de Ar-Ge departmanı ile yeni çözümler buluyor. Optik turnikeler bu çözümlerden sadece bir tanesi. Bunu daha da geliştirerek Vodafone Arena’da kullanılan VIP geçişlerinde kullanılan “Slım Lane” diye adlandırdığımız bir ürün ürettik. Ar-Ge personelimiz sürekli yurtdışında güvenlik konusunda uzman kişilerle görüşerek ürün gamına sürekli yeni ve teknolojik ürünler katıyor. Türkiye artık Pasolig’e geçti. Statlar hem Pasolig kapsamında yapılıyor hem de yapıldıktan sonra federasyona gidiyor. Ürünlerimiz Türkiye Futbol Federasyonu’ndan onaylı olduğu için turnike okuyucuları konusunda onlara destek oluyoruz. Bugüne kadar Pasolig kapsamında otuz kadar stata turnikelerimizi yerleştirdik. Arena ve Arena Basketbol bunlar arasında en dikkat çekeni diyebilirim. Tercih edilme sebebimiz de Pasolig ve UEFA kapsamında turnikeler üretiyor olmamızdan dolayı. 2022 Dünya Kupası Katar’da yapılacak. Katar Futbol Federasyonu, Vodafone Arena Stadı’nı örnek aldığı için onlarla görüşme içindeyiz. Hedefimiz oradaki statlara bizim turnike sistemlerini uygulayabilmek.

Türkiye’de, Avrupa’da ve Amerika’da farklı standartlar mı var?
Dünya üzerinde futbolu UEFA yönettiği için Türkiye’de de UEFA standardı olmak zorunda. UEFA’nın uyguladığı birtakım standartlar var.

Statların kapasitesine göre turnikelerden belirli sayıda kişinin geçmesi gerekiyor. Eğer o sayı tutturulamazsa UEFA maçları oynatılamıyor.

Türk futbolunda yeni bir dönem başladı; Passolig dönemi. Nedir Passolig ve kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlar?
Passolig Kart, taraftarların sevdikleri ile birlikte güven içinde stadyumlara gidebilmelerini ve istedikleri karşılaşmayı her türlü olumsuzluktan uzak, huzurla izlemelerini sağlıyor.

Hem kulüplere hem de taraftarlarına büyük fırsatlar ve ayrıcalıklar sunan Passolig Kart ile, Türk futbolu maddi kazancın yanı sıra, tribün huzurunu ve güvenliğini de maksimize ederek, yaşanmış olan pek çok olumsuzluğu da geçmişte bırakıyor. 14 Nisan 2014 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanan yeni yasal düzenleme ile kağıt biletler yerini Passolig kartlarına bıraktı, maçlara artık sadece Passolig kart ile girilmekte. Kartlandırmanın başlamasıyla basılı bilet derdi sona erdi, maçlar elektronik biletlere tanımlanarak müsabakalara çok daha hızlı bir şekilde, beklemeden girmek artık mümkün. Passolig kart sahibi olan sporseverlerin maç biletleri, kartlarına otomatik olarak yükleniyor. Kombine biletler de artık Passolig Kartlarına tanımlanıyor. Satın alınan maçın bilgisi, tüm detaylarıyla kart sahibinin e-posta adresine ve cep telefonuna gönderiliyor. Ayrıca kart sahipleri maç günleri stadyumlarda konumladırılan el terminalleri aracılığıyla bilet bilgilerinin yazılı çıktısını alabiliyor. Kart sahipleri yükledikleri maça ilişkin her türlü detaylı bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor. Taraftarların Passolig Kart ile kazandıkları avantajlar yalnızca futbol müsabakaları ile sınırlı kalmıyor. Anlaşmalı şehirlerdeki toplu taşıma araçlarında ulaşım kartı olarak kullanılabilen Passolig Kartlarla kişiye özel kampanyalardan da yararlanılabiliyor. Ayrıca isteyen taraftarlar Passolig Kartlarını kredi kartı olarak da tercih edebiliyor.

Distribütörleriniz yurtdışında sizin için ne gibi çalışmalar yapıyor?
Distribütörlerimiz yurtdışında satışlarımızı gerçekleştiriyor. Fransa ve Macarsitan bizim için çok önemli. Devlet bize destek oluyor ancak daha çok olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü ihracat payını artırmak ülkeler için de önemli bir vizyon. Bunu yaparken oradaki stant ve satış maliyetlerini de göz önünde bulundurmalı tabii. Biz dünyaca ünlü bir marka olma hedefindeyiz. Bu sebeple tüm çalışmalarımızı o titizlikte yapıyoruz. Çünkü iş satışı yapmakla bitmiyor; iş satıştan sonra başlıyor. Arızalar, teknik aksamalar olduğunda müşteriler anında çözüm bulunsun istiyor.
Tansa’da teknik servis uzman ekibiyle sorunu anında çözebiliyor. Bu da bizim tercih edilme sebeplerimizden bir tanesi.

Yakın ve orta vadeli teknolojik hedefleriniz nedir? Yeni ürün ve uygulamalar söz konusu mu?
Tansa Turnike şu an yaptığı ihracat ile beraber ihracatını daha da arttırarak emin adımlarla dünya pazarında yerini almayı hedefliyor. Genç, dinamik ve her zaman Tansa Turnike’ye daha fazla ne katabilirim düşüncesi ile çalışan personeli ile dünya pazarında lider turnike üreticilerinden birisi olmayı hedefliyor. Bunun içinde Ar-Ge, satış ve üretim departmanları birbirleri arasındaki iletişimlerini yüksek tutarak koordineli bir şeklide çalışmaya ediyor.